Polowanie w Narodowym

"Polowanie na łosia" - reż: Igor Gorzkowski - Teatr Narodowy

Po premierze "Piaskownicy" i "Pierwszego razu" po raz kolejny tekst autorstwa Michała Walczaka powraca do Teatru Narodowego. Prapremierę "Polowania na łosia" przygotował Igor Gorzkowski.

Debiutem dramatopisarskim Michała Walczaka była „Piaskownica” (tekst napisał specjalnie na konkurs młodych dramaturgów w 2001 roku). Po dwóch latach Piotr Kruszyński wystawił dramat na potrzeby wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego. W krótkim czasie po ten sam tekst sięgnął Tadeusz Bradecki, który w Teatrze Narodowym przygotował spektakl „Piaskownica w piaskownicy”. Po premierze spektaklu Michał Walczak nazwany został „nadzieją polskiego teatru”. Oczekiwaniom sprostał.

Dziś uważany jest za jednego z najlepszych polskich dramaturgów. Jego teksty: „Podróż do wnętrza pokoju”, „Kopalnia”, „Kac” , „Medea” doczekały się pozytywnie przyjętych przez prasę premier. Wszystko za sprawą stylu, który sobie wypracował. Nie interesują go fabularne historie, zdecydowanie lepiej odnajduje się w absurdalnej, fikcyjnej rzeczywistości, w której umieszcza swoich bohaterów- zazwyczaj mających problem z odnalezieniem się w otaczającym świecie. Podobne rozterki dotykają Elizę i Konrada, bohaterów „Polowania na łosia". Spektakl na potrzeby Teatru Narodowego wyreżyserował Igor Gorzkowski. Młoda para Eliza i Konrad (w tych rolach Kinga Ilgner i Bartłomiej Bobrowski) przygotowują uroczystą kolację dla rodziców dziewczyny. To ważny dla nich dzień. Zamierzają poinformować rodziców o zaręczynach. Spotkanie poprzedzi wiele niefortunnych i nieprzyjaznych dla młodej pary zdarzeń. Niespodziewanie w mieszkaniu pary pojawi się dawny terapeuta i kochanek Elizy- Past. Po kłótni rannego i nieprzytomnego Pasta młodzi schowają do szafy. Rodzice już dzwonią do drzwi…

„Jestem przekonany, że podtytuł spektaklu, jakim jest komedia romantyczna jest mocno ironiczny- powiedział w rozmowie z Polskim Radiem Igor Gorzkowski. Tego chciał autor tekstu, ale do tego przyczyniłem się też sam a także pozostali twórcy. Mamy nadzieje, że spektakl zakończy się znakiem zapytania. Byłoby dobrze gdyby widz, który obejrzy tę historię wyszedł z własną decyzją czy bohaterom uda się pokonać pewne trudnosci czy nie" - dodał Gorzkowski. 

Reżyser do współpracy zaprosił Bartłomieja Bobrowskiego, Kingę Ilgner, Henryka Talara, Halinę Skoczyńską, Krzysztofa Wakulińskiego.

(mz)
Polskie Radio
24 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia