Pokaz spektaklu towarzyszącego

13. Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera"

2 września o godz. 18.30 w Teatrze Kwadrat odbędzie się pokaz spektaklu "Aktorzy żydowscy" w reż. Anny Smolar. Jest to wydarzenie towarzyszące Festiwalowi Warszawa Singera.

W ramach imprez towarzyszących Festiwalowi Warszawa Singera obejrzymy jedno z najlepszych, w opinii widzów oraz ocen recenzentów, przedstawień ubiegłego sezonu teatralnego w reżyserii Anny Smolar i według tekstu Michała Buszewicza, wygrywające nagrody i wyróżnienia na niemal każdym festiwalu, na którym się pojawi - w tym szczeciński Kontrapunkt czy Kaliskie Spotkania Teatralne. Kameralny spektakl "Aktorzy żydowscy" to odważna, podważająca stereotypy sztuka mająca na celu rozliczenie się z niechlubnych osądów wobec Teatru Żydowskiego i teatralnej sceny żydowskiej w ogóle. Zachęca do zadawania pytań: kim są aktorzy żydowscy? (2 września, piątek, godz. 18.30, Scena kameralna, Teatr Kwadrat, ul. Marszałkowska 138).

Nagrody i wyróżnienia

Premiera odbyła się w maju 2015 roku, ale od tamtej pory wciąż ukazują się kolejne recenzje. Spektakl ten znalazł się w zestawieniu Gazety Wyborczej dziesięciu najlepszych spektakli w Polsce w 2015 roku. Witold Mrozek w swoim podsumowaniu napisał: Anna Smolar i Michał Buszewicz z wrażliwością i zmysłem obserwacji zrobili brawurowy i zabawny spektakl o fantazjach, uprzedzeniach i stereotypach związanych z wciąż grywającą w jidysz sceną. A przede wszystkim - pokazali światu tytułowych aktorów, świetnych artystów zasługujących na szeroką uwagę. Dostrzeżony i nagrodzony przez krytyków teatralnych, wymieniany w zestawieniach najlepszych spektakli 2015 roku, obecny był na festiwalach: Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy, Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie oraz na Boskiej Komedii w Krakowie oraz wygrał główną nagrodę dla najlepszego przedstawienia 51. Przeglądu Teatrów Małych Form "KONTRAPUNKT 2016" w Szczecinie decyzją jury pod przewodnictwem Tomasza Kireńczuka . Ponadto bierze udział w 22. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, organizowanym przez MKiDN oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Za tekst "Aktorów żydowskich" Michał Buszewicz otrzymał Nagrodę dla Młodego Twórcy na 54. Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych - Festiwalu Nowego Teatru.

O spektaklu

Według autorów "Aktorzy żydowscy" to spektakl próbujący sportretować grupę o niejasnym statusie, w której zarówno słowo "aktorzy" jak i "żydowscy" bywa kwestionowane. Spektakl stawia szereg pytań o status, sens i znaczenie tytułowego sformułowania. Bardziej "aktorzy" czy bardziej "żydowscy"? Panuje obiegowa opinia, że każdy z nich jest Żydem, ale prawda jest taka, że wielu z nich w momencie dołączenia do zespołu nie widziało o tej kulturze nic albo niewiele. Pochodzili z rodzin katolickich, polskich i nagle stanęli przed zadaniem wzięcia na siebie tożsamości żydowskiej. Czy odkryli w sobie fascynację czy niechęć lub może głęboko skryty antysemityzm? Warto spektakl zobaczyć, a na zachętę polecamy wywiad z reżyserką Anną Smolar przeprowadzony przy okazji festiwalu Boska Komedia 2015 wraz z fragmentami spektaklu: https://www.youtube.com/watch?v=4Xi8oaM-y70

Opis autorstwa Michała Buszewicza stworzony przy okazji festiwalu w Rzeszowie:

U początków spektaklu "Aktorzy żydowscy" znajduje się rozmowa. Spotkanie z kolejnymi osobami należącymi do społeczności liczniejszej, niż występująca na scenie grupa reprezentantów, poznawanie historii ich życia, początków kariery, rozwoju artystycznego, satysfakcji, reakcji otoczenia na wybór ich drogi życiowej. Daleko nam jednak do tego, żeby stwierdzić, że spektakl inspirowany wywiadami z aktorami Teatru Żydowskiego jest wyłącznie głosem tego zespołu. W równym stopniu jest głosem obserwatorów stykających się z badanym terytorium, ich zdziwieniem, fascynacją, próbą rozwikłania pojawiających się na drodze wzajemnego poznawania się zagadek. Być może właśnie dlatego podjęliśmy próbę nakreślenia tego portretu w konwencji mockumentu - gatunku podszywającego się formalnie pod dokument, jednak nie gwarantującego autentyczności przedstawianych w nim wydarzeń. Aktorzy, występując pod własnymi nazwiskami tworzą z nich jednocześnie nazwy postaci, które wypełnione mogą być treścią bazującą zarówno na własnym życiorysie, jak i doświadczeniu kolegów, lub wreszcie kompletnie zmyśloną. Stąd również, mogące się pojawić w spektaklu, rozmaite niekonsekwencje, na których można by było przyłapać "zwierzających się" gospodarzy szabatowej wieczerzy. Przyglądanie się przez nas aktorom Teatru Żydowskiego, aby o nich opowiedzieć daje szanse na przyglądanie się przez widzów "Aktorom Żydowskim" aby na podstawie tego spotkania zauważyć, że specyficzny charakter tej grupy ma wiele wspólnego z grupami o wiele szerszymi, bardzo często stawianymi w opozycji wobec któregokolwiek z członów nazwy. Być może właśnie w specyficzności można odkryć drogę ku uniwersalności. W trakcie jednej z rozmów pojawiło się spostrzeżenie: "To przecież jest spektakl o wstydzie". Można by dodać: "Tak, o wstydzie, ale też o dumie".

Termin: 2 września, piątek, godz. 18.30, Scena kameralna, Teatr Kwadrat, ul. Marszałkowska 138 (gościnnie)

(-)
Materiał organizatora
30 sierpnia 2016
Portrety
Anna Smolar

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia