Poznańska polecajka kulturalna

17 - 23 września 2021 r.

Trzeci poznański weekend września i subiektywny wybór najciekawszych wydarzeń w mieście!

Noc w Palmiarni
17.09.2021 g.18.00

17.09, w dniu otwarcia wystawy "Delfiny słodkowodne i morświny. Najbardziej zagrożone walenie świata" zapraszamy na Noc w Palmiarni!

Po raz pierwszy w Polsce, w Palmiarni Poznańskiej, zostaną zaprezentowane wszystkie gatunki delfinów słodkowodnych oraz morświnów w postaci idealnie odwzorowanych makiet w skali 1:1 oraz liczne materiały edukacyjne. Poznajcie świat tych niezwykłych i rzadkich wodnych ssaków! Autorami wystawy są Piotr Przyłucki ze Stowarzyszenia Castellum Nostrum oraz Prof. dr hab. Piotr Tryjanowski, dyrektor Instytutu Zoologii, Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Organizatorami wystawy są Palmiarnia Poznańska oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Wystawa została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Poznania oraz Patronatem Ambasady Brazylii i Instytutu Oceanologii PAN.
Wieczorne zwiedzanie rozpocznie się o g. 20:00 i potrwa do 02:00 w nocy.
Materiał Palmiarnia w Poznaniu

Kasia Lins | Eco Village na Plaży Wilda
18.09.2021 g.20.00

Kasia Lins to wokalistka, pianistka, kompozytorka i autorka tekstów. W 2018 roku wydała długogrający album Wiersz Ostatni, który spotkał się ze świetnym odbiorem słuchaczy oraz dziennikarzy. Jej ostatni album Moja wina (maj 2020) to zbiór opowiadań o piekle i raju, niemocy i pragnieniu, upadkach i uniesieniach. Moja wina w sposób rytualny, wykorzystując niekiedy liturgiczny dialekt, obserwuje manię kultu, dzieli się wątpliwościami, snuję opowieść o mocach i słabościach. Moja wina to odurzająca warstwa instrumentalna, wsparta niepokojącymi wokalizami i chórami. Mszalny charakter muzyki toczy walkę ze świeckim wydźwiękiem treści.

W lipcu 2020 Kasia Lins opublikowała w internecie Czego dusza pragnie [live show], materiał zdobył świetne recenzje i został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność i dziennikarzy. Czego dusza pragnie to pierwsze tego typu wydarzenie koncertowo-teatralno-filmowe. Audiowizualne doświadczenie, świeże podejście do komunikacji z widzami i formy, jaką może przybrać koncert grany na żywo.

W 2019 Kasia Lins była dwukrotnie nominowana do nagrody Fryderyki w kategorii Album Roku Pop Alternatywny oraz Autor Roku. W 2020 została laureatką Nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego. Otrzymała takže nominację do Nagrody Kulturalnej Onetu i Miasta Kraków - O! Lśnienia 2021. Niedawno Kasia Lins otrzymała nominację do Fryderyka 2021 w kategorii Album Roku Pop Alternatywny za płytę Moja Wina. Jej muzykę, koncerty i klipy charakteryzuje duszna atmosfera i kinematograficzny nastrój.

Short Waves on Tour | Objazdowy Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych
19.09.2021 g. 18:00
Short Waves on Tour — to objazdowy konkurs polskich filmów krótkometrażowych wyselekcjonowanych z Konkursu Polskiego 13. edycji Short Waves Festival w roku 2021. Publiczność zgromadzona na pokazach w całej Polsce zagłosuje na wybrany tytuł, a reżyser filmu z największą liczbą głosów otrzyma nagrodę w wysokości 7 tys. zł. Zestaw będzie dostępny w polskiej wersji językowej z napisami angielskimi.

