Poznańska polecajka kulturalna

15-21.10.2021 r.

Awangardowa muzyka, prasa spoza głównego nurtu, premiera na offowej scenie i współczesny artysta we własnej osobie. A to wszystko na dniach!

Hiatus Festival
17-18.10.2020
MIEJSCE CK ZAMEK / RADIO AFERA

W tym roku stawiamy na wyjątkowych przedstawicieli świata elektronicznego / niezależnego z Polski i zagranicy. Tym razem festiwal odbędzie się w sposób hybrydowy - będzie on dostępny na żywo w Sali Wielkiej CK Zamek w Poznaniu, oraz za pośrednictwem Radia Afera.

RASHAD BECKER to berliński artysta, którego fanom muzyki eksperymentalnej nie trzeba przedstawiać. Modularne improwizacje Rashada to surrealistyczna podróż w świat muzyki eksperymentalnej często o nieoczywistym etnicznym zabarwieniu. Drugim artystą z zagranicy będzie wiedeński muzyk elektroniczny - JUNG AN TAGEN związany z wydawnictwem Editions Mego, które od ponad dwudziestu lat zajmuje się muzyką komputerową w jej ekstremalnych odmianach. Wystąpi z nim z Rainer Kohlberger odpowiedzialny za wizualizacje.

Polskę reprezentować będą tacy artyści jak LXMP - będące jedną z odnóg uznanego warszawskiej inicjatywy LADO ABC. Kolejną gratką jest krakowsko-poznański tercet SETI SETTERS - to fuzja z pogranicza improwizowanego jazzu i modularnych poszukiwań sonorystycznych. Ich eksperymentalne zapędy spojone są wymownym groovem.

SOBOTA 16 października
20.00 - Seti Setters
21:00 - Rashad Becker
NIEDZIELA 17 października
20:00 - LXMP
21:00 - Jung An Tagen & Rainer Kohlberger

ARTYŚCI:
RASHAD BECKER
Kompozytor i muzyk mieszkający w Berlinie. Jego dzieła są wielowarstwowymi narracjami, zaludnionymi przez brzmieniowe byty – to nieśmiałe, to grubiańskie, to dominujące, to uległe. Często mają one w sobie rys tragikomiczny – jak w wyśnionym, komiksowym requiem lub tańcu godowym z innego wymiaru. Do jego najnowszych dzieł należą Traditional Music of Notional Species, opublikowane w dwóch częściach przez wytwórnię PAN, oraz wieloczęściowe Based on a True Story, oparte na historycznych partyturach poddanych „dźwiękowej inscenizacji". Rashad Becker działa głównie jako solista, ale stale współpracuje także z Elim Keszlerem, Moritzem von Oswaldem, a także jest członkiem formacji Moleglove; występował też okazjonalnie z Okkyung Lee, Andre Vidą, Ashley Paul i Valeriem Tricolim.
JUNG AN TAGEN + Rainer Kohlberger (wizualizacje) Austriacki muzyk i artysta wizualny Stefan Juster, współpracujący z tajemniczym Virtual Institute Vienna, tworzy wysoce złożone, stymulujące utwory elektroniczne jako Jung An Tagen. Jego muzyka zazwyczaj składa się z gwałtownie zmieniających się, neonowych tekstur, czasami połączonych z hipnotyczną perkusją, jak w przypadku Agent Im Objekt z 2018 roku.

LXMP
to duet, który powinien być trio albo kwartetem, tyle, że we dwóch jest fajniej. Założony w 2009 z miłości do Korgów MS-20 przez Piotra Zabrodzkiego i Macia Morettiego szybko zdewaluował ich poprzedni duet 60 Minut Projekt stając się pełnoprawnym zespołem. Przez 12 lat działalności wydali dużo płyt i kaset jako duet, a czasem jako trio, bądź nawet i kwartet. Przejechali solidne ilości kilometrów, docierając z koncertami nawet do tak egzotycznych miejsc jak USA czy Brazylia.

SETI SETTERS
to fuzja z pogranicza improwizowanego jazzu i modularnych poszukiwań sonorystycznych. Eksperymentalne zapędy spojone są wymownym groovem. Repertuar zespołu jest całkowicie improwizowany, zależny od energii i atmosfery miejsca. Każdy koncert to unikalne przeżycie dla muzyków i publiczności. Zespół tworzą: Dawid Dąbrowski - syntezator modularny, Justyn Małodobry - bas, Kuba Płużek - piano

materiał CK Zamek

µHIATUS - awangardowy festiwal dla najmłodszych
16-17.10.2021
MIEJSCE CK ZAMEK / RADIO AFERA

Nowo powstały festiwal - "µHIATUS" (czyt. - mikro Hiatus) to propozycja skierowana do dzieci i ich rodziców. Podczas dwóch dni wydarzenia w godzinach popołudniowych odbędą się koncerty LXMP oraz SETI SETTERS, które dostosowane zostaną do najmłodszego słuchacza.
Koncerty będą mieć na celu zaznajomienie dzieci z muzyką sonorystyczną i eksperymentalną oraz pokazanie, że wcale nie musi być ona trudna w odbiorze.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Prosimy jednak o mailowe zgłoszenie chęci uczestnictwa na: info.hiatusfestival@gmail.com (w treści zgłoszenia należy podać datę wydarzenia oraz liczbę uczestników)
Obydwa dni wydarzenia zapoczątkują spektakle Teatru Pomarańczowy Cylinder. Teatr ten w nietuzinkowy sposób łączy muzyczne jak i aktorskie pasje. Teatr ten będzie również animował odbiorców po koncertach.

SOBOTA 16 października, CK ZAMEK w Poznaniu w godzinach 16.00-17.00
odbędą się: koncert zespołu SETTI SETTERS + spektakl Teatru Pomarańczowy Cylinder
NIEDZIELA 17 października, CK ZAMEK w Poznaniu w godzinach 16.00-17.00
odbędą się: koncert zespołu LXMP + spektakl Teatru Pomarańczowy Cylinder
Dodatkowo szykujemy dla najmłodszych widzów wydarzenia towarzyszące, ale o nich poinformujemy bliżej wydarzenia.

ARTYŚCI:
LXMP to duet, który powinien być trio albo kwartetem, tyle, że we dwóch jest fajniej. Założony w 2009 z miłości do Korgów MS-20 przez Piotra Zabrodzkiego i Macia Morettiego szybko zdewaluował ich poprzedni duet 60 Minut Projekt stając się pełnoprawnym zespołem. Przez 12 lat działalności wydali dużo płyt i kaset jako duet, a czasem jako trio, bądź nawet i kwartet. Przejechali solidne ilości kilometrów, docierając z koncertami nawet do tak egzotycznych miejsc jak USA czy Brazylia.

SETI SETTERS to fuzja z pogranicza improwizowanego jazzu i modularnych poszukiwań sonorystycznych. Eksperymentalne zapędy spojone są wymownym groovem. Repertuar zespołu jest całkowicie improwizowany, zależny od energii i atmosfery miejsca. Każdy koncert to unikalne przeżycie dla muzyków i publiczności. Zespół tworzą: Dawid Dąbrowski - syntezator modularny, Justyn Małodobry - bas, Kuba Płużek - piano .

Teatr "POMARAŃCZOWY CYLINDER" powstał w 2011 roku. W ich repertuarze znajdują się jedynie oryginalne i autorskie scenariusze. Bohaterowie tacy jak Renifer Ryszard czy Profesorek Wodorek podbijają serca dzieciaków. Teatr posiada specyficzne poczucie humoru, pomysły na scenariusze i otwarte podejście do najmłodszych widzów. Prezentowane spektakle są wynikiem kreatywnej improwizacji.

materiał CK Zamek

Nie opuszczam rąk - spotkanie z Leonem Tarasewiczem i Małgorzatą Czyńską
15.10.2021 g.18.00
Galeria Miejska Arsenał
Udział biorą: Leon Tarasewicz, Małgorzata Czyńska
Prowadzenie: Marek Wasilewski
Uznawany za jednego z najważniejszych polskich artystów współczesnych zdobył sławę w kraju i za granicą. W swojej twórczości wychodzi poza blejtram, dosłownie i w przenośni – maluje światłem i betonem, przełamuje schematy, przekłada rzeczywistość na język obrazu i przestrzeni. Leon Tarasewicz w rozmowie z Małgorzatą Czyńską opowiada o swojej białoruskiej tożsamości i skomplikowanych stosunkach Białorusinów z Polakami, o fascynacji naturą i zwierzętami, zwłaszcza kurami, które z pasją hoduje, wspomina czasy studenckie, ale przede wszystkim mówi o sztuce, której podporządkował całe swoje życie. „Sztuka to jest poczucie niemożliwości. Twórca każdą kolejną pracą przekracza granice, o których sam jeszcze nie wie. I trzeba mocno wierzyć w to, że ma się przed sobą drzwi do otwarcia, drogi, którymi jeszcze nie szedłeś, ani ty, ani inni".

Materiał galeria miejska arsenał

PREMIERA | Żyjesz naprawdę w innym świecie | Fiebig, Stanicka, Namiotko
Scena Robocza

15.10.2021 g.19:00 PREMIERA
16.10.2021 g.19:00
Za każdym razem, kiedy wpisuję swoje imię i nazwisko, Microsoft Word podkreśla je na czerwono jako błąd. Mojej tożsamości nie ma w słowniku. Moich praw nie ma w konstytucji. O mojej godności nie mówią w telewizji. Istnieję tylko wtedy, kiedy ktoś wejdzie ze mną w relację, kiedy ktoś będzie chciał uszanować to, kim jestem i kim się czuję. Nawet kiedy próbuję kliknąć „dodaj do słownika", to system i tak wysyła komunikat „słownik niestandardowy pełny, wyraz nie został dodany." Więc znowu wybieram „zignoruj wszystko".
Pracując nad spektaklem dokumentalnym twórcy i twórczynie udają się w podróż do swoich tożsamości. Wykorzystując prywatne materiały video, zapisy z dzienników oraz wywiady przeprowadzone na potrzeby spektaklu, starają się nakreślić obszary społeczno-kulturowe, które mają wpływ na kształtowanie tożsamości albo nazwać te aspekty, które ten kształt odgórnie narzucają. Myśląc o przyszłości, wchodzą w dialog z przeszłością. Odpowiadając teraźniejszości, tworzą perspektywę wspólnotowego i równościowego działania.
Materiał Scena Robocza

Wydawnictwo Bomba x Ksero przezentują: ZINEK
15.10.2021 g.16:00
Pasaż Pod Złotą Kulą (wejście od ul. Święty Marcin)
W najbliższy piątek zapraszamy Was do ZINKA - naszej czytelni zinów w samym centrum Poznania! Od naszego ostatniego spotkania minęło trochę czasu a my zdążyłyśmy wydać kilka nowych zinów i plakatów. Jeśli w lecie nie było Cię w Poznaniu to koniecznie wpadnij sprawdzić co uszykowałyśmy i kim jesteśmy. Poza zinami z archiwum, które można czytać i przeglądać, mamy swoje projekty w limitowanych seriach, które możecie sobie kupić. Dodatkowo przygotowałyśmy całą masę zinów oraz ulotek dotyczących sytuacji, która niestety wciąż dzieje się na granicy z Białorusią. Ziny i ulotki można zgarniać do dalszego kolportażu za free. Nie obrazimy też się za symboliczne wrzucenie pieniążka do słoika - fajnie jeśli zwróci się nam za materiały.

Przypominamy, że jeśli masz swoje ziny, które chcesz przekazać nam do archiwizacji oraz do obiegu w bibliotece to nadal chętnie je przyjmiemy. A jeśli dopiero planujesz wydać zina i nie wiesz gdzie i jak go wydrukować to wpadnij pogadać - chętnie pomożemy!

Materiał wydawnictwo Bomba

 

Aleksandra Puk
Dziennik Teatralny Poznań
16 października 2021

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia