Podsumowanie sezonu w Teatrze Jaracza w Łodzi

Podsumowanie sezonu teatralnego 2022/23 w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi

11 premier, ponad 41 tysięcy widzów na wszystkich widowniach, tysiące godzin spędzonych w salach prób i na scenie, jubileusze, nagrody, wyróżnienia i nominacje dla aktorów i spektakli w prestiżowych plebiscytach czy festiwalach – taki był sezon teatralny 2022/23 w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi.

 

Publiczność łódzkiego Jaracza miała w tym sezonie nie lada gratkę. Niemal w każdym miesiącu teatr proponował nowe spektakle, które spotykały się z uznaniem widzów i krytyków. W sumie odbyło się aż 11 premier: „Sonata Belzebuba" (reż. Radek Stępień), „Zemsta" (reż. Krzysztof Jasiński), „Hobbit" (reż. Grzegorz Suski), „Szklana Menażeria" (reż. Paweł Paczesny), „Orkiestra Titanic" (reż. Mariusz Siudziński), „Dziady cz. I, II i IV" (reż. Adam Sroka), „Bileterka" (reż. Matylda Paszczenko), „Sztuka" (reż. Krzysztof Prus), „Śmierć pięknych saren" (reż. Jan Szurmiej), „Rozmowy z katem" (reż. Michał Chorosiński), „Finisaż" (reż. Marek Pasieczny). Wszystkie one, wraz z regularnymi przedstawieniami w repertuarze, zgromadziły łącznie ponad 41 tysięcy widzów.

Nagrody, wyróżnienia, jubileusze

Pierwszą premierą była „Sonata Belzebuba" Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Radka Stępnia, która rozwiązała worek nagród. Spektakl został zakwalifikowany do finału VIII Konkursu na inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa". Komisja Konkursu postanowiła przyznać wyróżnienie aktorskie Mikołajowi Chroboczkowi za rolę Baltazara De Campos de Baleastadar. W kolejnych miesiącach spektakl uzyskał nominacje w plebiscytach Plaster Kultury jako najlepsza premiera 2022 roku oraz Energia Kultury jako najważniejsze wydarzenie kulturalne ubiegłego roku. Nasi aktorzy znaleźli się także w Subiektywnym Spisie Aktorów Teatralnych Jacka Sieradzkiego: Ewa Audykowska-Wiśniewska (zwycięstwo), Marek Nędza (na fali) i Elżbieta Zajko (na fali). W 2022 roku nagrodą publiczności XXI Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona" został uhonorowany spektakl „Oleanna" Davida Mameta w reżyserii Krzysztofa Prusa, na którym nagrodę aktorską Jury Młodych otrzymał Michał Staszczak. Teatr nie wyjechał z pustymi rękoma także z Festiwalu Komedii Talia w Tarnowie, podczas którego nagrodzony został spektakl
„Niepamięć" Marka Modzelewskiego w reżyserii Piotra Ratajczaka. W 2023 roku Jaracz gościł także na
63. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych ze spektaklem „Słabi" Magdaleny Drab w reżyserii Rafała Sabary, gdzie Agnieszka Skrzypczak otrzymała wyróżnienie aktorskie za rolę Tej Jednej/Innej Takiej. Dla aktorki był to także wyjątkowy rok, gdyż po dziesięciu latach żegnała się ze swoim monodramem „Marzenie Nataszy" Jarosławy Pulinowicz w reżyserii Nikołaja Kolady zagranym ponad 150 razy. W 2023 roku teatr świętował także dwusetne przedstawienie „Pamięć wody" Shelagh Stepehnson w reżyserii Bogdana Toszy. W tym sezonie przypadły również dwa wyjątkowe jubileusze 50-lecia pracy artystycznej dwójki aktorów – Zofii Uzelac i Bronisława Wrocławskiego.

