Powstanie w białostockim getcie

"Bezrik Białystok" - reż. Wiesław Czołpiński i Agnieszka Makowska - Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku

21 i 22 lutego o godz. 18 w siedzibie Wydziału Sztuki Lalkarskiej można zobaczyć spektakl "Bezrik Białystok", pracę semestralną w wykonaniu studentów III roku z przedmiotu "Teatr ożywionej formy" pod opieką prof. Wiesława Czołpińskiego oraz mgr Agnieszki Makowskiej.

"Bezirk Białystok" to fikcyjna historia oparta na faktach i prawdziwych postaciach. Tłem historycznym dla przedstawianych wydarzeń jest 1943 rok, kiedy to Białystok znajdował się pod kontrolą III Rzeszy. W sierpniu tego roku w getcie białostockim wybuchło powstanie, które zakończyło się klęską walczących w nim Żydów. Niedługo później getto został zlikwidowane, a jego mieszkańczów wywieziono do obozów koncentracyjnych.

Inspiracją do tworzonych przez studentów postaci byli:

Icchok Malmed - polski Żyd, bohater getta białostockiego. Oblał kwasem solnym żołnierza SS, a następnie na skutek groźby masowej egzekucji Żydów, dobrowolnie oddał się w ręce narodowych socjalistów.

Mordechaj Tenenbaum - uczestnik żydowskiego ruchu oporu w Wilnie

i getcie warszawskim oraz przywódca powstania w getcie białostockim.

Izaak Celnikier - polski malarz, rysownik, grafik i rzeźbiarz żydowskiego pochodzenia. Po wybuchu II wojny światowej uciekł do Białegostoku, gdzie w 1941 roku trafił do białostockiego getta.

Studentów zainspirowała żydowska legenda o golemie.

W tradycji żydowskiej jest to istota utworzona z gliny na kształt człowieka, ale pozbawiona duszy rozumiejącej neszama, a zatem również zdolności mowy. Golem był tworzony aby w sytuacjach zagrożenia bronić ludności żydowskiej.

Według jednej z wersji legendy, po obronie Żydów przed atakami ludności Golem wpada w szał i zaczyna mordować tych, którym służył

Tekst został oparty na korespondencji Mordechaja Tenenbauma i Bronisławy Klibańskiej-Winickiej oraz "Łaskawych" Jonathana Littella.

Występują: Cezary Jabłoński, Jakub Klimaszeski, Mateusz Krzyżewski, Rafał Pietrzak.

Światło i muzyka: Magdalena Dąbrowska oraz Milena Kobylińska

Pokaz odbędzie się w sali 213.

Bilety w cenie 5 zł można rezerwować bezpośrednio na portierni Wydziału lub telefonicznie: 85 7435453.

Sala jest bardzo malutka więc liczba miejsc jest również niewielka. Serdecznie zapraszamy !!!

(-)
Materiał Teatru
21 lutego 2015

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...