Podsumowanie sezonu 2013 / 2014

Wrocławski Teatr Lalek

Sezon 2013/2014 okazał się bardzo intensywny, ale przyniósł nam wiele satysfakcji – zarówno z nowych projektów, jak i stałej statutowej działalności. Wciąż rosnące zainteresowanie naszymi spektaklami i działalnością edukacyjną dowodzi, że misja i założenia programowe Wrocławskiego Teatru Lalek dobrze się wpisują w potrzeby i oczekiwania naszej najważniejszej – dziecięcej – widowni.
Dziękujemy za okazane zaufanie!


PREMIERY

7 września 2013 r. zagraliśmy premierowy spektakl brzUCHO według koncepcji i w reżyserii Alicji Morawskiej-Rubczak. brzUCHO to trzecia, po cieszących się ogromnym zainteresowaniem przedstawieniach „Afrykańska przygoda" i „Podłogowo", propozycja Wrocławskiego Teatru Lalek dla naj-najmłodszych widzów.

27 września 2013 r. na scenie Teatru po raz pierwszy zagościł skierowany do dorosłych monodram TAKAJA na podstawie sztuki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk – współczesny portret trzech kobiet w różnym wieku, zmagających się ze swoją dojrzałością, seksualnością i samotnością.

20 października 2013 r. wrocławska publiczność zobaczyła spektakl CO KROKODYL JADA NA OBIAD? na motywach „Takich sobie bajeczek" Rudyarda Kiplinga w reżyserii Jarosława Kiliana. Ogromne drewniane lalki – figury zwierząt stworzył na potrzeby spektaklu znakomity wrocławski rzeżbiarz Józef Wilkoń.

30 listopada 2013 r. to data trzeciej w tym sezonie premiery - SKARPET I PAPILOTÓW na podstawie sztuki Julii Holewińskiej w reżyserii Tomasza Mana. Feministyczny tekst został napisany na specjalne zamówienie Teatru i wydany w wersji książkowej we współpracy z wydawnictwem Tashka.

8 marca 2014 r. po raz pierwszy zagraliśmy spektakl SAM, CZYLI PRZYGOTOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE na podstawie tekstu Marii Wojtyszko w reżyserii Jakuba Krofty. Skierowany do młodzieży gimnazjalnej i licealnej „Sam" okazał się repertuarowym strzałem w dziesiątkę – grany jest na ogół przy nadkompletach widowni.

1 czerwca 2014 r. otworzyliśmy 2. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci. Trwający 8 dni Przegląd rozpoczął się premierą PLAMY w reżyserii Martyny Majewskiej, przygotowaną specjalnie na tę okazję. To ultranowoczesne, multimedialne przedstawienie zostało świetnie przejęte nie tylko przez docelową widownię (dzieci powyżej 4 lat), ale i dorosłych widzów i krytyków.

WYJAZDY / FESTIWALE / NAGRODY

Spektakl SAM, CZYLI PRZYGOTOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE na podstawie tekstu Marii Wojtyszko w reżyserii Jakuba Krofty zwyciężył w tegorocznym Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej i został uznany najlepszym spektaklem tej edycji.

Spektakl WĄŻ w reżyserii Marka Zakosteleckiego gościł m.in. na I Festiwalu małych Prapremier w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu (Grand Prix – za najlepsze przedstawienie i nagroda za „najlepszą rolę męską" dla Konrada Kujawskiego i nagroda za najlepsze przedstawienie przyznana przez jury dziecięce). Przedstawienie zobaczyli także widzowie finału Biennale Sztuki Dla Dziecka na Scenie Wspólnej Teatru Łejery i Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu (7 listopada) oraz publiczność 34. Warszawskich Spotkań Teatralnych (6 kwietnia). 9 maja 2014 r. spektakl został nagrodzony Grand Prix Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy w Rzeszowie.

Przedstawienie PACAN - HISTORIA O MIŁOŚCI zostało pokazane w ramach 43. Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych w Teatrze im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze oraz na XVII Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej w Łodzi organizowanym przez Teatr Logos (5 listopada).

FERDYDURKE mieli okazję zobaczyć widzowie XX Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek Spotkania w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu (16 października), a także mieszkańcy miast biorących udział w programie Teatr Polska (m.in. Konina, Wągrowca, Nowej Soli, Głogowa i Rybnika).

Spektakl TAKAJA gościł na 47. Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora WROSTJA (18 października), na Festiwalu Teatralnym Femina organizowanym przez Dom Kultury Rakowiec w Warszawie (27 października) oraz na 28. Toruńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora w TeatrzeBaj Pomorski w Toruniu (23 listopada).

Przedstawienia CALINECZKA i CZERWONY KAPTUREK, KICHAWKA I GBUREK zobaczyli widzowie Little Stage w Londynie (25 stycznia i 12 kwietnia 2014 r.). Spektakle zostały zagrane w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym, jednym z nielicznych ośrodków polskiej kultury przyciągającym setki tysięcy ludzi z całego świata.

Spektakl PLAMA gościł w Starym Teatrze Karola Spišáka w Nitrzew ramach 16. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Stretnutie, Setkání, Spotkanie" (11 czerwca).

Przedstawienie SKARPETY I PAPILOTY zostało pokazane w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży w ramach XXVII Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka" (11 czerwca).

Wrocławski Teatr Lalek wygrał w kategorii TEATR ROKU (za misję edukacyjną i działania teatralne w przestrzeni miejskiej) w ogólnopolskim plebiscycie, organizowanym przez miesięcznik GAGA, wyróżniającym "Najlepszych dla dzieci" – SERCA GAGI 2013.

21 lutego we Wrocławskim Teatrze Lalek odbył się X jubileuszowy Koncert Charytatywny ANIOŁKOWE GRANIE dla dzieci z Rodzinnych Domów Dziecka i Pogotowii Rodzinnych. odczas koncertu dyrektor naczelny Janusz Jasiński odebrał statuetkę ANIOŁA za propagowanie idei rodzicielstwa zastępczego, wyrażanego językiem teatru.

WYSTAWY / PROJEKTY EDUKACYJNE / CZYTANIA

Inauguracja warsztatów kreacyjnych TEATRALNE KOSMOSY (wrzesień 2013 r. – czerwiec 2014 r.).
„Teatralne kosmosy" to autorski projekt Martyny Majewskiej dla dzieci od lat 4 i ich opiekunów. Uczestnicy tworzą scenograficzny kosmos, grają w rodzinnym teatrze, plotą tęczową pajęczynę, a nawet rozbijają na scenie biwak. Wspólne zajęcia teatralne i plastyczne stanowią znakomitą inspirację do rodzinnych zabaw.
Wystawa KAPSELEK OD KUCHNI (14 stycznia – 2 marca 2014 r.), prezentująca formy przestrzenne oraz obrazy autorstwa Roberta Romanowicza, powstałe podczas ilustrowania książki Kamila Niewińskiego pt. „Kapselek". Na wystawę złożyło się kilka tysięcy miniaturowych elementów należących do świata Kapselka – ręcznie malowanych, klejonych, rzeźbionych, budowanych z części z odzysku.

Projekt edukacyjny RADOŚĆ OGLĄDANIA (styczeń – czerwiec 2014 r.) - cykl warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży od 7 lat, przygotowujący młodych teatromanów do aktywnego i świadomego uczestniczenia w 2. Przeglądzie Nowego Teatru dla Dzieci (1-8 czerwca). Zajęcia prowadziła pedagog teatru Justyna Czarnota, na co dzień związana z Instytutem Teatralnym.
SŁUCHAJ! - serial teatralny (marzec – listopad 2014 r.). Bieżący sezon SŁUCHAJ! - cyklu teatralnych słuchowisk na żywo – minął pod hasłem „serial teatralny". Pięcioro młodych dramatopisarzy – Piotr Rowicki, Michał Buszewicz, Szymon Bogacz, Robert Jarosz i Marta Guśniowska – wzięło udział w niezwykłej sztafecie złożonej ze scenicznych miniatur, opowiadających o przygodach małego chłopca - Jaśka.
2. PRZEGLĄD NOWERGO TEATRU DLA DZIECI (1 – 8 czerwca 2014 r.)
Podczas ośmiu dni festiwalu widzowie zobaczyli najlepsze przedstawienia dziecięcych teatrów z całej Polski. Nowatorskie, pomysłowe i odważne spektakle dla dzieci przywieźli do Wrocławia m.in. Białostocki Teatr Lalek, Teatr Baj Pomorski w Toruniu, łódzki Teatr Pinokio, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu,Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach i warszawski Teatr Lalka. Jedną z głównych atrakcji 2. Przeglądu był – jak w roku ubiegłym – ogólnodostępny, interdyscyplinarny Ogród Sztuk w Ogrodzie Staromiejskim obok Teatru, w którym odbywały się bezpłatne warsztaty literackie, plastyczne (dizajn, ceramika, tektura i papier), filmowe, muzyczne i teatralno-instalacyjne.

(-)
Materiał Teatru
12 sierpnia 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...