Powołanie o powołaniu

„Powołanie" – reż. Paweł Woldan – Teatr Telewizji Polskiej

„Powołanie" w reżyserii Pawła Woldana opowiada o początkowym okresie studiów ojca św. Jana Pawła II – Karola Wojtyły ( Józef Pawłowicz). Karol wraz z ojcem (Adam Woronowicz) przyjeżdża z Wadowic do Krakowa w celu rozpoczęcia studiów polonistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz zamiłowania do ojczystego języka, jego marzeniem jest gra w teatrze oraz rozpoczęcie studiów aktorskich.

Wspólnie z ojcem wynajmują mieszkanie w Krakowie oraz początkowo utrzymują się z pensji ojca. Mimo, iż życie obu mężczyzn nie należy do najłatwiejszych, wspólnie starają się być dla siebie wsparciem oraz ogromną ufność pokładają w Bogu. Karol bardzo często zagląda do kościoła – modli się. Jest wzorowym uczniem. Koledzy oraz profesorowie widzą w nim ogromny potencjał oraz dostrzegają wielki talent. Z bardzo wynikami kończy pierwszy rok studiów. Studiując, uczęszcza na spotkania grupy literackiej.

Zbliżająca się wielkimi krokami wojna zaczyna krzyżować plany Karola. Zostaje zamknięty Uniwersytet, zajęcia prowadzone są w potajemny sposób. Pewnego dnia ojciec Karola oznajmia mu, że został zwolniony z pracy. Nastają dla Polaków trudne czasy.

Karol w celu utrzymania dwuosobowej rodziny podejmuje się bardzo ciężkiej pracy w kamieniołomie. Nie przestaje się modlić i ufać Bogu. Na swojej drodze spotyka Jana Tyranowskiego (Piotr Głowacki), który jest bardzo ważną postacią w życiu i rozwoju duchowym młodego chłopca.

Sytuacja w Polsce zaczyna się pogarszać. Ojciec Karola zaczyna poważnie chorować i po pewnym czasie umiera. Jest to niewątpliwie duży cios dla młodego chłopaka.

Karol coraz bardziej wgłębia się w lektury, które sugeruje mu Jan Tyranowski. Wspólnie z kolegami Karol zakłada Teatr Rapsodyczny, jednak coraz mocniej angażuje się w swój rozwój duchowy oraz wchodzi w coraz głębszą relację z Bogiem, dlatego ostatecznie postanawia wstąpić do zakonu.

Piękny, wartościowy film, opowiadający o latach młodzieńczych św. Jana Pawła II.

Fabuła dzieła przypada na okres II wojny światowej.
W „Powołaniu" między innymi przedstawione zostało ówczesne środowisko akademickie, rozkochane w teatrze oraz w poezji - zajmującej sporą część dzieła.

Muzyka skomponowana przez Andrzeja Krauze dodaje nastrojowości, jest tłem, akompaniamentem poszczególnych scen. Jest subtelnym dodatkiem, który idealnie współgra z całością.

Serdecznie polecam spektakl pt.: „Powołanie" każdemu. Zaprezentowana postać Jana Pawła II może być dla wielu dużą inspiracją, kierunkowskazem lub impulsem do zmiany siebie oraz swojego życia na lepsze.

Weronika Staszek
Dziennik Teatralny Warszawa
28 sierpnia 2020
Portrety
Paweł Woldan

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia