Pragniemy podzielić się radością

Doroczny festiwal kultury polskiej Corso Polonia

25. rocznica wyborów 4 czerwca, działalność polskiej opozycji demokratycznej w latach 80. i podziemnego drugiego obiegu to główne tematy rozpoczętego wczoraj w Rzymie dorocznego festiwalu kultury polskiej Corso Polonia.

To już 12. edycja wielkiego przeglądu literatury, kina, sztuki i muzyki, zorganizowanego przez Instytut Polski w Rzymie pod patronatem władz Wiecznego Miasta.

Festiwal otworzył 26 maja wspomnieniowy wieczór w Instytucie nad Tybrem pod hasłem "Bibuła. Myśl poza cenzurą", poświęcony niezależnym, podziemnym wydawnictwom w PRL. W spotkaniu udział wzięli dawni polscy działacze i Włosi, którzy współpracowali w ramach tzw. drugiego obiegu. Związki te wspominali między innymi włoski pisarz, wydawca i wybitny znawca literatury polskiej Francesco M. Cataluccio i historyk sztuki Giovanna Alberta Campitelli.

W środę, 28 maja w rzymskiej siedzibie Instytutu Goethego na koncercie "Od Gdańska do Berlina" wystąpi pianista jazzowy Leszek Możdżer. Zwraca się uwagę na symbolikę miejsca recitalu; przypomniane zostaną wydarzenia w Stoczni Gdańskiej, których kulminacją było obalenie Muru Berlińskiego.

29 maja odbędzie się wernisaż wystawy polskiej sztuki współczesnej The Dream of Warsaw. Zaprezentowane zostaną związane z polską stolicą prace 10 artystów, wśród nich Mirosława Bałki, Agnieszki Kalinowskiej, Pauliny Ołowskiej, Aleksandry Polisiewicz, Katarzyny Przezwańskiej, Konrada Pustoły i Artura Żmijewskiego. Wystawie tej towarzyszyć będą seminaria na temat polskiej sztuki współczesnej zorganizowane w MAXXI - prestiżowym muzeum narodowym sztuk XXI wieku w Rzymie.

31 maja i 1 czerwca będą dniami dedykowanymi dzieciom na Corso Polonia, podobnie jak podczas poprzednich edycji przeglądu. W parku Villa Borghese zorganizowane zostaną warsztaty budowy idealnego miasta z klocków oraz animacje teatralne na podstawie legendy o Syrence warszawskiej.

5 czerwca, a więc dzień po 25. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce, odbędzie się uroczysta włoska premiera filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei" Andrzeja Wajdy, pokazanego w zeszłym roku na festiwalu w Wenecji. Na premierę filmu, wchodzącego do kin we Włoszech, przybędzie Lech Wałęsa, a także odtwórca jego roli Robert Więckiewicz.

Na 7 czerwca zapowiedziano wielkie Freedom Party w największym multimedialnym rzymskim klubie Circolo degli Artisti. W programie imprezy jest prezentacja polskich niezależnych wydawnictw płytowych i festiwali, koncert zespołów rockowych Uda i Vari,t,, projekcje filmów dokumentalnych na temat polskiej muzyki alternatywnej. Będzie też wystawa fotograficzna "Wolni w zniewolonym kraju" na temat festiwalu w Jarocinie. Uczestnicy imprezy będą mogli wygrać bilety lotnicze i karty wstępu na tegoroczną jego edycję.

8 czerwca z okazji włoskiej premiery filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei" w znanym rzymskim kinie odbędą się projekcje zrekonstruowanych cyfrowo filmów Andrzeja Wajdy "Człowiek z marmuru" i "Człowiek z żelaza".

Festiwal Corso Polonia zamknie tego samego dnia pokaz filmu Jacka Borcucha "Wszystko co kocham" oraz kilku etiud z cyklu "Solidarność. Solidarność".

Dyrektor Instytutu Polskiego w Wiecznym Mieście Paweł Stasikowski powiedział PAP, że tegoroczna edycja przygotowanego przez jego placówkę festiwalu kultury zbiega się celowo z obchodami 25. rocznicy wyborów 4 czerwca i zwycięstwa Solidarności. - Należy przypominać, że nasze zwycięstwo dało początek epokowym przemianom w całej Europie Środkowej i Wschodniej ze zburzeniem Muru Berlińskiego włącznie - dodał.

"Pragniemy podzielić się tą radością z naszą publicznością i zaprosić do wspólnego świętowania oba pokolenia - to sprzed 1989 roku i po nim" - podkreślił dyrektor Instytutu.

Paweł Stasikowski zauważył też: - Festiwal poświęcony został wręcz unikatowym w skali światowej i nieznanym we Włoszech zjawiskom polskiej kultury i życia społecznego lat 70. i 80., które odegrały ogromną rolę w polskiej drodze do wolności, oraz twórcom i artystom, zarówno tym, którzy odbyli tę drogę, jak i tym, którzy debiutowali już w wolnej i demokratycznej Polsce.

Sylwia Wysocka
(PAP)
27 maja 2014

Książka tygodnia

Hasowski Appendix. Powroty. Przypomnienia. Powtórzenia…
Wydawnictwo Universitas w Krakowie
Iwona Grodź

Trailer tygodnia