Poeta i dramaturg wyróżniony

Tadeusz Różewicz Wielkim Ambasadorem Polszczyzny

Poeta i dramaturg Tadeusz Różewicz został w tym roku wyróżniony tytułem Wielkiego Ambasadora Polszczyzny. Gala, podczas której wyróżnienia otrzymają również inne osoby wyróżniające się piękną i poprawną polszczyzną, odbędzie się w Katowicach 10 listopada.

Tytuł ustanowiło prezydium Rady Języka Polskiego z inicjatywy członkini Rady, wicemarszałek Senatu Krystyny Bochenek, która zginęła w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

W kapitule decydującej o tym, kto zdobędzie zaszczytny tytuł i nagrody pieniężne, zasiadają przede wszystkim językoznawcy. - Wybierają osoby, które się znają na tym, jaka powinna być polszczyzna. Istotne jest to, żeby propagować dobre wzorce. To istotniejsze, niż wytykanie błędów" - powiedział przewodniczący Rady Języka Polskiego PAN prof. Andrzej Markowski podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach.

- Zasług Tadeusza Różewicza dla polszczyzny nie można przecenić. On zrewolucjonizował polski język literacki, polski język poetycki. To, co zrobił dla polskiej literatury, to trwały wkład w rozwój naszego języka - uzasadniał prof. Markowski. Jak mówił, 92-letni laureat nie może osobiście odebrać nagrody, ale wiadomość o niej przyjął "ze wzruszeniem".

Ambasadorem Polszczyzny w Mowie została aktorka Anna Dymna, która - jak uznała kapituła - "w swoich wypowiedziach daje przykład mówienia i myślenia o ludziach z ogromną empatią, niepowtarzalnym wdziękiem i wielką kulturą słowa".

Wojciech Młynarski został Ambasadorem Polszczyzny w Piśmie. - Jest tak wyrafinowany, że niektórzy myślą, że propaguje polszczyznę niestandardową, potoczną. Tymczasem on tak dobrze gra we wszystkich stylach polszczyzny, że my się gubimy i czasem nie doceniamy jego sprawności językowej jako poety, bo nie jest przecież zwykłym tekściarzem - mówił prof. Markowski.

Tytuł Młodego Ambasadora Polszczyzny przyznano profesor Uniwersytetu Warszawskiego Katarzynie Marciniak. Filolog klasyczną i italianistkę, autorkę książek popularnonaukowych wyróżniono za to, że nawet o sprawach trudnych pisze językiem przystępnym, a jednocześnie precyzyjnym.

Ambasadorem Polszczyzny Regionalnej został Regionalny Zespół Pieśni i Tańca im. Tomasza Spychały z Dąbrówki Wielkopolskiej. Zespół od 90 lat pielęgnuje polszczyznę regionalną, przede wszystkim swoistą gwarę pogranicza polsko łużyckiego. Przyczynił się do tego, że społeczność tej wsi zachowała swoją tożsamość językową, kulturową i cywilizacyjną.

Senat RP przyznaje tytuł Ambasador Polszczyzny poza Granicami Kraju. W tym roku wyróżniono tym tytułem wybitnego tłumacza i propagatora języka i literatury polskiej w Niemczech Karla Dedeciusa.

Dodatkową nagrodę ufundowała Fundacja im. Krystyny Bochenek. Ambasadorem Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej został wyróżniony pisarz i nauczyciel Kazimierz Szymeczko. - Jestem przekonana, że mama poparłaby taką nagrodę, bo często powtarzała, że język powinno się krzewić od najmłodszych lat - powiedziała prezes fundacji Magdalena Bochenek.

Laureaci, oprócz honorowego dyplomu i statuetki, otrzymują nagrodę finansową. W tym roku wynosi ona 10 tys. zł, natomiast dla Wielkiego Ambasadora Polszczyzny to 30 tys. zł. Gala odbędzie się 10 listopada w Sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Uświetni ją koncert Katarzyny Groniec

z zespołem.

Organizatorami trzeciej edycji projektu Ambasador Polszczyzny są: Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek, Urząd Miasta Katowice, Narodowe Centrum Kultury oraz Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Przedsięwzięcie wspomaga też Senat RP.

(-)
(PAP)
23 października 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...