Poszukują silnych tancerzy

Taneczno-performatywny warsztat z Martą Ziółek

Zapraszamy na taneczno-performatywny warsztat z Martą Ziółek, z którego zostaną wyłonione osoby do udziału w projekcie "Monadologia" zainicjowanego przez Aleksandrę Hirszfeld. Finał projektu odbędzie się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w listopadzie 2014 roku w Warszawie.

Poszukujemy silnych tancerzy, performerów, zarówno z doświadczeniem z tańca współczesnego, jak i street dance lub innych form fizycznej pracy z ciałem. Szczególnie poszukiwane osoby praktykujące krumping i voguing. Wyłonione osoby z warsztatów zostaną zaproszone do współpracy w projekcie.

Zgłoszenia przyjmujemy do 5 lipca 2014

Warsztaty odbędą się w dniach 11-13 lipca w Warszawie

Informacje o sobie i krótkie wyjaśnienie motywacji do udziału w warsztacie prześlij na adres: kasia@beczmiana.pl

Osoby zaproszone na warsztat będą proszone o przygotowanie piosenki, tekstu (do wyboru proza, wiersz, improwizacja) i krótkiej formy tanecznej (może być to improwizacja, freestyle).

Miasto Warszawa, ruch i percepcja.

Miasto, tak jak i ciało składa się z autonomicznych elementów, które percypują. W mieście wszystko opiera się na percepcji. Wszelkie elementy budujące tkankę miejską tworzą zbiór absolutnie samodzielnych, nieskończenie złożonych i ślepo oddziałujących na siebie substancji, pomiędzy którymi istnieje coś w rodzaju neuronowej sieci powiązań. Każda najmniejsza część jest cielesnością aktywną podpiętą perceptorami pod układ nerwowy całości. Wszędzie istnieje coś, co nie jest w spoczynku i co postrzega, co percypuje. Miasto to zbiór ciał przeróżnych składających się z organów, które stanowią cielesne świadectwo mechanizmu focusowania na nieskończonej wielości mikro-percepcji w jedno postrzeżenie.

Projekt jest propozycją współczesnej aktualizacji wybranych wątków "Monadologii" G.W. Leibniza związanych z historiami miejskimi i monologami miasta.

Ciało, którym tańczę, jest również ciałem pracującym, chodzącym, mówiącym, zainfekowanym miejskim hałasem. Interesuję mnie praca z ciałem w mieście, już zapośredniczonym przez wyobrażenia, sfabrykowanym hybrydami - naznaczonym pojawieniem się nowych technologii, gadżetów. W czym to ciało funkcjonuje, w połączeniu z czym przepuszcza lub nie intensywności, z jakimi ciałami każe zbiegać się własnemu, czego pragnie, co je zaraża? W projekcie eksplorować będziemy performatywną obecność, działanie fizyczne w relacji do partytury, jak również zajmiemy się wzajemną relacją poruszanie-pisanie-mówienie. Spróbujemy w praktyce odpowiedzieć sobie na pytanie, jak turbulencje miejskie mogą stać się punktem wyjścia do badania percepcji w ruchu, ekstremalnej, ekscesywnej fizyczności?

Warsztat inspirowany jest współczesnymi technikami pracy z ciałem, improwizacji oraz doświadczeniem nabytym poprzez poprzez współpracę Ziółek z innymi choreografami i teoretykami tańca (min. z Ann Liv Young, Deborah Hay, Benoit Lachambrem, Robertem Steijnem, Xavierem Le Roy, Bojaną Cvejic, DD Dorviller).

Marta Ziółek urodziła się w 1986 roku. Zanim rozpoczęła studia na wydziale choreografii w School for New Dance Development w Amsterdamie, studiowała na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła również Vorausbildung - intensywny program tańca w Tanz Fabrik w Berlinie. Dotychczas brała udział w warsztatach, projektach oraz współpracowała z takimi choreografami i teoretykami jak Bojana Cvejic, DD Dorvillier, Deborah Hay, Maria La Ribot, Benoit Lachambre, Xavier Le Roy, Meg Stuart. W 2011 była stypendystką prestiżowego stypendium Dance Web na ImpulsTanzFestival w Wiedniu. W 2012 uczestniczyła w platformie "Europe in Motion", przeznaczonej dla młodych wschodzących choreografów. Jest stypendystką the Amsterdam Fund for the Arts. Aktualnie Marta współpracuje w Warszawie z Aleksandrą Hirszfeld nad interdyscyplinarnym projektem "Monadologia".

"Monadologia"

Scenariusz i reżyseria: Aleksandra Hirszfeld
Choreografia: Marta Ziółek
Scenografia: Małgorzata Kuciewicz
Produkcja: Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana
Partnerzy: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Teatr Studio im. St. Witkiewicza w Warszawie
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

(-)
Materiał Organizatora
26 czerwca 2014

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...