Poniedziałkowe jam session

jazz w foyer Gdyńskiego Teatru Miejskiego.

Tea-tralna, kontynuując najlepsze tradycje, ponownie sprowadziła jazz do foyer gdyńskiego Teatru Miejskiego.

Poniedziałkowe jam session, rzecz jasna pod artystyczną opieką i kierownictwem Przemka Dyakowskiego, odbywają się regularnie, co dwa tygodnie. Zorganizowane, z udziałem czołówki trójmiejskich instrumentalistów, wspieranych przez absolutnie niezapowiedzianych gości. Nowe nagłośnienie, scena, menu, a w nim bogaty wybór herbat i kaw, pozwalają cieszyć się doskonałą muzyką, w doskonałej jakości i atmosferze.

W najbliższy poniedziałek, jako gospodarze spotkania wystąpią: saksofonista Darek Herbasz, pianista Piotr Mania, perkusista Tomek Sowiński, kontrabasista Piotr „Prezes” Kułakowski.

Scena Tea-tralnej to miejsce magiczne dla trójmiejskiego jazzu. Tu w działającym przez dwanaście lat Sax Clubie, rozpoczynały kariery obecne gwiazdy wielkiego formatu. Pojawiali się zarówno przedstawicieli uznanego, głównego nurtu ze Zbigniewem Namysłowskim, Włodzimierzem Nahornym czy Janem Ptaszynem Wróblewskim na czele, jak i młoda scena, w tym ta jassowa. – Doskonale pamiętam ich wspólne spotkania, przecież to tu właśnie Namysłowski po raz pierwszy zagrał z Leszkiem Możdżerem. Temu ostatniemu publiczność zorganizowała zbiórkę pieniędzy na fortepian, by w ogóle miał na czym grać – wspomina swoją ulubioną anegdotę, związany z miejscem od samego początku Przemek Dyakowski.

Nie można też zapomnieć o wizytach znakomitych gości z zagranicy, dla których wieczór w gdyńskim klubie niezmiennie stanowił obowiązkowy przystanek na trasie koncertowej. Wystarczy wspomnieć, że grali tu Joe Lovano, Joshua Redman, Al. Foster, James Carter czy słynna „The Glenn Miller Orchestra”.

Chcemy wrócić do tego, co było najważniejsze w tym miejscu. Stworzyć tę legendarną dobrą atmosferę dla jazzu. W pierwszej kolejności będziemy promować nowe pomysły i pozwalać zaistnieć młodym składom, ale oczywiście nie zabraknie stałych, sprawdzonych gości. Z tego połączenia z pewnością znów wyjdzie coś świeżego i dobrego. Na ostatnim jam session na jednej scenie grało piętnastu muzyków, ale taka jest właśnie idea jam session – nie wiadomo, co może się wydarzyć danego wieczoru – tłumaczy saksofonista Przemek Dyakowski, którego z pewnością także zobaczymy na scenie.

Na scenie nie zabraknie także wielu, wielu gości, swoją obecnością zaszczycili nas do tej pory i wciąż się pojawiają: Grzegorz Sycz, Janusz Mackiewicz, Wojciech Staroniewicz, Ilona Damięcka, Roman Ślefarski, Artur Jurek, Adam Golicki, Piotr Mania, Piotr Nadolski, Tomasz Sowiński, Dominik Bukowski, Joanna Knitter, Sławek Jaskułke, Tomek Grzegorski, Adam Żuchowski, Gosia Szmuda, Maciej Grzywacz, Marcin Bożek, Piotr Lemańczyk, Janusz Muniak, Irek Wojtczak, Piotr Kułakowski, Leszek Dranicki, Maciej Sikała, Marcin Gawdzis, Bartosz Krzywda, Szymon Zuehlke, Przemek Dyakowski, muzycy z Big Bandu Akademii Muzycznej w Gdańsku i inni.

W poniedziałek (2 kwietnia 2012 roku) jako gospodarze spotkania zagrają:

Darek Herbasz - saksofonista tenorowy. Współzałożyciel trójmiejskich formacji „Orange Trane“, „Just Friends“, "Sanktoria”. Zdobywca wielu nagród w prestiżowych konkursach, m.in. dwukrotny laureat konkursu Jazz Juniors 1995 i 1996, Jazz nad Odrą, zdobywca „Złotego Klucza Do Kariery” na Pomorskiej Jesieni Jazzowej. Koncertował na wielu festiwalach w kraju i za granicą.

Piotr ”Prezes” Kułakowski – kontrabasista, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie J. Niedzieli. Założyciel i lider zespołu DePrezes Quartet. Współpracował i koncertował z czołowymi polskimi muzykami: Piotr Wojtasik, Janusz Muniak, Jarek Śmietana, Tomasz Szukalski, Maciej Sikała, Leszek Kułakowski, Jacek Pelc i muzykami niemieckimi: Rolf Zielke, Christian Knocie, Ulli Orth Michael Kullick oraz ze światowej sławy amerykańskim trębaczem Eddie Hendersonem. Koncertował w czołowych klubach jazzowych w Polsce, Niemczech i Holandii, był uczestnikiem wielu festiwali muzycznych.

Piotr Mania - pianista, kompozytor, aranżer. Przedstawiciel aktywnego rocznika 80. Na scenie jazzowej i rozrywkowej obecny od lat. Laureat międzynarodowego konkursu „Jazz Juniors” w Krakowie oraz Przeglądu młodych zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni.
Od 1999 r. współpracuje z Teatrem Muzycznym w Gdyni oraz pianistą Leszkiem Możdzerem, jako m.in. muzyk: „Hair”, „Sen nocy letniej”, „Opentaniec” czy „Jesus Christ Superstar”. Za wydany w prestiżowej wytwórni 4ever Music pierwszy autorski album „Pearl“ otrzymał nagrodę Fryderyka w kategorii jazzowy fonograficzny debiut roku.

Tomasz Sowiński – perkusista, od najmłodszych lat otoczony był muzyką, od 7 roku życia pobierał lekcje perkusji i fortepianu. W latach 1998-2007 był członkiem m.in. formacji: Maciej Sikała Trio i Quartet, Wojciech Staroniewicz - Hand Made, Emil Kowalski Quintet, Leszek Możdżer Trio, Sławek Jaskułke Trio. Występował także z: Janem Ptaszynem Wróblewskim, Januszem Muniakiem, Wojciechem Karolakiem, Jerzym Dudusiem Matuszkiewiczem, Piotrem Cieślikowskim, zespołem Miłość. W grudniu 2006 roku ukazała się jego autorska płyta „Tomek Sowiński and the Collective Improvisation Group – Illustration”, w roku 2010 kolejna pt. „Synergy”.

data: 2 kwietnia 2012 (poniedziałek)
godzina: 20:00
bilety: 5 zł

(-)
Materiały Teatru
30 marca 2012

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia