Polecenia weekendowe - Trójmiasto

28-30 maja 2021

W ostatni weekend maja instytucje kulturalne Trójmiasta zapraszają już wyłącznie osobiście na spektakle i wystawy.

W piątek, sobotę i niedzielę w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni obejrzycie długo wyczekiwany „Prawiek i inne czasy" – adaptację powieści noblistki Olgi Tokarczuk w reżyserii Jacka Bały. Akcja dzieje się w XX wieku, a fabułę stanowią historie kilkorga bohaterów, którzy na przekór ówczesnym konwenansom i normom poszukują swojego szczęścia, wolności i tożsamości.
Pierwotnie premiera zaplanowana była na marzec 2021, ostatecznie odbyła się 22 maja 2021 r., zbierając pochlebne recenzje krytyków.

Gdański Teatr Szekspirowski otwiera swe podwoje dla najbardziej ciekawskich, zapraszając w weekend na godzinną wycieczkę z przewodnikiem. W programie zwiedzania znajdują się:
• makieta Szkoły Fechtunku – historia teatru
• serce teatru – Sala główna
• galerie – charakterystyczne cechy teatru elżbietańskiego
• przejście po ścieżce spacerowej na murze otaczającym teatr
• zewnętrzne dziedzińce
Bilet kosztuje 18/10 zł (bilet normalny/ulgowy), dzieci do lat 4 – wstęp wolny. Ze względu na reżim sanitarny, w jednej wycieczce może brać udział max 15 osób. Bilety można kupić online:https://bilety.teatrszekspirowski.pl/rezerwacja/termin-dzien.html

Ten weekend Teatr Gdynia Główna dedykuje najmłodszym – w sobotę o 12:00 i 14:00 odbędą się pokazy spektaklu „Bajka o księżniczce Popi i Smoku Tarabistraku" będącego adaptacją książki Pierre'a Gripariego. Historia księżniczki Popi to opowieść o dorastaniu, dojrzewaniu do spełniania swoich marzeń i determinacji w osiąganiu celu. Przedstawienie trwa 60 min i jest polecane dla dzieci powyżej 3 lat.
W niedzielę zaś w tych samych godzinach teatr zaprasza na „Zuchwałą historię z zakurzonej półki". Akcja sztuki dzieje się w świecie książek, gdzie zły Tyran nakazuje zniszczyć wszystkie opowieści z dobrym zakończeniem. Wybucha bunt, na czele którego staje Dziewczynka/Książka – zapomniane dzieło niepamiętające swoich rodziców.
Przedstawienie trwa 50 min i jest polecane dla dzieci powyżej 6 lat.

W weekendowym repertuarze Teatru Wybrzeże króluje spektakl „Inteligenci" (premiera miała miejsce 16 lutego 2020 roku) autorstwa Marka Modzelewskiego w reżyserii Radosława B. Maciąga. Bohaterowie – małżeństwo w średnim wieku z tzw. Klasy średniej wyższej – wychowują dwóch synów, z których jeden wkracza właśnie w dorosłość, a drugi przystępuje do pierwszej komunii. Na pozór zwyczajne wydarzenia w życiu rodzinnym prezentują coraz częstsze przypadki przepaści powstających między najbliższymi krewnymi spowodowanych brakiem dialogu, odmiennymi poglądami i podziałami polityczno-kulturowymi.
Spektakl bierze udział w 27. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

W industrialnej przestrzeni artystycznej galerii WL4 – Mleczny Piotr na Stoczni Cesarskiej możecie obejrzeć wystawę malarstwa Magdaleny Beyer pt. „IDĘ". Artystka nie używa klasycznego płótna malarskiego, lecz folii i innych materiałów budowlanych kojarzących się raczej z brudem, prostotą i życiem codziennym niż wysublimowaną sztuką oderwaną od szarej rzeczywistości. Sama autorka przyznaje, że wystawa jest historią jej życia, procesem dojrzewania do tworzenia sztuki. „„Rama, ale tylko po to, żeby wyjść poza nią. Żeby obejść z każdej strony, zostawić znak, patrzeć przez, widzieć poza. Warstwy. Rama punktem wyjścia dla wiadomości. Ważna jest wiadomość, a ona zawsze inna."
Jaki jest efekt? Musicie sprawdzić sami.

Paulina Cirocka
Dziennik Teatralny Trójmiasto
28 maja 2021

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia