Premiera na Festiwalu im. Gorczyckiego
"Opera żebracza" - reżyseria: J. Głybin - Bytomskie Centrum KulturyDzisiaj (28 kwietnia) o godzinie 18 w Bytomskim Centrum Kultury w ramach Festiwalu im. Gorczyckiego w odbędzie się premiera "Opery żebraczej" Johna Gaya w reżyserii i inscenizacji Jerzego Głybina.
"Opera Żebracza" to kolejne przedsięwzięcie artystyczne, które mieści się w szerokich i eklektycznych ramach Festiwalu Muzyki Dawnej im. G. G. Gorczyckiego 2009.
Spektakl jest dowodem na interdyscyplinarność imprezy i jej coraz większy rozmach. Sztuka teatralna Johna Gaya z muzyką Christopcha Pepuscha to prawdopodobnie pierwszy musical w historii gatunku. Choć tytuł wyraźnie wskazuje na operę, jego zastosowa nie ma tutaj charakter przede wszystkim parodystyczny.
Sztuka jest bowiem satyrą, karykaturującą społeczne, polityczne i obyczajowe realia XVIII-wiecznej Anglii oraz cyniczną kpiną z włoskiej opery, która była dominującą w tym czasie rozrywką. Czołowym reprezentantem tej snobistyczno-elitarnej formy był Jerzy Fryderyk Handel.
Opera Żebracza pokazana zostanie w nowej instrumentacji, opartej na wydaniu Frederica Austina z roku 1920, a przygotowanej specjalnie na potrzeby festiwalu i dla wymogów współczesnego dramatu. Będzie to pierwsze w Polsce wykonanie w języku polskim.
Podniosła i szlachetna muzyka włoskiej opery, dworskiej maski czy pobożnych, angielskich anthemów, pobrzmiewa tu w groteskowych sytuacjach, słowach i aranżacji, zaadoptowana do tragifarsowej fabuły historii o ludziach z marginesu.
***
IV Międzynarodowy Festiwal im. G. G. Gorczyckiego odbędzie się w dniach od 13 kwietnia do 30 kwietnia 2009 roku.
Czwarta edycja będzie przebiegać pod hasłem Złoty wiek muzyki brytyjskiej. Na festiwalu prezentowane będą głównie kompozycje Jerzego Fryderyka Haendla oraz Henry\'ego Purcella, - będziemy mianowicie obchodzić 250 rocznicę śmierci J. F. Haendla oraz 350 rocznicę urodzin H. Purcella. To dwaj najwybitniejsi kompozytorzy brytyjscy, którzy mieli ogromny wpływ na rozwój muzyki w historii. W kontekście tym prezentowane będą kompozycje patrona festiwalu - G. G. Gorczyckiego, który nazywany jest polskim Handlem. Współpraca z wybitnymi ekspertami, którzy zasiadają w Radzie Programowej festiwalu, zaowocowała powstaniem starannie dobranego repertuaru, co nadaje festiwalowi unikalność w skali światowej.
(mb)