Pozytywne wartości zwyciężają
"Hrabina Marica" - reż. Natalia Babińska - Opera na Zamku w SzczecinieSzczecińska Opera na Zamku przygotowuje plenerową premierę znanej operetki Imre Kalmana "Hrabina Marica" w reżyserii Natalii Babińskiej.
To będzie nowatorska realizacja - zapewniał na konferencji prasowej dyrektor Jacek Jekiel.
Premiera odbędzie się w najbliższą niedzielę w szczecińskim Teatrze Letnim.
Szczecińska inscenizacja "Hrabiny Maricy" przełamuje schematy, pozwala spojrzeć na operetkę w nowy sposób, odziera ją ze sztywnej konwencji - powiedział Jekiel.
- Operetka to wyzwanie, daje więcej możliwości ingerowania w jej materię, ale trzeba uważać, by z tej wolności korzystać właściwie. Poza tym musi być atrakcyjna i zabawna, aby publiczność dobrze się bawiła - powiedziała Babińska. Choć - jak podkreśliła - twórcy inscenizacji nie zrezygnowali z przesłania, że pozytywne wartości zwyciężają.
Jak mówiła, w szczecińskim spektaklu wyjątkową rolę będzie pełnić balet.
Akcja libretta operetki, która prapremierę miała w Wiedniu w roku 1924, toczy się po pierwszej wojnie światowej, gdy cesarstwo austro-węgierskie legło w gruzach. Hrabina Marica, która od dawna spędza czas w Paryżu, Budapeszcie lub Wiedniu, wraca do swego majątku. Jej posiadłością opiekuje się nowy rządca - Bela, którym w rzeczywistości jest bankrut - hrabia Tassilo. Ukrywa on swoje pochodzenie, bo chce samodzielnie wyjść z finansowych opresji. Hrabina zakochuje się w swoim pracowniku z wzajemnością, jednak kłamstwo Tassila wychodzi na jaw. "Hrabina Marica" to najbardziej "węgierskie" ze wszystkich dzieł Kalmana i najpopularniejsza, obok "Księżniczki czardasza", operetka tego kompozytora.
Emmerich (Imre) Kalman (1882-1953) to węgierski kompozytor,uznawany obok Franza Leh ra za najwybitniejszego przedstawiciela postklasycznej operetki wiedeńskiej. Jako kompozytor debiutował w roku 1904. W roku 1906 napisał pierwszą komedię muzyczną "Dziedzic Pereszleny". Rok później zamieszkał w Wiedniu i tam wystawił w 1909, z wielkim sukcesem, operetkę "Manewry jesienne". Do jego słynnych dzieł należy też "Księżna cyrkówka" (1926).