Polskie pieśni pasyjne dla Aleppo

Artyści Polskiej Opery Królewskiej w Łazienkach Królewskich

Artyści Polskiej Opery Królewskiej wykonali w piątek w Teatrze Królewskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie polskie pieśni pasyjne dedykowane ofiarom wojny w Syrii. W czasie wydarzenia prowadzona była zbiórka SMS-owa, z której dochód zostanie przekazany na pomoc mieszkańcom Syrii.

- Wielki Piątek to dzień, w którym trudno nie pytać o sens cierpienia, pytają o to od lat filozofowie, poeci, my, zwykli ludzie, często odpowiedź zawiera się w słowie - tajemnica, ale być może najważniejszą odpowiedzią jest nasza gotowość niesienia pomocy tym, którzy cierpią na oczach świata. Z pewnością warto w sobie taką gotowość pielęgnować i pozwolić by nasz odruch serca czynił ten świat odrobinę lepszym - powiedział Antoni Pawlicki, który poprowadził wieczór polskich pieśni pasyjnych.

Wydarzenie miało charakter charytatywny i odbyło się w ramach programu Caritas Polska - "Rodzina Rodzinie. Pomoc dla Aleppo".

W uroczystości uczestniczyli m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, wiceminister kultury Jarosław Sellin oraz dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie Zbigniew Wawer.

Polskie pieśni pasyjne transmitowane były przez TVP1. W trakcie wieczoru widzowie mogli wysyłać smsy o treści SYRIA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT). Dochód ze zbiórki zostanie przekazany na pomoc mieszkańcom ogarniętej wojną Syrii.

Program wieczoru obejmował osiem pieśni z XV, XVI i XVII wieku, poświęconych ostatnim dniom życia Jezusa Chrystusa. Pieśni śpiewane były po polsku z wyjątkiem pierwszej, która jest hymnem wielkopiątkowym chrześcijan arabskich "Wa habibi".

W trakcie wydarzenia wykonano także m.in. pieśni: "Dobrotliwość Pańska - Mądrość Ojca", "Krzyżu święty nade wszystko", "Jezusa Judasz przedał za pieniądze nędzne" oraz "Posłuchajcie bracia miała".

Utwory zostały wykonane na instrumentach współczesnych. "Wybrałem moim zdaniem bardzo archaicznie brzmiące instrumenty dęte - puzony, fagot, rożek angielski, a do tego kilka dawnych instrumentów, tzn. pomort, na którym gram, krumhorn, cornamuse, flety proste, harfę i lirę korbową. Każdy ze współczesnych instrumentów, a więc puzon, fagot, rożek angielski jest bardzo bliskim krewnym instrumentu dawnego" - mówił wcześniej PAP kierownik muzyczny wydarzenia Jacek Urbaniak.

Pieśni wykonało dziesięciu solistów, w tym ośmioro z Polskiej Opery Królewskiej. Podczas wieczoru wyświetlano materiał filmowy obrazujący obecną sytuację w Aleppo, a także zdjęcia, zakupione m.in. przez TVP z PAP oraz dostarczone przez Caritas. Dopełnieniem były wizualizacje dzieł sztuki nawiązujące do Męki Pańskiej.

Widzowie mogli także usłyszeć wiersze m.in. Zbigniewa Herberta pt. "Rozmyślania Pana Cogito o odkupieniu" w interpretacji Krzysztofa Gosztyły, Juliana Tuwima pt. "Chrystusie..." w interpretacji Marka Bukowskiego oraz Bolesława Leśmiana pt. "Boże, pełen w niebie chwały" w interpretacji Antoniego Pawlickiego.

To już drugie wydarzenie, podczas którego była prowadzona zbiórka SMS-owa dla ofiar wojny w Syrii. W styczniu odbył się charytatywny koncert kolęd "Rodzina Rodzinie. Pomoc dla Aleppo" w trakcie, którego zebrano blisko milion złotych.

Organizatorami wydarzenia są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polska Opera Królewska, Muzeum Łazienki Królewskie, Caritas Polska i TVP1.

Jak podaje Caritas, w wyniku działań wojennych 80 proc. Syryjczyków żyje w ubóstwie, co trzecie gospodarstwo domowe jest zadłużone, a szacowana długość życia od wybuchu konfliktu spadła o 20 lat. Nie ma pełnych statystyk dotyczących liczby ofiar śmiertelnych - według różnych szacunków jest to między 250, a 500 tys. osób. Pomocy humanitarnej potrzebuje ponad 13 mln ludzi, w tym 6 mln dzieci.

Połowa syryjskiej populacji zmuszona została do opuszczenia swoich domów - ponad 4,8 mln osób uciekło z kraju, a liczba uchodźców wewnętrznych w Syrii szacowana jest na co najmniej 6,5 mln. 4,5 mln osób żyje w obszarach dotkniętych bezpośrednio działaniami wojennymi, do których bardzo trudno dotrzeć z pomocą.

(-)
Kurier PAP
3 kwietnia 2018

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...