Polecenia weekendowe Szczecin

Piątek to pierwszy dzień weekendu i jednocześnie ostatni dzień, kiedy instytucje kulturalne mogą zaprosić publiczność.

Większość ze szczecińskich instytucji z tego skorzystała. W planach są także wydarzenia online. Na platformie VOD Teatru Współczesnego od piątku do niedzieli będzie można obejrzeć spektakl „Król potworów" w reżyserii Marcina Libera.

Przedstawienie, materiały graficzne, które przygotowano na potrzeby premiery i kolejnych pokazów (plakaty, programy) oraz twórcza wyobraźnia posłużyły studentom Pracowni Animacji szczecińskiej Akademii Sztuki do stworzenia efektownych animacji inspirowanych spektaklem „Król potworów".
"Król potworów", 19, 20 i 21 marca, Teatr Współczesny.

Jeszcze w piątek będzie można zobaczyć "Kongres futurologiczny" w Teatrze Współczesnym. „Kongres futurologiczny" to teatr, który staje się kongresem, który zamienia się w teatr. Naukowe fikcje sztuki traktuje się jako rozrywkę i formę ucieczki od rzeczywistości, ale to także lekarstwo — kapsułka, dzięki której nasze strachy stają się mniej straszne, kapsułka, w której mieszają się nasze marzenia i nadzieje.
Kongres futurologiczny, 19 marca, Teatr Współczesny, godz. 19.00

Natomiast w Teatrze Małym „kalifornia nieśmiertelni". Spektakl ten to niezwykła, oparta na faktach, opowieść o polskich celebrytach lat 60. Bohaterowie: Polański, Komeda, Hłasko i inni. Historie prawie niemożliwe – od wódki w SPATiFie do Hollywood, od marzeń o karierze muzycznej do okrutnej zbrodni, od Indian Hopi do dzieci kwiatów. Udokumentowaną baśń opowie jeden aktor.
kalifornia nieśmiertelni, 19 marca, Teatr Mały, godz. 19.00

"To się nie może dobrze skończyć" Teatr Nie Ma

Teatr absurdu nie traci swojej aktualności. Można szukać różnego sposobu rozwiązania problemu, o którym autor mówi w sztuce. Zespół Teatru Nie Ma zaprezentuje swoje rozwiązanie w spektaklu „To się nie może dobrze skończyć".
Spektakl, 19 marca, Strefa Kultury Studenckiej US, godz. 20 oraz online na facebooku.

Opera na Zamku zaprasza w piątek na „Klucz do poezji" sopranistki Ewy Olszewskiej i pianistki Olgi Bilej. Dzięki genialnej muzyce Benjamina Brittena oraz ponurym, zmysłowym, często nieprzeniknionym tekstom Arthura Rimbauda postaramy się przejść przez bramę rządzącego się zupełnie inne prawami świata, do którego klucz ma tylko ten, kto powołuje go do życia...
„Klucz do poezji", 19 marca, Opera na Zamku, godz. 19.00

W pięknej, wyremontowanej Willi Lentza zabrzmi Bach, Mozart oraz inni wielcy. Koncert „Villa de la musique" na inaugurację wiosennego sezonu artystycznego przygotowała Baltic Neopolis Orchestra. Z BNO wystąpi Agata Szymczewska, skrzypaczka.
Koncert, 20 marca , Willa Lentza, godz. 19,00 facebook Baltic Neopolis Orchestra.

Teatr Kameralny zaprasza na „Narodziny dźwięku". Nazwiska Andrzeja Bieżana i Leopolda Tyrmanda są związane z walką o istnienie polskiego jazzu w latach pięćdziesiątych XX w., kiedy komunistyczny reżim uważał tę muzykę za „imperialistycznego konia trojańskiego" Bieżan to rewelacyjny pianista jazzowy, performer, współzałożyciel festiwalu Jazz Jambory, kompozytor muzyki teatralnej. Tyrmand to pisarz, dziennikarz...
Narodziny dźwięku, 18, 19 marca, Teatr Kameralny.

Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie po raz pierwszy organizuje I Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Mieczysława Karłowicza I ZAiKS. Jury rozpatrzyło 176 prac z Argentyny, Austrii, Białorusi, Brazylii, Chin, Cypru, Danii, Finlandii, Grecji, Niderlandów, Hiszpanii, Kanady, Korei Południowej, Macedonii, Niemiec, Polski, Szwecji, USA, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. Sześć zakwalifikowanych do finału kompozycji zostanie prawykonanych przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie.
Bezpłatna premiera online na kanałach Filharmonii w serwisach Facebook i YouTube w piątek, 19 marca, o godzinie 19.00

Również wirtualnie będzie można posłuchać koncertu promującego najnowszą płytę wydaną przez filharmonię „I żyli długo i w Szczecinie 2". Podczas koncertu usłyszymy nowe piosenki o Szczecinie, które zostaną wykonane przez młodych wokalistów wyłonionych w castingach. Płytę będzie można kupić za pośrednictwem strony internetowej, a nagrania pojawią się również na najpopularniejszych serwisach streamingowych.
Na koncert i premierę płyty „I żyli długo i w Szczecinie 2" filharmonia zaprasza 21 marca o godzinie 17.00 na kanał YouTube EduFilharmonii Szczecin oraz profil na Facebooku.

Wiosenne Koncerty Gitarowe na Zamku Książąt Pomorskich, organizowane od 1998 roku, są jedną z najstarszych cyklicznych imprez muzycznych miasta. Wspólnym mianownikiem zróżnicowanych stylistycznie utworów jest wyjątkowe brzmienie gitary klasycznej. Ze względu na panującą pandemię, tegoroczne koncerty gitarowe zostały najpierw zarejestrowane w Galerii Gotyckiej zamku.
Emisja online będzie odbywać w przestrzeni internetowej zamku: You Tube, Facebook oraz na stronie internetowej od godz. 8 w piątek do godz. 22 w niedzielę przez cały marzec.

Zamek zaprasza także na najnowszą wystawę, która dostępna jest w galeriach Skrzydła Wschodniego. Ekspozycja „Szczecin. Atlas obecności" w dość nowatorski sposób podchodzi do historii miasta. Główny nacisk kładzie na rolę jego mieszkańców, ich indywidualnych i grupowych doświadczeń w tworzeniu Szczecina od roku 1945 do współczesności. Na wystawie prezentowane są dawne i nowe obrazy miasta, charakterystyczne miejsca, wydarzenia historyczne i wizerunki mieszkańców, zarówno podczas ich aktywności publicznej jak i w sytuacjach prywatnych.
Wystawa, 19 marca, Skrzydło Wschodnie Zamku, godz. 10 – 18,00 bilety 4-6 zł.

Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie zrezygnował z grania zaplanowanego na ten weekend spektaklu „Kochane pieniążki", chociaż mógł go zagrać jeszcze w piątek.

Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim oraz Lubuski Teatr w Zielonej Górze, objęte lokalnym lockdownem już od tygodnia, również nie grają w weekend.

 

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
19 marca 2021

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia