Premiera książki Levina

"Królestwo Wszechwanny. Proza, skecze, piosenki, poezja" - Hanoch Levin

Agencja Dramatu i Teatru ADiT oraz Wydawnictwo Austeria przedstawiają nowość wydawniczą: "Królestwo Wszechwanny. Proza, skecze, piosenki, poezja" Hanocha Levina. Premiera książki: 1 grudnia.

Przekład: Włodzimierz Leder, Agnieszka Olek, Ela Sidi, Michał Sobelman

Wybrał i wstępem opatrzył: Dani Tracz

Hanoch Levin to jeden z najważniejszych dramaturgów i ludzi teatru w Izraelu. Pisarz, poeta, dramaturg i reżyser. Autor dramatów, opowiadań, piosenek, wierszy i książek dla dzieci. Twórca oryginalnego języka i świata teatralnego, przez jednych uwielbiany, przez innych krytykowany za bluźniercze, brutalne, zbyt wulgarne środki ekspresji. W 2009 roku ukazała się antologia sztuk Levina pt. "Ja i ty i następna wojna. Teatr życia i śmierci", zawierająca 11 znakomitych dramatów, takich jak: "Krum", "Sprzedawcy gumek" czy "Dziwka z Ohio", "Pakujemy manatki", "Jakobi i Leidental" czy "Udręka życia" Teatru Narodowego w Warszawie (9.12.13 roku prapremiera TVP1).

Niniejszy zbiór, "Królestwo Wszechwanny", prezentuje nieznane dotychczas w Polsce teksty różne izraelskiego autora, jakiego widzowie teatralni i czytelnicy jeszcze nie znają: śmieszny, przerażający, pociągający i odpychający, zaskakujący i wzruszający. To materiał na nowoczesny kabaret nie tylko żydowski. To propozycja nowej jakości szczerego i radykalnie egzystencjalnego dialogu. Takiego języka potrzebujemy, żeby sprostać nowemu paradygmatowi pojmowania siebie i rzeczywistości, języka nowej mitologii.

Hanoch Levin znany jest w Izraelu i na świecie dzięki pięćdziesięciu siedmiu dramatom, które w części sam wyreżyserował. Jednak poza sztukami scenicznymi Levin pisał także prozę, poezję, kabarety, satyrę polityczną, skecze i piosenki, które opublikowano w niniejszym tomie. Prozatorska twórczość Levina - opowiadania, skecze i krótkie formy - to kilkaset utworów, pisanych wyszukanym, zaskakującym i oryginalnym językiem. Część opublikowanych tu tekstów to zabawne, lekkie humoreski; zdarzają się również niekonwencjonalne, niejednokrotnie trudne w odbiorze fragmenty, poruszające tematy uważane za "wulgarne" czy "nieprzyzwoite". Zawsze jednak udaje się Levinowi osiągnąć idealną kombinację tego, co przyziemne i codzienne, z tym, co poetyckie i wzniosłe.

Jest to niepowtarzalna szansa, aby zapoznać się z nietuzinkowymi tekstami słynnego pisarza, a jednocześnie znakomicie się przy tym bawić.

Jeśli szaleńcy i geniusze są w czymś do siebie podobni, to chyba właśnie w tym, że idą do końca za swoją logiką. Normalny człowiek zazwyczaj nie przekracza granic irracjonalnego czy niemożliwego do przyjęcia. Hanoch Levin nie ma granic. Idzie za logiką sytuacji czy postaci do końca - nawet wtedy, kiedy ów koniec jest przerażający lub szaleńczy. To właśnie w małych formach pozwala sobie niekiedy na parodie lekcji logiki. Jego precyzja jest matematyczna: tak jak argument w logice, który podlano zbyt dużą ilością wody i rozrósł się bujnie i dziko.

Oded Wolkstein

(-)
Materiał Wydawnictwa
30 listopada 2013
Portrety
Hanoch Levin

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

Dziadek do orzechów (P...
Rudolf Nuriejew
Zobacz arcydzieło baletu z Paryskiej ...