Pożegnanie tytułu

„Ciotka Karola 3.0" - reż. Andrzej Nejman - Teatr Kwadrat w Warszawie

Światowa klasyka farsy, znakomita komedia w reżyserii Andrzeja Nejmana z muzyką Czesława Mozila, czyli „Ciotka Karola 3.0" po raz ostatni na deskach Teatru Kwadrat, a po raz pierwszy w wersji LIVE. Dla wszystkich, którzy pokochali teatr bez wychodzenia z domu. Transmisja online odbędzie się w niedzielę 6 września o godz. 20.00. To niepowtarzalna szansa, by po raz ostatni zobaczyć ten rewelacyjny, pełen „montypythonowskiego" humoru spektakl w gwiazdorskiej obsadzie.

 

Owdowiała multimilionerka zapowiada wizytę w Oxfordzie, gdzie studiuje jej jedyny krewny, Karol Wykeham. Jej przyjazd jest zbawieniem dla siostrzeńca, a także dla jego przyjaciela Jacka. Bowiem tylko w obecności nobliwej damy mogą przekroczyć próg kawalerskiego domu prześliczne wybranki ich serc.

By jednak móc w odpowiednio intymnej atmosferze obnażyć przed ukochanymi swoje uczucia, namawiają szkolnego kolegę, lorda Babbsa, aby podjął się w tym czasie zabawiania staruszki. Kiedy jednak Kitty i Emmy stoją już na progu akademika, okazuje się, że ciocia właśnie odwołała swoją wizytę. Przed powszechnym skandalem uchronić ich może tylko sprawnie przeprowadzona mistyfikacja. W tym celu Babbs musi... wcielić się w rolę ciotki. Sprawa wymyka się spod kontroli, kiedy (ze względu na majątek) zaczynają zalecać się do niej (a raczej do niego w przebraniu) okoliczni dżentelmeni. Piętrzące się z minuty na minutę problemy bohaterów inicjują szereg zabawnych sytuacji, a tempo narastających komplikacji staje się wprost proporcjonalne do pojawiającego się na widowni śmiechu.

Światowa klasyka farsy skrojona zgodnie z XIX-wiecznym sznytem, ale wzięta na warsztat od podszewki i uszyta na nową, bardziej nowoczesną miarę. Spektakl jest debiutem reżyserskim dyrektora Teatru Kwadrat - Andrzeja Nejmana. Inscenizacji towarzyszy oryginalna muzyka, napisana specjalnie na potrzeby „Ciotki Karola 3.0" przez Czesława Mozila. Na scenie: Michał Rolnicki, Kamil Kula, Michał Lewandowski, Grzegorz Wons, Andrzej Grabarczyk, Wincenty Grabarczyk/ Marek Siudym, Katarzyna Glinka/ Anna Cieślak, Marta Żmuda Trzebiatowska/ Ilona Chojnowska, Lucyna Malec/ Aldona Jankowska, Anna Karczmarczyk/ Aleksandra Radwan.
Spektakl otrzymał Nagrodę Publiczności podczas Festiwalu Komedii TALIA 2014 w Tarnowie.

__

O Teatrze Kwadrat
Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego od przeszło 45. lat pozostaje najważniejszym teatrem komediowym w Polsce. Swoją działalność rozpoczął 1 września 1974 roku jako Teatr Komedii i Farsy „Kwadrat" w budynku przy ul. Czackiego 15/17 w Warszawie. Do zespołu Teatru Kwadrat od początku należeli najwybitniejsi aktorzy polskiej sceny teatralnej, m.in. Irena Kwiatkowska, Danuta Szaflarska czy Anna Seniuk, Stanisława Celińska, a także Jan Kobuszewski, Wojciech Pokora, Janusz Gajos, Krzysztof Kowalewski, Marian Opania, Mieczysław Czechowicz, Jerzy Turek czy Andrzej Łapicki. Pierwszym kierownikiem artystycznym Teatru był Edward „Dudek" Dziewoński. Najgłośniejsze spektakle wystawione pod jego kierownictwem to „Rozmowy przy wycinaniu lasu" (tekst napisany specjalnie dla Teatru przez Stanisława Tyma), czy „Rodzina" (obok „Amadeusza" w reżyserii Romana Polańskiego najwybitniejszy spektakl 1981 roku). W latach 1986-2001 funkcję dyrektora generalnego i artystycznego Teatru pełnił Edmund Karwański. Najsłynniejsze spektakle tamtego okresu to „Mayday", „Mayday 2", „Dwie morgi utrapienia" oraz „Perfect day". Od 2010 roku funkcję Dyrektora Teatru pełni Andrzej Nejman. Od marca 2016 stały adres Kwadratu to ul. Marszałkowska 138. Wielkie otwarcie nowej siedziby połączone zostało z oficjalną premierą spektaklu „Medium" w reżyserii Andrzeja Nejmana. Aktualnie w repertuarze Teatru Kwadrat znajdują się takie hity jak „Szalone nożyczki" (ponad 1000 razy na scenie Kwadratu), „Wrócę przed północą", „Ślub doskonały" czy „Nie książka zdobi człowieka" i wiele innych. Teatr uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014.

Więcej informacji: www.teatrkwadrat.pl
Social media: www.facebook.com/Teatr.Kwadrat | www.instagram.com/teatr_kwadrat| bit.ly/Teatr_Kwadrat_youtube

Urszula Markowska
Materiał Teatru
27 sierpnia 2020
Portrety
Andrzej Nejman

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia