Poeta - emigrant

rozmowa z Arturem Święsem

Przed sobotnią, jubileuszową premierą "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze Śląskim w Katowicach rozmawiamy z Arturem Święsem - odtwórcą roli Poety.

FMK: W krótkiej zapowiedzi do "Wesela" czytamy, że będzie to spektakl pozbawiony krakowskich strojów, korali i pawich piór. Jakie więc będzie "Wesele" Anno Domini 2007 w Teatrze Śląskim?

Artur Święs:
Takie, jak rzeczywistość roku 2007 w Polsce - sielanki nie będzie. Nie chodzi o to, że przedstawienie będzie złe, ale będzie ilustracją sytuacji dzisiejszej Polski.

FMK: Z "Weselem" St. Wyspiańskiego spotyka się Pan na scenie po raz drugi. W 2002 roku w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu zagrał Pan Pana Młodego, 5 lat później w Teatrze Śląskim zagra Pan Poetę. Która z tych postaci jest Panu bliższa i dlaczego?

Artur Święs:
Zawsze i wyłącznie Poeta, ponieważ jest on postacią piękną, niespełnioną i zagubioną. Taką z niskim poczuciem własnej wartości. To tak, jak z prawdziwym człowiekiem, który ma świadomość tego, kim jest. Dlatego wolę Poetę, choć myślę, że tak samo pracowałem nad rolą Pana Młodego. Oni są trochę podobni. Lucjan Rydel też był poetą, człowiekiem zagubionym, który jednak zagłuszał to, co Poeta wypowiada na głos - wszystkie swoje bolączki i cierpienia.

FMK: Spektakl ma być rozmową o nas dzisiaj. Czym w tej interpretacji wyróżnia się Poeta i jak ustosunkowuje się do teraźniejszej sytuacji?

Artur Święs:
Nie mogę powiedzieć. Po prostu trzeba przyjść i zobaczyć spektakl. Na razie nie będę ujawniał tego, jak wyglądam i kim jestem. To jest Poeta dzisiaj, Poeta - człowiek.

Powiedziałbym tak - tyle mogę powiedzieć - to jest trochę emigrant, tak samo jak w dzisiejszych czasach ludzie rzeczywiście są emigrantami. Bardzo chciałby tu żyć, ale nie jest w stanie - wraca, wyjeżdża, znów wraca. Widzi ten świat i tę Polskę trochę z zewnątrz. Nie potrafi być w jej środku. Nie potrafi do końca wspólnie w niej żyć. Taki właśnie będzie Poeta.

FMK: Czy rola Poety była dla Pana wyzwaniem, stawiała przed Panem nowe problemy?

Artur Święs:
Zawsze każda rola jest dla mnie wielkim wyzwaniem. I powiem wprost - czuję się udręczony, ale jest to rozkoszne udręczenie.

FMK: Czy tekst "Wesela" jest dla pana równie bliski i autentyczny jak dla reżysera spektaklu?

Artur Święs:
Tak, bardzo. Zawsze będzie dla mnie bardzo bliski, bo to wspaniały i genialny tekst. Aktualny teraz i taki będzie już zawsze.

FMK: Co dla Pana jest najważniejsze w interpretacji "Wesela" Rudolfa Zioło? Czy mógłby Pan sformułować myśl przewodnią?

Artur Święs:
Izolacja ludzi. To, że już nawet nie siedzą razem, że już nie biesiadują i nie uśmiechają się do siebie. To, że są wobec siebie wilkami, które chcą się zagryźć. To wszystko jest prawdą i nie ma co ukrywać, że tak nie jest.

FMK: Jaki jest główny problem czy też dylemat Poety, którego Pan gra?

Artur Święs:
To jest napisane u Wyspiańskiego - brak jakiegokolwiek wpływu na to, co się dzieje wokół. Zupełnie tak, jak w życiu.

FMK: Czy podczas tworzenia spektaklu było odczuwalne iskrzenie, które powinno być obecne podczas tworzenia spektaklu?

Artur Święs:
Tak.

FMK: To powinno chyba wróżyć spektaklowi bardzo dobrze.

Artur Święs:
Nie wiem. To jest zawsze największą zagadką świata - czy coś wyjdzie, czy nie. Dlatego zawsze przed premierą milczymy. A potem jest albo klapa, albo sukces. Innej drogi nie ma. Jednak strasznie się boję. To nie jest zabawa!

FMK: Dziękujemy za rozmowę i trzymamy kciuki.

Agnieszka Manowska Anna Miozga
Dziennik Teatralny Katowice
6 października 2007
Portrety
Artur Święs

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

Dziadek do orzechów (P...
Rudolf Nuriejew
Zobacz arcydzieło baletu z Paryskiej ...