Pokój spokój otwiera się dla widzów

Bezpieczna przystań w Teatrze Pinokio w Łodzi

Muzyka, światło, emocje – to, co dla jednych jest świetną zabawą może stać się problemem dla kogoś, kto źle znosi nadmiar bodźców. O młodych widzów, którzy potrzebują się czasem schować, zrelaksować i wyciszyć zadbał Teatr Pinokio w Łodzi.

Przygotował dla nich Pokój Spokój, zaprojektowany przez młodzież w spektrum autyzmu we współpracy z projektantką Joanną Jurgą. To dzieci stworzyły projekty wymarzonych mebli, tapet i ozdób. We wtorek, 12 grudnia, mali projektanci dokonali uroczystego przecięcia wstęgi, oficjalnie otwierając Pokój Spokój dla gości teatru.

Pokój Spokój to wyjątkowe miejsce w nowej siedzibie Teatru Pinokio w Łodzi. Morska tapeta, kanapa z elementami sensorycznymi, łóżko na kółkach, miękkie poduszki w kształcie pizzy i kwiatów – swój fantazyjny wygląd i wyposażenie, które ma za zadanie uspokoić, wyciszyć i zrelaksować, Pokój Spokój zawdzięcza młodzieży ze Szkoły Specjalnej nr 176 i projektantce przestrzeni Joannie Jurdze.

Młodzi projektanci rozrysowali swoje pomysły na elementy wymarzonej przestrzeni, w której mogliby schować się w momencie, gdy ilość bodźców przekroczyłaby tolerowany przez nich poziom. Następnie w ruch poszły igła, nitka, narzędzia stolarskie. Prace nad pokojem trwały pół roku, a teraz Teatr Pinokio w Łodzi mieszczący się od niedawna przy ulicy Sienkiewicza 75/77 może udostępnić Pokój Spokój wszystkim gościom.

– Wydarzenia teatralne niosą ze sobą cały wachlarz intensywnych przeżyć. Dla większości naszych widzów jest to źródłem radości i pięknych wspomnień, ale miewamy też gości szczególnie wyczulonych na nadmiar bodźców. To dla nich wymyśliliśmy Pokój Spokój wspólnie ze wspaniałymi młodymi projektantami. Żeby z niego skorzystać, wystarczy zgłosić się do animatorki, obecnej zawsze na spektaklu czy warsztatach – mówi Marta Magalska, koordynatorka projektu.

– Stworzenie tej bezpiecznej przestrzeni wpisuje się w szerszy plan teatru otwartego i dostępnego, w ramach którego możemy gościć widzów o bardzo różnych szczególnych potrzebach – z alternatywną motoryką czy niepełnosprawnością narządu słuchu lub wzroku – dopowiada Bartosz Kurowski, koordynator do spraw dostępności Teatru Pinokio w Łodzi i dodaje, że również dziś po raz pierwszy odbył się „touch tour", czyli sensoryczne oprowadzanie po teatrze, podczas którego osoby z niepełnosprawnością narządu wzroku mogły poznawać przestrzenie teatru poprzez dotyk.

Z kolei jutro o godzinie 11.30 tegoroczna premiera Teatru Pinokio, „Ciepłe pszczoły, zimne jelenie albo jak pozbyć się dzieci" w reżyserii dyrektora teatru Gabriela Gietzky'ego zostanie zaprezentowana w tłumaczeniu na polski język migowy przy wsparciu współpracującej z teatrem od kilku lat dyplomowanej tłumaczki, wyspecjalizowanej w przekładaniu projektów teatralnych na PJM. Pojutrze, 14 grudnia, również o g. 11.30 ten sam spektakl o zostanie wystawiony, przy wykorzystaniu zestawu do audiodeskrypcji, udostępnionego przez Wrocławski Teatr Lalek.

Magdalena Król
Teatr Pinokio w Łodzi
12 grudnia 2023
Portrety
Gabriel Gietzky

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia