Polecenia weekendowe Szczecin
7-9 maja 2021Galerie już można zwiedzać, ale teatry i sale koncertowe na razie zapraszają na wydarzenia online. W Szczecinie w ten weekend szykują się aż trzy premiery.
Teatr Nie Ma zaprasza 7 maja na premierowy spektakl „Skarb" w reżyserii Tatiany Malinowskiej-Tyszkiewicz. Spektakl powstał na podstawie tekstu Olgi Tokarczuk, jako wyraz uznania i podziękowanie za całą twórczość naszej noblistki. Reżyseria: Tatiana Malinowska-Tyszkiewicz, scenografia: Patryk Borowy, oprawa wizualna: Adrian Szkutnik, oprawa muzyczna: Monika Misikiewicz.
Teatr Nie Ma zaprasza do śledzenia streamu ze spektaklu 7 maja o godz. 20 na profilu na Facebooku jak i na kanale na YouTube Teatru Nie Ma.
Opera na Zamku zaprasza na premierę online specjalnie zarejestrowanego spektaklu według scenariusza i w reżyserii Natalii Babińskiej, pod kierownictwem Jerzego Wołosiuka „Tajemnice kuchni mistrza Rossiniego". To pełen radości i dowcipu spektakl. Zobaczymy w nim nawet prawdziwe dania, a usłyszymy oczywiście gorącą muzykę Rossiniego. Mistrza zobaczymy w kuchni, bo mag opery zrezygnował już z muzycznej kariery.
Spektakl Opery na Zamku można będzie obejrzeć bezpłatnie od 8 do 16 maja za pośrednictwem strony www.opera.szczecin.pl w zakładce Opera online.
9 maja Teatr Kameralny zaprasza na premierę spektaklu „Do trzech razy sztuka". Na podstawie sztuki pod tytułem „Przyjaciel" autorstwa spółki dramaturgów Konstantego Ciciszwili i Janusza Wasylkowskiego. Autorzy dają okazję aktorom w inteligentnie napisanej sztuce prezentacji szerokiego wachlarza umiejętności zawodowych.
W rolę niekonwencjonalnych przyjaciół wciela się znakomity, aktorski duet: Adam Dzieciniak i Michał Janicki. Spektakl na facebooku teatru.
Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie ma na weekend ciekawe propozycje: Chopin i Strauss premierowo w sali złotej filharmonii - koncert pod batutą Josepa Caballe Domenecha z towarzyszeniem wyśmienitego pianisty Andrzeja Wiercińskiego. W programie utwory Fryderyka Chopina i Ryszarda Straussa. Solistą wieczoru będzie Andrzej Wierciński - zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Saint-Priest (2019) i Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015) oraz laureat III nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Hong Kongu. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie poprowadzi Josep Caballe Domenech - dyrektor Colorado Springs Philharmonic w USA, główny dyrygent Moritzburg Festival i były dyrektor Staatskapelle Halle w Niemczech.
Koncert, 7 maja, godz. 19 na LiveFilharmonia.szczecin.pl. ł.
"Raniutto Sensorki" to wydarzenie dla najmłodszych. Dwie Sensorki – specjalistki i mentorki w zakresie odbioru dźwięków – razem z niezastąpionymi filharmonikami pokażą najmłodszym odkrywcze i angażujące zmysły ćwiczenia muzyczne, które porwą do zabawy nawet najbardziej opornego kilkulatka. Dzieci i ich rodzice dowiedzą się, jak łączyć poszczególne zmysły z tym jednym, dla muzyki najistotniejszym – zmysłem słuchu.
Bezpłatna transmisja na kanałach Filharmonii w Szczecinie w serwisach Facebook i YouTube 8 maja o godz. 11.
Zamek Książąt Pomorskich zaprasza na prezentację online filmu „Widokówka" w reżyserii Małgorzaty Gwiazdy-Elmerych w Kinie Zamek. „Widokówka" to film o dzieciach, których rodziny doświadczyły tragedii na Wołyniu w czasie II wojny światowej. Ponad setka sierot trafiła do sierocińca w Pieskowej Skale, gdzie mieszkały do końca wojny, a potem rozesłano je do domów dziecka.
„Widokówka" dostępna będzie za darmo na kanale YouTube Zamku Książąt Pomorskich od 7 maja (premiera o godzinie 18) do 11 maja (do północy).
Zamek zaprasza także na dwie wystawy. "Szczecin. Atlas obecności" pokazuje Szczecin w kontekście indywidualnych i grupowych doświadczeń jego mieszkańców. Dotyka zarówno ich prywatności jak i życia publicznego, wspólnotowego. Prezentuje dawne i nowe obrazy miasta, charakterystyczne miejsca i wizerunki mieszkańców.
Zwiedzać można od wtorku do niedzieli w godz. 10-18.
"Lizbona. Portugalskie serce" na Zamku to wystawa fotografii Marty Płachty. Motywem przewodnim wystawy członkini Fotoklubu Zamek Marty Płachty jest stolica Portugalii - Lizbona. Miasto od lat fascynuje autorkę, która w czasie kolejnych podróży odkrywa jego nowe oblicza i miejsca.
Hol Wschodni, wejście A (wstęp wolny) do 30 czerwca. Wystawa dostępna także online.