Pracowicie będzie

Teatr Lalki i Aktora do końca bieżącego sezonu przygotuje jeszcze cztery premiery, wyjedzie do Chin oraz Czarnogóry.

Przed wałbrzyskim Teatrem Lalki i Aktora bardzo pracowite półrocze. W najbliższym czasie, bo już 17 lutego, zaprezentuje najnowszą premierę pt. "Wróg" na podstawie picture booka Davide'a Caliego i Serge'a Blocha pod tym samym tytułem. - Spektakl powstał dzięki współpracy z wydawnictwem ZAKAMARKI, które jest jedynym na polskim rynku księgarskim, dysponującym tym tytułem .

Chcieliśmy przybliżyć małemu widzowi bardzo poważny temat, a mianowicie wojnę i jej liczne mechanizmy - dodaje. Przedstawienie w prosty a jednocześnie wymowny sposób ukazuje jej nonsens i niezawinione cierpienie zwykłych ludzi.

Kolejna propozycja TLiA w Wałbrzychu, której realizacji podejmie się również Bartosz Kurowski to "Kolorowo", czyli spektakl o emocjach przez pryzmat kolorów. - Ożywimy je, nadając im sensy i znaczenia, a dodatkowo powiążemy je z rozmaitymi emocjami - mówi Karolina Sobolewska, po. kierownik literacki TLiA. - Spektakl dedykowany będzie dzieciom w wieku od 3 do 5 roku życia, więc maluchy z pewnością odnajdą się w takiej "kolorowej" zabawie - dodaje. Na premierę "Kolorowo" zapraszamy już w marcu.

Wałbrzyskie Lalki nie zapominają też o najmłodszej publiczności czyli o najnajach. Specjalnie dla nich w kwietniu zostanie przygotowany "Dom" w reżyserii Seweryna Mrożkiewicza. Inspiracją tego spektaklu będzie biblijna historia stworzenia świata. - Idąc właśnie tym tropem, że na początku nie było nic, pusta scena, w toku działań scenicznych, będzie zamieniać się w świat, zawierający niebo, ziemię, wodę, drzewa i ludzi, a ostatecznie przyjmie formę tytułowego domu - wyjaśnia Seweryn Mrożkiewicz.

Ostatnią premierą sezonu 2017/ 2018 będzie "Chodź na słówko" Maliny Prześlugi w reżyserii Jana Jerzego Połońskiego. Spektakl w zupełnie nowatorski i zwariowany sposób przedstawi temat tożsamości (kim jestem i kim chciałbym być). - Zdeformowane przez małe dziecko słówka postanawiają stać się słowami potrzebnymi i znaczącymi - wyjaśnia Zbigniewa Prażmowski. - Bo lepiej być "kurą" niż "kulą" a "nietoperz" jest przecież lepszy od "toperza"! - dodaje. Na premierę zapraszamy w maju.

Oprócz premier przed wałbrzyskim Teatrem Lalek dwa wyjazdy. Pierwszy do Chin na 8. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci w Pekinie, gdzie zostanie zaprezentowany "Czerwony Kapturek", natomiast drugi do Czarnogóry na 7. Międzynarodowy Festiwal Lalkarski w Podgoricy ze spektaklem "U/RODZINY".

(-)
Materiał Teatru
31 stycznia 2018

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...