Pojedynek Gałczyńskiego z Wyspiańskim
przed nami Krakowskie Noce z PoezjąPo zeszłorocznym pojedynku Mickiewicza ze Słowackim, tym razem na Rynku Głównym w szranki staną Konstanty Ildefons Gałczyński i Stanisław Mateusz Ignacy Wyspiański. W widowisku "Wesele Zielonej Gęsi" zobaczymy m.in. Annę Dymną, Wojciecha Malajkata, Zbigniewa Zamachowskiego oraz Grzegorza Turnaua.
Plenerowe spotkanie zakończy koncert Artura Andrusa, który od lat marzy, żeby ludzie tańczyli do jego piosenek: "Żeby ich porwać, żeby po latach, z moją piosenką kojarzyły im się chwile upojne i szalone". Kto wie, może to marzenie spełni się właśnie w Krakowie?
W PWST przy Straszewskiego mocnym głosem Danuty Michałowskiej (związanej niegdyś m.in. z konspiracyjnym Teatrem Rapsodycznym) zabrzmi "Beniowski" J. Słowackiego, a potem kobiecą stronę poezji odsłoni przed nami Anna Polony, która w "Lekturze Mistrzów" sięgnie po utwory M. Konopnickiej, K. Iłłakowiczówny i M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Na koniec Jerzy Illg zaprosi na "Radość czytania Szymborskiej", podczas której przyjaciele zmarłej w tym roku poetki przybliżą jej twórczość*.
Sonety, limeryki, ballady, fraszki, hymny i wszelkiej maści i proweniencji wiersze upodobali sobie także kompozytorzy i wokaliści, wzmacniając poetycki przekaz muzyczną aranżacją. Poezja śpiewana, piosenka literacka czy autorska dzięki zróżnicowaniu tak w treści, jak i formie, ma szerokie grono odbiorców, a podczas Nocy Poezji każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie: w Instytucie Cervantesa - recital katalońskiego poety Xaviera Farré, w Loch Camelot - teksty Bronisława Maja z muzyką Ewy Korneckiej, w Kurancie - Lidia Jazgar z zespołem, w ŚOK-u - Agnieszka Grochowicz w songach Bertolta Brechta i Kurta Weilla, w Czułym Barbarzyńcy - Czesław śpiewa Miłosza (i nie tylko), w Piwnicy Pod Baranami - recital Agaty Ślazyk, w Dworze Czeczów - koncert w krainie poezji, a oprócz tego muzycznie i poetycko będzie też na Scenie Teatru Zależnego czy w Piwnicy oo. Karmelitów na Piasku.
"A tam w mech odziany kamień / Tam zaduma w wiatru graniu / Tam powietrze ma inny smak" - choć Bellon mógł o tym nie wiedzieć, oddał atmosferę poetyckich spotkań wieczorowo-nocną porą w Krakowie. Kawiarniany zapach uniesie się nad rozmową Andrzeja Franaszka z Jerzym Kronholdem w Gazeta Cafe. Klubowa atmosfera towarzyszyć będzie krakowskim premierom tomików Katarzyny Giełżyńskiej i Romana Bromboszcza oraz rozstrzygnięciu Internetowego Turnieju Jednego Wiersza (organizowanym przez Korporację Ha!art w Klubie Konfederacka 4). Wystawiennicze przestrzenie Międzynarodowego Centrum Kultury staną się natomiast miejscem Parnasu poetów, z udziałem Darka Foksa, Zbigniewa Macheja, Andrzeja Sosnowskiego czy Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego. Sala Fontany MHK, pamiętająca odległe czasy, przesiąknięta słowami i obrazami minionych wydarzeń, wydaje się być doskonałym otoczeniem, by przypomnieć zapomnianego krakowskiego poetę Karola Huberta Rostworowskiego.
Liryczny wiatr powieje w tym roku silniej, zawędruje bowiem także do Oświęcimia (na spotkanie z Grzegorzem Gniadym, Christophem Heubnerem, Dieterem Kalką i Markiem Wojdyłą) oraz Niepołomic, gdzie przy czakramie posłuchać będzie może m.in. Andrzeja Poniedzielskiego.
"Myślę, że my wszyscy tęsknimy za prawdziwymi słowami, które coś znaczą, tłumaczą świat. Dlatego mówię: niech żyją poeci, niech żyje poezja" - mówiła Anna Dymna podczas 349. Salonu Poezji. (bf)
* Na spotkania w PWST obowiązują wejściówki dostępne od 1 września w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11)
www.krakowskienoce.pl