Prapremiera musicalu

"Jerry Springer - The Opera" - reż: Jan Klata - Teatr Capitol we Wrocławiu

W Teatrze Muzycznym Capitol trwają próby wokalne do spektaklu "Jerry Springer - The Opera". Polska prapremiera tego musicalu w reżyserii Jana Klaty 24 marca na 33. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej

W rolach głównych wystąpią gwiazdy Capitolu, m.in. Magdalena Wojnarowska, Bogna Woźniak-Joostberens, Emose Uhunmwangho, Cezary Studniak oraz - jako Szatan - Konrad Imiela. Zespół Capitolu wspierają w tej produkcji m.in.: Wiesław Cichy, aktor Teatru Polskiego (w roli Jerry\'ego Springera), Barbara Kubiak - sopran z Teatru Wielkiego w Poznaniu (zagra m.in. Walkirię), Tomasz Jedz - tenor związany wieloma polskimi scenami operowymi, a także z Teatrem Roma (zagra Jezusa), oraz Janusz Radek - jako Archanioł Gabriel.

***

Jerry Springer - The Opera" jako jedyny musical w historii otrzymał cztery Nagrody Laurence\'a Oliviera (najwyższe wyróżnienie w teatrze brytyjskim, odpowiednik broadwayowskich nagród Tony), w tym dla najlepszego musicalu.

Główną postacią spektaklu jest słynny gospodarz telewizyjnego programu, Jerry Springer. Jego show, emitowany w amerykańskiej telewizji od 20 lat, początkowo dotyczył kontrowersyjnych społecznie tematów, ale po paru latach skupił się głównie na tematach erotycznych, eksplorując egzotyczne upodobania seksualne, w tym całą gamę skomplikowanych zdrad partnerskich. Zaproszeni goście konfrontowani są na żywo ze swoimi partnerami, co znacząco podnosi temperaturę show. Nie należą do rzadkości sytuacje, gdy goście i obecni w studio widzowie programu wyzywają się wzajemnie, biją czy obnażają. Program Jerry\'ego Springera jest niezwykle popularny, wyprzedzał nawet słynny show Oprah Winfrey. W USA stał się niekwestionowanym fenomenem kulturowym. W Polsce można go oglądać w TV Puls.

Fabuła musicalu rozgrywa się najpierw na planie telewizyjnego show, a w drugim akcie, po zabójstwie głównego bohatera, razem z nim przenosi się do piekła. Jako goście "piekielnej" wersji show na scenie pojawiają się postacie biblijne: Jezus, Szatan, Matka Boska, Bóg. Bluźnierstwa, wulgarny język i szokujące sceny spowodowały, że przed emisją spektaklu w BBC "Jerry Springer - The Opera" stał się przedmiotem ogromnych kontrowersji. Stacja otrzymała tysiące skarg, wniesiono też pozew sądowy, który zresztą został odrzucony przez sąd magistracki, a decyzję tę podtrzymał sąd wyższej instancji.

Ofcom (Office of Communication) brytyjski organ kontrolujący i nadzorujący rynek mediów i telekomunikacji, którego zadaniem jest m.in. ochrona odbiorców przed szkodliwym działaniem mediów, zajął w sprawie emisji musicalu w BBC jednoznaczne stanowisko, podkreślając, że wolność wypowiedzi jest szczególnie ważna w kontekście prac artystycznych, przekonań, filozofii. Ofcom zwrócił uwagę, że mimo dużej ilości wulgaryzmów oraz ekstremalnie szokujących sytuacji scenicznych, wartość artystyczna spektaklu jest wyższej miary niż którekolwiek z uchybień względem przyjętych norm przyzwoitości.

Sceny szczególnie rażące, związane z postaciami biblijnymi, mają miejsce w drugim akcie, będącym w całości sekwencją snu Jerry\'ego Springera, a zatem wytworem jego sennej wyobraźni, i następują po licznych, wyraźnych informacjach i ostrzeżeniach dla widzów.

Spektakl, choć bez wątpienia szokujący, pomyślany jest jasno i przejrzyście jako komentarz na temat fenomenu dzisiejszej telewizji, traktat o relatywizmie moralnym, skłaniający do przemyśleń i dyskusji o miejscu religii - i mediów - w życiu współczesnego człowieka.

***

33. Przegląd Piosenki Aktorskiej odbędzie się w dniach 23 marca - 1 kwietnia.

(-)
Materiały Teatru
5 stycznia 2012

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia