Polsko-słowacki Molier

"Skąpiec" - reż. Márian Pecko - Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

W niedzielę, 6 kwietnia, na Dużej Scenie tarnowskiego teatru odbędzie się premiera "Skąpca" Moliera w reż. Máriana Pecki.

Na scenie zobaczymy niemal cały zespół aktorski Solskiego oraz uczniów tarnowskich szkół. W sobotę, przed premierą we foyer wernisaż wystawy "7 odsłon Skąpca" wystawę przygotowanej przez uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie.

Blisko dwa miesiące trwały intensywne próby do "Skąpca" Moliera. Zaproszony do Tarnowa reżyser słowackiego pochodzeniazaprosił do współpracy scenografa Pavla Andraško, autorkę kostiumów Eve Farkašową oraz autora muzyki Róberta Mankoveckyego.

- Cała sztuka jest zbudowana na kontrapunktach. Aby móc wiedzieć co jest czarne, muszę też wiedzieć jak wygląda białe. Jeżeli chcemy się śmiać, to dobrze jest jeśli wcześniej zobaczymy coś wywołującego przeciwstawne emocje. Kontrapunkt jest bardzo ważny, bo powoduje zmianę rytmu i element zaskoczenia. Na pewno "Skąpiec" nie jest farsą czy kabaretem. Oczywiście jest to komedia, ale o sprawach i problemach bardzo ważnych. Główny bohater nie jest starym mężczyzną bez zębów, który biega po domu w piżamie i dla każdego jest obojętny - mówi Márian Pecko, reżyser.

Gdy na scenie trwały próby do najnowszej produkcji, w pracowniach Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie, blisko trzydziestu uczniów, pod opieką swoich nauczycieli (Anny Śliwińskiej-Kukli i Łukasza Wojtanowskiego) przygotowywało wystawę "7 odsłon Skąpca", którą w kwietniu można podziwiać we foyer teatru. Prace powstały przy zastosowaniu rożnych technik plastycznych, takich jak: asamblaż, rysunek węglem i ołówkiem oraz malarstwo olejne. Inspiracją do powstania prac plastycznych był dramat Moliera i jego najnowsza premiera teatralna. Zadaniem uczniów była współczesna interpretacja plastyczna sztuki teatralnej. Uczniowie przygotowywali się do wystawy podczas zajęć szkolnych. Analizowanie charakteru postaci oraz poszukiwanie ekwiwalentu plastycznego dla konkretnych cech było głównym założeniem przedsięwzięcia artystycznego. - Działania artystyczne, inspirowane rzeczywistością wykreowaną przez Moliera, doprowadziły uczniów do spojrzenia na dramat przez pryzmat siedmiu grzechów głównych, wciąż mocno zakorzenionych w otaczającym nas świecie - mówi Janusz Jędrzejczyk - wicedyrektor ds. artystycznych Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie.

(-)
Materiał Teatru
3 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...