Polski rozpoczyna sezon

Nowy sezon

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie jest na półmetku obchodów 100-lecia swojego istnienia. W najbliższych miesiącach będą miały miejsce kolejne wydarzenia jubileuszowe.

We wrześniu spektaklem "Listy na wyczerpanym papierze" w reżyserii Leny Frankiewicz Teatr Polski przypomni piosenki Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory. Następne premiery sezonu to rzadko grana klasyka: "Odprawa posłów greckich" Kochanowskiego w reżyserii Ryszarda Peryta, "Bolesław Śmiały" Wyspiańskiego w reżyserii Bartosza Zaczykiewicza i "Król Lear" Szekspira w reżyserii Jacquesa Lassalle'a.

Sezon 12 września rozpocznie "Szkoła żon" Moliera w inscenizacji Jacquesa Lassalle'a - słynnego francuskiego reżysera współpracującego od 2011 roku z warszawskim Teatrem Polskim. W obsadzie jednej z najzabawniejszych komedii Moliera są: Andrzej Seweryn, Anna Cieślak, Piotr Bajtlik, Dominik Łoś, Ewa Makomaska, Olgierd Łukaszewicz, Antoni Ostrouch oraz Krzysztof Kumor. Jacques Lassalle jest doskonałym znawcą twórczości Moliera i, jak sam twierdzi, z wielką satysfakcją przekłada niuanse francuskiej literatury na polską wrażliwość.

We wrześniu do repertuaru Teatru Polskiego wracają również inne cenione przez widzów komedie: "Zemsta" Aleksandra Fredry w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego z Andrzejem Sewerynem, Danielem Olbrychskim i Jarosławem Gajewskim w rolach głównych oraz "Parady" Jana Potockiego opracowane przez Edwarda Wojtaszka, których konwencja commedii dell'arte zakłada możliwość improwizacji, gry z publicznością i komentowania jej reakcji.

21 i 22 września na Dużej Scenie w ramach cyklu Goście w Polskim pokazane zostaną dwa przedstawienia przeglądu "NÓWKA SZTUKA", nagrodzone w 19. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. W programie przeglądu znalazły się nagrodzone przedstawienia, nieprezentowane dotąd w stolicy. Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego z Katowic zagra "Piątą stronę świata" Kazimierza Kutza w reżyserii Roberta Talarczyka. Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego z Wałbrzycha zaprezentuje spektakl "Betlejem polskie" w reżyserii Wojciecha Farugi.

Prapremierą otwierającą sezon będą Agnieszki Osieckiej i Jeremi ego Przybory "Listy na wyczerpanym papierze". Młoda aktorka i reżyserka Lena Frankiewicz stworzyła wspólnie z Grzegorzem Sroczyńskim scenariusz spektaklu muzycznego inspirowanego opublikowaną w 2010 roku korespondencją dwojga nieprzeciętnych osobowości polskiej kultury lat sześćdziesiątych. W przedstawieniu, z Towarzyszeniem muzyków, wystąpią Lidia Sadowa, Agnieszka Wilczyńska, Paweł Ciołkosz oraz Rafał Królikowski. W nowych aranżacjach usłyszymy m.in. "Nie zakocham się tej wiosny", "Na całej połaci śnieg", "Na całych jeziorach ty", "O, Jeremi", "S.O.S", "Pa, tato, pa", "Moja dziewuszka nie ma serduszka", "W kawiarence Sułtan". Premiera odbędzie się 21 września na Scenie Kameralnej.

Twórczość Agnieszki Osieckiej przypomniana zostanie również podczas wrześniowego Salonu poezji, w którym utwory poetki zestawione z tekstami Wojciecha Młynarskiego przeczyta Artur Barciś.

W listopadzie Teatr Polski zaprosi na premierę "Odprawy posłów greckich" Jana Kochanowskiego w opracowaniu Ryszarda Peryta, ze scenografią i kostiumami Doroty Kołodyńskej, z muzyką Włodka Pawlika. Światło wyreżyseruje Mirosław Poznański. W spektaklu wystąpią: Marta Kurzak, Tomasz Brzostek, Bogusław Kierc, Krzysztof Kumor oraz Szymon Kuśmider. Premiera odbędzie się 23 listopada na Scenie Kameralnej.

Jesienią ukażą się dwa bogato ilustrowane wydawnictwa: "Album jubileuszowy Teatru Polskiego" pod redakcją prof. Barbary Osterloff oraz monografia pt. "Arnold Szyfman. Portret dyrektora w labiryncie teatru" autorstwa prof. Edwarda Krasińskiego.

W grudniu na Scenie Kameralnej odbędzie się warszawska premiera spektaklu przygotowana dla Teatru Polskiego przez Fundację Kamila Maćkowiaka. W monodramie opartym na losach wybitnego tancerza Wacława Niżyńskiego w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego wystąpi Kamil Maćkowiak, który zagrał w Polskim również w ostatniej premierze sztuki Sławomira Mrożka "Karnawał czyli pierwsza żona Adama".

29 stycznia 2014 roku, obchody 100-lecia Teatru Polskiego zamknie premiera "Bolesława Śmiałego" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Bartosza Zaczykiewicza.

Pod koniec kwietnia, również na Dużej Scenie, będzie miała miejsce premiera "Króla Leara" Williama Szekspira w reżyserii Jacquesa Lassalle'a, z Andrzejem Sewerynem w roli tytułowej. W pozostałych rolach zobaczymy między innymi: Annę Cieślak, Martę Kurzak, Lidię Sadową, Piotra Cyrwusa i Krzysztofa Kwiatkowskiego. Kostiumy do spektaklu zaprojektuje Dorota Kołodyńska. Reżyserię świateł powierzono Mirosławowi Poznańskiemu.

Rozpoczynający się sezon będzie obfitował w wiele wydarzeń towarzyszących - Salony poezji, występy gościnne w ramach cykli Goście w Polskim i Teatr Polski Dzieciom. Wszystkie one cieszyły się w poprzednim sezonie ogromnym zainteresowaniem i będą kontynuowane w najbliższych miesiącach jubileuszu 100-lecia Teatru Polskiego.

Widzowie sceny przy Karasia mają możliwość zakupu tańszych biletów w specjalnie przygotowanych ofertach oraz abonamentach. Dla widzów 50+ dedykowana jest oferta Seniorskiego poniedziałku, dla studentów bilety w stałej, niższej cenie na spektakle repertuarowe. Dla wszystkich widzów Teatr przygotował na wybrane spektakle pulę 100 tańszych biletów - dostępnych specjalnie na 100-lecie Teatru Polskiego oraz akcję Pierwszy dzwonek, w której bilety można zakupić w wyjątkowych cenach.

Jeśli natomiast widzowie zapragną w wyjątkowym klimacie uczcić niecodzienne wydarzenie, świętować rocznicę lub spędzić niezapomniany wieczór z przyjaciółmi, dedykowana jest dla nich Loża Prezydencka wraz z przylegającym do niej stylowym salonikiem, w którym podczas antraktu serwowany jest elegancki poczęstunek.

Na stronie internetowej teatru www.teatrpolski.waw.pl znajduje się pełne kalendarium wydarzeń jubileuszu 100-lecia oraz zapowiedzi najbliższych premier i spektakli gościnnych.

(-)
Materiał Teatru
9 września 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia