Prace ponad osiemdziesięciu twórców

"Bieszczadzkie Zadumania" - Bieszczadzka Galeria Sztuki "Synagoga" w Lesku

W Bieszczadzkiej Galerii "Synagoga" w Lesku znajdziemy dzieła malarskie, ceramiczne, grafiki, rzeźby czy biżuterię artystyczną.

Podczas wystawy "Bieszczadzkie Zadumania" otwartej od maja 2022 (dostęp dla zwiedzających został udzielony już 30 kwietnia, ale uroczysty wernisaż odbył się 7 maja) i prezentowanej do połowy października można nie tylko oglądać, ale i zakupić prace różnorodnych artystów zarówno już doświadczonych profesjonalistów, jak i amatorów. Wystawa taka jak ta, pojawia się w Leskiej galerii co roku od 1978.

Odwiedzających mogą urzec nie tylko wyroby rękodzielnicze, ale również samo wnętrze galerii znajdującej się w historycznym budynku synagogi. Dzieła pochodzą od artystów wywodzących się z okolic lub związanych sentymentalnie z Bieszczadami, których wymiar zostaje uwieczniony w pracach artystów czy to poprzez prezentację naturalnego krajobrazu, jego zwierzęcych mieszkańców czy też przybliżenie tradycji regionu.

Wśród autorów znajdziemy takie nazwiska jak: Natalię Długosz i jej widoki z połonin oraz portrety zwierzęce, Andrzeja Kijowskiego z krajobrazami i makro portretami roślin, pejzaże na drewnie Klaudii Kordyaczny-Rychlec, ikony Alicji Stodolak, spojrzenie na formy i cienie Sylwii Krupińskiej czy też akcesoria biżuteryjne Anny Purchli. Wszystkich artystów biorących udział w wystawie jest ponad osiemdziesięciu, więc każdy może znaleźć coś dla siebie.

Dla zainteresowanych zabytkowym wnętrzem dostępne jest również wejście do byłej kapliczki będącej niegdyś również i celą więzienną dla Żydów podczas wojny, kiedy to budynek synagogi został przejęty przez wojska niemieckie.

Pozostałe elementy wystroju wnętrza niestety nie zachowały się po wojnie. Poprzez dokonane zniszczenia nie jest to już tak widoczne, ale budynek powstał w XVII wieku (1626–1654) w stylu barokowo manierystycznym z połączenia kamienia i cegły.

Galeria jest otwarta codziennie od 10 do 17, a cena wstępu nie przekracza pięciu złotych. Co więcej, na rynku przy Leskim urzędzie miasta znajduje się mapa, dzięki której można trafić do synagogi, a także do innych miejsc związanych z kulturą bieszczadzkich Żydów.

Marta Miniszewska
Dziennik Teatralny Lesko
5 września 2022

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...