Wojewódzkie Jaracza Wędrówki

W listopadzie 2022 roku Teatr Jaracza w Łodzi, dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego i Pana Grzegorza Schreibera – Marszałka Województwa Łódzkiego, rozpoczął projekt pod nazwą „Wojewódzkie Jaracza Wędrówki". Przez pierwsze półrocze był to projekt pilotażowy, jednak od stycznia 2023 roku jest on stałym elementem wpisanym w działalność teatru. Projekt ma na celu ułatwić mieszkańcom województwa łódzkiego dostęp do najlepszych przedstawień z repertuaru teatru bez konieczności wyjeżdżania poza miejsce zamieszkania. Obecnie Teatr współpracuje z sześcioma ośrodkami – w Bełchatowie, Skierniewicach, Sieradzu, Tomaszowie Mazowieckim i Radomsku. Każde z tych miejsc jest wyposażone w profesjonalną scenę, nowoczesny sprzęt i jest doskonale przygotowane do wystawienia spektakli teatralnych. Pierwszym przedstawieniem, jakie zostało pokazane w ramach projektu był spektakl „Róbmy swoje..." w reżyserii Jacka Bończyka, poświęcony twórczości niekwestionowanego geniusza polskiej piosenki i mistrza języka polskiego - Wojciecha Młynarskiego. Oprócz tego tytułu, w styczniu 2023 odbyła się premiera w województwie spektaklu „Szklana Menażeria". Spektakl w Łodzi miał pokazy przedpremierowe w grudniu, następnie premierę w województwie, a później oficjalną premierę na scenie Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Teatr pokazywał także spektakle „Kruk z Tower", „Bileterka" czy „Sztuka". Za każdym razem na widowni zasiadała duża liczba widzów zaciekawionych propozycjami repertuarowymi Teatru Jaracza. Po każdym ze spektakli publiczność chętnie dzieliła się swoimi refleksjami na temat sztuki i nagradzała artystów gromkimi owacjami. Projekt będzie kontynuowany także w nowym sezonie, teatr stara się także nawiązywać nowe kontakty z pozostałymi ośrodkami w województwie, aby jak najwięcej mieszkańców mogło zobaczyć spektakle z jego repertuaru.


Jubileuszowy sezon 2023/24

Po przerwie wakacyjnej Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi rozpocznie jubileuszowy 135 sezon teatralny. Tylko do końca tego roku zostało zaplanowanych siedem premier. Nie zabraknie klasyki, ale także dramaturgii współczesnej. Wśród autorów można już wymienić Szekspira, Różewicza, Bernharda czy Wyrypajewa. Pierwszą premierą będzie spektakl „Ifigenia ze Splott" Gary'ego Owena w reżyserii Filipa Gieldona. Będzie to monodram w wykonaniu Agnieszki Skrzypczak. Bohaterka sztuki to młoda kobieta. Utrzymuje się z pieniędzy pożyczonych od babci, nie stroni od alkoholu, jest wulgarna. Nienawidzi świata i ludzi. Szybko okazuje się jednak, że jest postacią o wiele bardziej złożoną. Jest w niej bowiem wściekłość, jest agresja i furia, ale jest także, i przede wszystkim, wielki strach przed samotnością i ogromna potrzeba miłości. Tej ostatniej udaje jej się zaznać. Niestety, tylko przelotnie. Jednorazowa przygoda z przypadkowo spotkanym mężczyzną stanowi punkt zwrotny w życiu dziewczyny. Chociaż wszystko wskazuje na to, że po jego przekroczeniu, załamie się ostatecznie, ona podejmuje wyzwanie rzucone przez los. Wychodzi z tego starcia odmieniona. Nie szczęśliwsza, ale na pewno spokojniejsza, mądrzejsza, uszlachetniona przez tragedię, która ją spotkała. Wiele musiała stracić, aby z totalnego zniszczenia, jakim naznaczona była jej pozbawiona nadziei, pełna gniewu i goryczy egzystencja, ocalić siebie. Premiera już 23 września o 19.00 na Małej Scenie, 21 i 22 września odbędą się pokazy przedpremierowe. We wrześniowym repertuarze znalazł się także spektakl „Niepamięć", który 19 i 21 września o 19.00 powraca na afisz po dłuższej przerwie. Na scenie widzowie zobaczą Agnieszkę Więdłochę, Magdalenę Kumorek (gościnnie), Rafała Królikowskiego (gościnnie), Marcina Korcza i Krystiana Pestę. Po wakacjach będzie można nadrobić zaległości premierowe poprzedniego sezonu. W ofercie znalazły się „Śmierć pięknych saren", „Rozmowy z katem", „Orkiestra Titanic", „Szklana Menażeria", „Finisaż", „Bileterka" i „Zemsta". Fani kryminałów Katarzyny Bondy także będą zadowoleni, gdyż w repertuarze znalazł się monodram Roberta Latuska „Aszkenazy, menel z Łodzi" oparty na bestsellerowych „Lampionach". Pełny repertuar oraz bilety można już znaleźć na stronie internetowej teatru. Repertuar na kolejne miesiące zostanie ogłoszony już wkrótce.

Kontakt prasowy Kuba Galczak 042 662 33 22
promocja@teatr-jaracza.lodz.pl

Kuba Galczak
Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi
11 lipca 2023

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia