Pojedynek Hamletów

14. Festiwal Szekspirowski

Andrzej Seweryn, litewski reżyser Oskaras Korsunovas oraz Irina Brook będą bohaterami święta teatralnego, któremu patronuje William Szekspir. Nie zabraknie też egzotycznych inscenizacji z Japonii i Zimbabwe

Takiej mnogości „Hamletów” nie było jeszcze w dziejach tego festiwalu. W tym roku będzie można obejrzeć aż cztery różne inscenizacje.

„Kupenga kwa Hamlet” znaczy szaleństwo Hamleta. Tak swój spektakl nazwali artyści z Zimbabwe i Wielkiej Brytranii z grupy Two Gents Productions. Dwóch aktorów wcieli się we wszystkich bohaterów tragedii Szekspira, która w tej wersji bywa momentami zabawna i pełna energii. Z kolei ascetyczny „Hamlet” teatru Noh Ryutopia to próba odczytania Szekspira poprzez tradycyjną sztukę japońską.

Hamlet po polsku przyjedzie z Teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu. Spektakl Marka Kality, który pełen jest odniesień do współczesnej sytuacji politycznej w naszym kraju, bierze udział w konkursie na najlepszą polską inscenizację szekspirowską minionego sezonu. O główne trofeum, Złotego Yorricka, ubiegać się będą także: wrocławski Teatr Współczesny („Król Lear”), Teatr Polski we Wrocławiu („Sen nocy letniej”) oraz Teatr im. Kochanowskiego w Opolu („Wieczór trzech króli”).

Niekonwencjonalnego „Hamleta” przygotował również znakomity litewski reżyser Oskaras Korsunovas. Jego wileński zespół zaprezentuje ponadto inny spektakl swego szefa – „Sen nocy letniej”.

Ta komedia Szekspira zainspirowała również Irinę Brook, W rozpisanym na sześciu mężczyzn przedstawieniu „Czekając na sen” Irina odwołuje się do przedstawień swego słynnego ojca Petera Brooka. Irina Brook Compagnie z Francji pokaże także „Burzę”. – Interesują mnie przede wszystkim te dramaty Szekspira – mówi Brook – które łączą w sobie farsę z magią, romantyczność z tym, co popularne.

Popis absolutnie mistrzowskiego aktorstwa zagwarantuje widzom Andrzej Seweryn w monodramie „Wyobraźcie sobie”. Artysta, wcielając się w różnych bohaterów Szekspira, przypomina najważniejsze wątki jego dramatów: obsesję władzy i szaleństwo zmysłów, miłość, zazdrość i zdradę, zwątpienie w sens życia i nadzieję.

W tegorocznym Festiwalu Szekspirowskim biorą też udział zespoły z Armenii, Niemiec, Rumunii i Węgier.

XIV Festiwal Szekspirowski, sceny teatralne Gdańska, Gdyni i Sopotu, Królewska Fabryka Karabinów i CSW Łaźnia w Gdańsku, program: www.festiwalszekspirowski.pl, bilety: 30 – 80 zł, rezerwacje: tel. 58 301 13 28, piątek (30.07) – niedziela (8.08)

Jacek Marczyński
Zycie Warszawy
24 lipca 2010

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia