Powrót Różewicza
"Białe małżeństwo" - reż. Krystyna Meissner - Wrocławski Teatr Współczesny10 września Teatr Współczesny szykuje dla widzów kolejną w tym sezonie premierę - tym razem będzie to Różewiczowskie Białe małżeństwo w reżyserii Krystyny Meissner. Spektakl został przygotowany 35 lat po słynnej inscenizacji Kazimierza Brauna. W 1975 roku realizacja dramatu wywołała szok kulturowy otwartym mówieniem o kwestiach seksualności i płciowej identyfikacji. Czym jednak Białe małżeństwo może dziś zaskoczyć widza, dla którego już nic nie stanowi tematu tabu?
Problemy poruszane w dramacie, jak dojrzewanie, poszukiwanie własnej tożsamości i determinizm przyjmowanych w życiu ról, okazują się niezwykle aktualne. Rozważania na temat relacji damsko-męskich nabierają nowego wymiaru w kontekście dyskursu feministycznego i genderowego. Problem uwięzienia w granicach płci i granicach języka zyskuje nowe pole do interpretacji. Intencją reżyser Krystyny Meissner było ukazanie uniwersalności problemów związanych z dorastaniem i zmaganiem się z nietolerancją, także w granicach własnej rodziny. Na spektakl składa się trzynaście scen ukazujących rodzinę głównej bohaterki, Bianki, z różnych punktów widzenia, wspólne traumy i kompleksy, u podstaw których niezmiennie tkwi problem ludzkiego rozdarcia między cielesnością a duchem.
Reżyser, Krystyna Meissner, kierująca Teatrem Współczesnym od 1999 roku, laureatka wielu nagród (m.in. Paszportu „Polityki”, Nagrody Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP czy też Nagrody Międzynarodowego Instytutu Teatralnego), jest również autorką opracowania muzycznego spektaklu. Do współpracy zaprosiła znakomitego scenografa – Andrzeja Witkowskiego (z którym spotkała się już m.in. przy realizacji spektakli Orkiestra Titanic czy ...np.Majakowski) oraz muzyka, Piotra Dziubka (kierownika muzycznego m.in. Akropolis.Rekonstrukcji). Za choreografię wziął odpowiedzialność Maćko Prusak.
W roli Bianki wystąpi Katarzyna Bednarz. Na scenie będą jej towarzyszyć m.in. Katarzyna Z. Michalska (Paulina), Anna Błaut (Kucharcia), Elżbieta Golińska (Matka), Ewelina Paszke-Lowitzsch (Ciotka), Piotr Łukaszczyk (Beniamin) i Jerzy Senator (Ojciec). W spektaklu wystąpią również studenci wrocławskiej PWST: Michał Dudziński, Aleksandra Dytko i Jolanta Solarz.
Z premierą spektaklu współgrają dwa spotkania specjalne. W czwartek, 9 września (o godz. 18.00, na Małej Scenie) widzowie, odnosząc się do twórczości Różewicza, a w szczególności samego Białego małżeństwa, będą mogli podyskutować o życiu w granicach płci (spotkanie nosi przewrotny tytuł „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Białym małżeństwie i nie wstydzicie się zapytać!”). W sobotni wieczór zaś (po spektaklu, który rozpocznie się o godz. 18.15; we foyer na I piętrze) sami twórcy opowiedzą o spektaklu; w teatrze pojawi się również gość specjalny, dr Wiesław Ślósarz, seksuolog kliniczny, doktor psychologii i biegły sądowy. Premierze towarzyszyć będzie również wystawa we foyer, poświęcona recepcji dramatu na świecie (wyeksponowane na niej materiały pochodzą z archiwum Marii Dębicz).