Poznaliśmy laureatów

1. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy Mieczysława Wajnberga w Katowicach

Po dwóch dniach przesłuchań finałowych, jury Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowym Mieczysława Wajnberga w Katowicach wybrało najlepszą trójkę młodych muzyków

Zwycięzcą pierwszej edycji konkursu zorganizowanego przez Akademię Muzyczną w Katowicach został Dmitry Serebrennikov z Rosji.

Artysta urodził się w 1992 roku w Petersburgu, w rodzinie muzyków. W wieku 5 lat rozpoczął naukę gry na skrzypcach u znanego rosyjskiego profesora Władimira Ovcharka, a po śmierci profesora kontynuował naukę u Aleksandra Stanga.

W 2010 roku ukończył Szkolę Muzyczną Państwowego Konserwatorium w Petersburgu i podjął studia w Haute Ecole Musique de Lausanne. Następnie był studentem maestro Bartłomieja Nizioła na Uniwersytecie Sztuki w Bernie.

Artysta jest finalistą i zwycięzcą kilku konkursów skrzypcowych, koncertował w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych. Od 2016 r. pracuje w Operze w Zurychu.

- Za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie w Katowicach Serebrennikov otrzymał nagrodę 5 000 euro.
- Z drugą nagrodą w wysokości 3 000 euro wyjechała z Katowic reprezentantka Danii Christine Bernsted. To nie pierwsza jej wysoka pozycja w konkursie skrzypcowym, bo Bernsted zdobywała już laury na podobnych konkursach m.in. w rodzinnej Danii i Australii.
- Na trzecim miejscu w konkursie (2 000 euro) znalazła się jedyna w finale Polka, Sara Dragan.

- Serebrennikov dał się poznać jako artysta dojrzały, dysponujący nienaganną techniką i wysoką kulturą gry. Nie mieliśmy wątpliwości, że mamy do czynienia z poważną, artystyczną osobowością.

W przypadku Christine Bernsted jury brało pod uwagę jej kreatywność oraz poziom gry na wszystkich etapach konkursu. Ujęła nas również tym, że w finale jako jedyna wykonała Koncert skrzypcowy Wajnberga.

Z kolei Sara Dragan udowodniła, że jest prawdziwą osobowością sceniczną i świetnie czuje się na estradzie – mówi prof. Szymon Krzeszowiec, przewodniczący jury.

Konkurs, którego pomysłodawcą był Szymon Krzeszowiec, powstał z myślą popularyzacji muzyki Mieczysława Wajnberga.
– Stawiam Wajnberga obok Bartoka, Strawińskiego, Lutosławskiego, jako jednego
z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku – mówi Szymon Krzeszowiec, który jako prymariusz Kwartetu Śląskiego ma na koncie wykonanie i nagranie większości z 17 kwartetów smyczkowych kompozytora.

__

Mieczysław Wajnberg urodził się w Warszawie w rodzinie żydowskiej. W czasie II wojny światowej uciekł do Związku Radzieckiego, gdzie rozwinęła się jego kariera. Propagatorem jego talentu i przyjacielem był Dymitra Szostakowicz. Zmarł w 1996 roku, pozostawiając po sobie m.in. 26 symfonii, 7 koncertów, kilkadziesiąt utworów kameralnych i cykle pieśni. Pozostawił po sobie szczególnie dużo utworów skrzypcowych.

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy Mieczysława Wajnberga zorganizowała Akademia Muzyczna w Katowicach, a dofinansowano go ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. W zmaganiach konkursowych od 5 grudnia wzięło udział 18 młodych muzyków z całego świata.

Łukasz Kałębasiak
Materiał organizatora
13 grudnia 2021

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia