Premiera na scenie w Malarni

"Disco pigs" - reż. Karolina Maciejaszek - Stowarzyszenie Teatr Rawa w Katowicach

W ramach projektu Stowarzyszenia „Teatr Rawa” powstanie spektakl „Disco pigs" w reżyserii Karoliny Maciejaszek. Do pracy nad spektaklem zaproszeni zostali twórcy z terenu Śląska oraz Mazowsza.

Premiera „Disco pigs" odbędzie się  16 sierpnia br. o godz. 19.00 na Scenie w Malarni w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, w ramach II edycji przeglądu „Lato w Malarni".

Druga premiera odbędzie się 17 sierpnia br. o godz. 19.00 na scenie Teatru Gry i Ludzie w Katowicach.

Kolejne wystawienia: 18.08. godz. 18.00 i 24.08. godz. 19.00 w Teatrze Gry i Ludzie w Katowicach (al. Niepodległości 2).

Projekt powstaje dzięki współpracy Stowarzyszenia „Teatr Rawa" ze Stowarzyszeniem Ogrody Teatru, siecią Bibliotek Miejskich w Katowicach (współpraca w zakresie promocji) oraz krakowskimi firmami: Eventart i Gallaudet Club.

Spektakl powstaje w koprodukcji Stowarzyszenia „Teatr Rawa" z Instytucją Kultury Katowice – Miasto Ogrodów oraz dzięki finansowemu wsparciu Samorządu Województwa Śląskiego.

Opis spektaklu:

„Disco pigs" to współczesny dramat irlandzki, będący materiałem na kameralny spektakl z dwuosobową obsadą. Tekst Endy Walsha jest opowieścią o dziewczynie i chłopaku, których łączy niezwykła przyjaźń i braterstwo dusz. To para buntowników sprzeciwiających się otaczającej, szarej codzienności; dwie wyraziste osobowości, które nie chcą wtopić się w przygnębiający pejzaż swojego miasta. Dlatego uciekają w swój zamknięty, fikcyjny, wyobrażony świat i w nieustającą zabawę; dlatego nie chcą nigdy dorosnąć, by nie stać się tacy jak ich rodzice; dlatego chcieliby wciąż obchodzić siedemnaste urodziny.

Walsh w bardzo poruszający sposób opisuje młodzieńczy bunt i wieczną niedojrzałość – pułapkę, w jaką  wpadają bohaterowie naznaczeni syndromem „Piotrusia Pana", także ich niedojrzałość do miłości, strach przed otwarciem się na drugiego człowieka. „Disco pigs" to także po prostu bardzo piękna opowieść o zawiedzionej miłości – historia związku, który z czysto przyjacielskiej relacji przeradza się w fascynację miłosną.

Dramat Endy Walsha ma ogromny potencjał –  autor operuje niezwykle interesującym, współczesnym językiem, w którym poezja miesza się z dosadnością, tworzy bardzo ciekawe postaci – materiał do pracy nad pełnokrwistymi, interesującymi rolami aktorskimi.

W spektaklu wykorzystane będą  autorskie materiały audiowizualne.

Artyści zaangażowani do realizacji projektu:

Karolina Maciejaszek – reżyserka – magister sztuki Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (2008), magister teatrologii Instytutu Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (2003). Jako reżyser współpracowała z: Teatrem Dramatycznym w Warszawie (2008), Teatrem Montownia w Warszawie (2006), Teatrem im. S. Jaracza w Olsztynie (2007), Lubuskim Teatrem w Zielonej Górze (2011), Teatrem im. Norwida w Jeleniej Górze (2007), Teatrem im. Horzycy w Toruniu (2009, 2011), Teatrem Miejski w Gdyni (2009), Teatrem Polskim we Wrocławiu (2009, 2010), Teatrem Polskim w Bydgoszczy (2009), Teatrem Polskim w Poznaniu (2011) i Teatrem Nowym w Zabrzu – premiera 2012 – spektakl zakwalifikowany do Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Pracowała jako asystent reżysera przy spektaklach Jerzego Jarockiego ("Trzeci akt" według "Szewców" St.I. Witkiewicza dyplom w krakowskiej PWST), Pawła Miśkiewicza ("Alina na zachód" Dirka Dobbrowa w Teatrze Dramatycznym w Warszawie) i Waldemara Krzystka (Teatr TV). Debiutowała spektaklem "Woyzeck" Georga Büchnera na Scenie Margines Teatru Jaracza w Olsztynie. Zrealizowała również spektakl warsztatowy na podstawie "Królowej śniegu" H. Ch. Andersena w Teatrze Montownia w Warszawie (w ramach przeglądu "Pracownia reżyserii"), projekt "Nieboska komedia. Powidoki" według dramatu Zygmunta Krasińskiego w ramach festiwalu Odkryte/Zakryte w warszawskim Teatrze Dramatycznym.

Anna Konieczna – aktorka – absolwentka krakowskiej Szkoły Aktorskiej i Telewizyjnej „SPOT" (2005), w 2008 roku zdała egzamin eksternistyczny dla aktorów dramatu złożony przed Komisją Egzaminacyjną ZASP. Pracowała w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie (2005-2006), Tĕšinské divadlo Český Tĕšin (20062010), Scena Prapremier „InVitro" w Lublinie (2010). Od 2011 roku aktorka Teatru Nowego w Zabrzu. W 2010 roku wzięła udział w międzynarodowym projekcie teatralnym KomödienHerbst Niederösterreich (Austria). Laureatka nagrody za rolę indywidualną na IV Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Niezawodowych w Ostrowie Wielkopolskim za monodram „Mariamne" w reż. Maji Graf. W 2012 roku nominowana do nagrody im. Leny Starke za role: Balladyny w spektaklu „Balladyna" w reż. Ingmara Villqista oraz Jane w spektaklu "Gorące lato w Oklahomie" w reż. Katarzyny Deszcz. Zdobywczyni wyróżnienia za role w spektaklu "Nieskończona historia" w reż. Uli Kijak na XII Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona".

Grzegorz Sowa – aktor – absolwent Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie (2010), dyplom aktora dramatycznego w Policealnym Studium Aktorskim przy Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie (2005). W latach 2006 do 2011 aktor Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie. W latach 2005 do 2009 menadżer Sceny Margines przy Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie. Jako aktor współpracował także z Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie (2011), Teatrem Ludowym w Krakowie (2011), Teatrem im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze (2008) i Olsztyńskim Teatrem Lalek (2013).

Anna Chadaj – scenografka – dyplom z wyróżnieniem na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w Międzywydziałowej Katedrze Scenografii w pracowni prof. M. Jarnuszkiewicza oraz prof. Pawła Dobrzyckiego na Wydziale Architektury Wnętrz (2006), absolwentka Policealnego Studium Technik Teatralnych i Telewizyjnych w Warszawie (2001). Współpracowała jako scenograf i/lub kostiumolog przy spektaklach m.in. w następujących instytucjach: Teatr Montownia, Warszawa (2006), Unia Teatr Niemożliwy, Warszawa (2006, 2007, 2009), Teatr Wytwórnia, Warszawa (2006), Muzeum Powstania Warszawskiego, Warszawa (2006), Teatr im. Stefana Jaracza, Olsztyn (2007 „Woyzeck” w reż. Karoliny Maciejaszek), Teatr Dramatyczny, Warszawa (2008), Białostocki Teatr Lalek, Białystok (2008), Teatr Rozrywki, Chorzów (2009), Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego, Zielona Góra (2010), Teatr Muzyczny "Capitol", Wrocław (2010, 2011, 2012, 2013), Teatr Maska, Rzeszów (2011, 2012), Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana, Bielsko Biała (2011), Teatr Zagłębia, Sosnowiec (2012), Teatr im. Aleksandra Sewruka, Elbląg (2012), Teatr Nowy, Zabrze (2012–„Pod-Grzybek” w reż. Karoliny Maciejaszek).

(-)
Materiał Teatru
6 sierpnia 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...