Pokaz "Obywatela Havla" i dyskusja
Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście10 stycznia o godz. 18 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście odbędzie się spotkanie poświęcone zmarłemu w grudniu Prezydentowi Republiki Czeskiej Václavowi Havlowi
Pokaz filmu dokumentalnego "Obywatel Havel" zrealizowanego przez Pavela Koutecký\'ego i Miroslava Janeka. Po projekcji zapraszamy na studium z Václava Havla - otwartą rozmowę wokół jego teorii politycznych.
Po projekcji zapraszamy na studium z Václava Havla - otwartą rozmowę wokół jego teorii politycznych zawartą w dwóch esejach:
- A. Michnik, "Wielka historia Václava Havla", [w:] V. Havel, "Siła bezsilnych i inne eseje", Agora SA, Warszawa 2011;
- V. Havel, "Siła bezsilnych", [w:] Tamże.
O filmie:
W roku 1992, po rozpadzie Czechosłowacji, były dysydent polityczny, przywódca aksamitnej rewolucji, dramaturg i eseista, Václav Havel, został ogłoszony pierwszym prezydentem nowego państwa - Republiki Czeskiej. Tym samym były wróg publiczny otrzymał społeczny mandat, uprawniający go do transformacji państwa i jego instytucji.
Mając świadomość, że tego typu wydarzenia są czymś wyjątkowym, Havel pozwolił swojemu przyjacielowi, filmowcowi Pavelowi Koutecký\'emu, na towarzyszenie mu z kamerą, zarówno na Hradczanach (siedziba prezydenta), jak i w podróżach po świecie. W rezultacie powstał "Obywatel Havel", pełnometrażowy film dokumentalny, zbudowany z niepokazywanych nigdzie dotąd obrazów, dzięki któremu możemy zobaczyć portret człowieka znajdującego się w samym centrum międzynarodowej polityki i zainteresowania mediów, próbującego utrzymać równowagę pomiędzy byciem osobą publiczną a swoim życiem osobistym, a jednocześnie starającego się o to, by przeprowadzić swój naród od komunizmu do wolnej, demokratycznej przyszłości. Materiały do filmu powstawały przez 13 lat, począwszy od 1992 roku.
/materiały dystrybutora/
Václav Havel - (ur. 1936) czeski pisarz i dramaturg, działacz antykomunistyczny. Dziewiąty i ostatni prezydent Czechosłowacji (1989-1992) oraz pierwszy prezydent Republiki Czeskiej (1993-2003). W latach sześćdziesiątych pracował w teatrze Divadlo Na zábradlí. W czasie praskiej wiosny zaangażował się w debatę polityczną i opowiedział się za utworzeniem demokratycznego społeczeństwa. Po krwawym stłumieniu reformatorów przez państwa członkowskie Układu Warszawskiego otrzymał zakaz publikacji i stał się jednym z najbardziej znanych dysydentów i krytyków systemu komunistycznego, opowiadając się za utworzeniem demokratycznego społeczeństwa. Działał w obronie więźniów politycznych i stał się współzałożycielem oraz jednym z pierwszych prelegentów inicjatywy obywatelskiej dla karty praw człowieka Karta 77. To potwierdziło jego prestiż międzynarodowy, ale również spowodowało represje, których skutkiem było około pięciu lat pozbawienia wolności. Po wybuchu aksamitnej rewolucji w listopadzie 1989 Václav Havel stał się jednym z założycieli antykomunistycznego Forum Obywatelskiego i jako kandydat ruchu w dniu 29 grudnia 1989 został wybrany na prezydenta Czechosłowacji. Wspierał dążenie kraju w kierunku demokracji parlamentarnej i do politycznych struktur cywilizacji zachodniej. Od 1993 roku, przez dwie kadencje, pełnił urząd prezydenta Republiki Czeskiej, doprowadzając kraj do NATO oraz przygotowując go do wstąpienia do Unii Europejskiej. Jako pisarz Vaclav Havel jest znany na całym świecie ze swoich dramatów pisanych w duchu teatru absurdu. W swoich sztukach zajmuje się między innymi tematyką władzy, biurokracji i języka. Zmarł 18 grudnia 2011.
"Obywatel Havel" / "Občan Havel"
Realizacja: Pavel Koutecký i Miroslav Janek
Produkcja: Czechy, 2008, 119 min