W tegorocznym zestawie nie zabraknie filmów, które zgłębiają skomplikowane relacje rodzinne, jak i stawiają czoła naszym mniejszym i większym obawom. Bohaterowie nie boją się patrzeć w przyszłość, sprawdzając co może nas czekać za kilkanaście lat; a także w przeszłość: powracając do trudnej relacji małżeństwa na odległość czy przeżywając początek millenium raz jeszcze. Nie odsuwamy się jednak od teraźniejszości, manewrując pomiędzy tinderowymi randkami, zmaganiami z pamięcią czy zanurzając się w mistyczny i tajemniczy świat polskiej wsi.
BILETY: dostępne wkrótce

We have one heart, reż. Katarzyna Warzecha, animacja / dokument, 11'
Po śmierci matki Adam odnajduje korespondencję, wymienianą przed laty przez rodziców: Polkę i mieszkającego w Iraku Kurda. Dla Adama to okazja, by dowiedzieć się czegoś więcej o ojcu, którego nigdy nie poznał. Połączenie animacji rysunkowej z materiałami archiwalnymi pozwala przenieść się niemal 40 lat wstecz, poczuć emocje łączące żyjących w różnych częściach świata zakochanych oraz odkryć niezwykłą tajemnicę rodzinną.
Wyraj (Vyraj), reż. Agnieszka Nowosielska, fabuła, 21'
Podczas gdy Weronka walczy o zdrowie swojego ojca, otaczający ją świat przeczy regułom logiki. Czy to możliwe, że jej syn ma wpływ na stan zdrowia dziadka?
Niebieski Dym (Blue Smoke), reż. Katarzyna Gondek, eksperyment / dokument, 12'
Historia kobiety, która straciła pamięć w fabryce gofrownic.
Green, reż. Ivan Bambalin, fabuła, 15'
Przyszłość. Ziemia przeżywa apokalipsę zanieczyszczenia. Astronautka i matka Green decyduje lecieć na zrobionej przez sobie rakietę na inną planetę, żeby zebrać nasiona roślin i wrócić z nimi na Ziemię. Ona ma nadzieję uratować swoją chorą córkę i całą ludzkość.
Millenium, reż. Daria Godyń, animacja, 8'
Od stuleci człowiekowi towarzyszył lęk przed nowym tysiącleciem. Jest Sylwester 1999 - zbliża się "koniec świata". Katastrofa, niepewność i gęstniejąca atmosfera milenijnej paranoi to tematy, na których skupia się ta animacja.
Julia nad morzem (Julia at the Seaside), reż. Mariusz Rusiński, dokument, 17'
Julia samotnie spędza swoje letnie wakacje nad morzem. Używając Tindera, spotyka się z różnymi ludźmi - niektórzy są natrętni, niektórzy niezręczni, ale może wśród nowo poznanych osób znajdzie się ktoś godny zaufania? O wszystkim tym twórcy opowiadają z mieszaniną czułości i ironii, za sprawą której "Julia..." wygląda jak film, jaki mogliby nakręcić Eric Rohmer i Milos Forman, gdyby tylko wybrali się na wspólne wakacje nad polskie morze.
czas trwania: 84 minuty

ORGANIZACJA:
Fundacja Ad Arte
Miasto Poznań
FINANSOWANIE:
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

Materiał Fundacja Ad Arte

Winyl i Książka / City Park Poznań
18.09.2021 g.11:00 – 19.09.2021 g.20:00
Halo Poznań!
We wrześniu polecamy zajrzeć do City Parku w Poznaniu gdzie obok soczyście zastawionego bazaru wyjątkowości będzie można zagrzebać się w tanich płytach, kasetach i książkach których szykujemy około 6000 !!!
Przygotujemy również kilka fajnych bonusów za udostępnienia, a jeśli rozpędzicie się z zakupami, zapłacicie jeszcze mniej.
Przecież koniec wakacji trzeba wzbogacić o uśmiech np. dobrą książką czy czarnym jak kawa winylem i to praktycznie za darmo !
Wyspiańskiego 26 / 18-19 września / 11.00 - 20.00
Materiał City Park

Igor Herbut „Chrust" koncert
23.10.2021 g.20.00
23 października 2021 roku, sobota, godz. 20:00
Aula Artis, ul. Kutrzeby 10, Poznań
Igor Herbut wystąpi w najpiękniejszych salach koncertowych w Polsce, prezentując materiał z płyty „Chrust". Będzie to jedyna okazja, aby usłyszeć w tym roku na żywo piosenki z solowego albumu artysty. Igor Herbut spontanicznie wyrusza w trasę z solowym albumem „Chrust". Pierwsza trasa, z tym bardzo przejmującym, szczerym, ważnym nominowanym do Fryderyka w kategorii ,,Muzyka Poetycka" albumem artysty. Po nadzwyczajnie gorącym przyjęciu dwóch koncertów przedpremierowych we Wrocławiu i w Wieluniu - wokalista zdecydował się zaprezentować materiał ze swojej wyjątkowej płyty - na żywo, w 9 miastach w Polsce. Na scenie Igorowi towarzyszyć będą : Tomasz Świerk , Przemek Świerk , Piotr Kołacz oraz Tomasz „Hary" Waldowski .

„Gdy widziałem ze sceny reakcje ludzi, zeszklone oczy publiczności, wiedziałem, że musimy zagrać ten materiał w jeszcze kilku wyjątkowych miejscach. Po koncertach ludzie pisali do mnie, że nigdy nie przeżyli niczego bardziej magicznego i że nigdy nie czuli tak wiele emocji w jednym momencie. To bardzo wzruszające, bo i ja to samo czuję na scenie. Ale to nie tylko moja zasługa. Ten cudowny klimat wprowadza też scenografia stworzona przez mojego przyjaciela, na którego nie bez przyczyny mówimy Czarodziej". Czarodziej, to Tomasz Sierotko, reżyser oświetlenia i scenograf odpowiedzialny wcześniej za wyprzedaną w kilka godzin solową trasę pt. „Lwia część".

„Byłem przy Igorze, gdy pisał te utwory. Każde słowo, każdy dźwięk na tej płycie, to jakaś emocja, która wydarzyła się w jego życiu naprawdę. Stąd nasza scena jest intymna, jest zaproszeniem do wyjątkowego świata Igora". Ci, którzy mieli już okazję wysłuchać „Chrustu" na żywo - najczęściej pisali, że ten koncert to ukojenie dla duszy, błogość i podróż w głąb własnych emocji. Już niedługo mieszkańcy Torunia, Poznania, Szczecina, Gdańska, Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Lublina i Krakowa, będą mieli okazję przekonać się o tym na własnej skórze. Albo raczej, sercach i duszach.

Materiał Aula Artis

Ørganek - Poznań / Betonowy Las
18.09 g.19.00
Nadchodzi lato, a wraz z nim nowy miejski cykl koncertowy „Betonowy Las"
Zapraszamy wszystkich utęsknionych za muzycznymi doznaniami, koncertami i integracją. Letnia woń wolności, w bezpiecznych dla Wszystkich warunkach!
Materiał Nocny Targ Towarzyski

Teatr Nowy w Poznaniu
TAK SOBIE W KOSMOSIE PŁYWAM – Premiera
18,19, 21.09.2021
„BLACKPINK oraz K JAK K Marcina Teodorczyka. MIŁOŚĆ W CZASACH ZARAZY Janusza Schwertnera. PIEŚNI TOPIELCÓW Kuby Kaprala. Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród nastolatków i młodych dorosłych. Co je łączy? Ze wszystkich wyłania się obraz samotnych i nieszczęśliwych młodych ludzi, którzy – zamiast przeżywać najpiękniejsze lata życia – zamykają się w domach, okaleczają się, nierzadko jedyne rozwiązanie swoich problemów dostrzegając w samobójstwie. Od lat czułam potrzebę, żeby o tym opowiedzieć. By takim młodym ludziom pokazać, że nie są sami, a tym, którzy ich odrzucają, uzmysłowić, do czego może to doprowadzić. By wreszcie nam, dorosłym, przypomnieć, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za te dzieciaki. I że powinniśmy ich posłuchać". (Dorota Abbe, pomysłodawczyni i reżyserka spektaklu)
Materiał Teatr Nowy w Poznaniu

Scena Robocza
AKADEMIA CZUŁOŚCI // warsztaty towarzyszące premierze
18.09.2021
g. 12:00

Rezydenci/rezydentki Sceny Roboczej zapraszają Was na bloki kontekstowe poświęcone nadchodzącej premierze.
Bitcoin Evolution
Spotkania w formie warsztatów i otwartych dyskusji, pozwolą poznać model współpracy kolektywnej, którym inspirują się twórcy/twórczynie oraz przybliżą Wam zagadnienia związane z problematyką oraz eksperymentalną formą spektaklu.

BLOK I – 18 września
Ekologia pracy w zespole
Spróbujemy odpowiedzieć na pytania, jak przygotować zespół pod kilkumiesięczny proces prób. Na przykładzie powstałej grupy warsztatowej poznamy metody oraz etapy świadomego i bezpiecznego zawiązywania grupy. Wykonamy także kilka praktyk, pozwalających na budowanie wzajemnego zaufania i przestrzeni dla każdej_każdego.

Warsztaty „czułe her_his_torie"
Patrząc z uważnością na samych siebie, spróbujemy opowiedzieć nasze historie z dużą dozą dystansu, humoru oraz czułości. Przeniesiemy się w przeszłość, aby powspominać. Osadzimy się w teraźniejszości, żeby pomyśleć. Spojrzymy na to, jak czujemy się dzisiaj – w polskiej, wielokulturowej rzeczywistości. Powstałe w ten sposób pracę, za zgodą uczesniczki_ka, zostaną użyte w spektaklu.

BLOK II – 26 września
Czym jest, a czym może być teatr dokumentalny?
Przybliżymy Wam najmniej popularną formę teatru w Polsce: teatru społecznego, zaangażowanego, blisko z ludźmi i dla ludzi. Opowiemy o narzędziach pozyskiwania materiałów dokumentalnych oraz o sposobach przetwarzania ich na scenie.

Warsztaty „czułe her_his_torie"
Patrząc z uważnością na samych siebie, spróbujemy opowiedzieć nasze historie z dużą dozą dystansu, humoru oraz czułości. Przeniesiemy się w przeszłość, aby powspominać. Osadzimy się w teraźniejszości, żeby pomyśleć. Spojrzymy na to, jak czujemy się dzisiaj – w polskiej, wielokulturowej rzeczywistości. Powstałe w ten sposób pracę, za zgodą uczesniczki_ka, zostaną użyte w spektaklu.

KIEDY?
blok I
18 września (sobota), 12:00-15:00 i 16:00-19:00
wiek: 16+
blok II
26 września (niedziela), 12:00-15:00 i 16:00-19:00
wiek: 16+
ZAPISY
mail: edukacja@scenarobocza.pl
podaj imię, wiek i numer telefonu

Udział w warsztatach jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona.
W mailu zwrotnym chętne_i otrzymają potwierdzenie udziału oraz informacje o tym, co przyda się podczas warsztatu.
Osoby zgłaszające się na warsztaty otrzymają bezpłatną wejściówkę na jeden dzień premierowy.

Materiał Scena Robocza

Teatr Polski w Poznaniu
Uszy, oczy, skóra – warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 6+ lat, opartej na praktykach somatycznych

19 września, g. 11.00
Sala Redutowa (Foyer I piętra)

Dlaczego proces kreacji odgrywa tak istotną rolę w naszym rozwoju poznawczym, emocjonalnym i fizycznym?
Podczas warsztatów poszukamy odpowiedzi na to pytanie, poprzez doświadczenie możliwości wspólnego ruchu i tańca. Zaangażujemy się w dynamicznie zmieniające się skupienie, ufność, wsparcie, komunikację i słuchanie siebie nawzajem, bawiąc się informacjami, które zbieramy poprzez nasz system sensoryczny (oczy, uszy, skórę) i przetransformujemy je w piękne ruchową poezję. Będziemy badać rolę ruchu w zabawie i rolę zabawy w nauce w bezpiecznym i pełnym ciekawości środowisku rodzinnym.
Zachęcamy do przyjścia w stroju niekrępującym ruchów (także tych na podłodze). W przestrzeń warsztatów wchodzimy bez butów.
Wydarzenie odbędzie się z uwzględnieniem aktualnych wymogów sanitarnych.
Czas trwania 1,5 h
Materiał Teatr Polski w Poznaniu

Aleksandra Puk
Dziennik Teatralny Poznań
18 września 2021

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...