Premiera w Budapeszcie
"Nasza klasa" - reż. G. Máté - Katona József Színhaz w BudapeszciePo premierach w Londynie, Warszawie, Toronto i Barcelonie "Naszą klasę" Tadeusza Słobodzianka wystawi budapesztański teatr Katona József Színhaz. Premiera odbędzie się 7 października 2011 roku. Spektakl reżyseruje główny reżyser teatru Gábor Máté
Słobodzianek śledzi losy uczniów jednej klasy: osobiste historie i wstrząsające wspomnienia odzwierciedlają udział ojczyzny w okrucieństwach XX w., od roku 1925 po dzień dzisiejszy. Beztroskie dzieciństwo przerywa wybuch wojny, klasę rozdziela najpierw bolszewicka dyktatura, później terror faszyzmu i tyrania komunistyczna. Szerzą się różne ideologie, które pogłębiają konflikty, zdrada przyjaciół rodzi wzajemną przemoc, dawne dziecięce zabawy ustępują miejsca tragicznym historiom u progu dorosłości.
Sztuka wykorzystująca fragmenty autentycznych wydarzeń ma na celu ukazanie skomplikowanych stosunków polsko - żydowsko - niemiecko - rosyjskich w XX wieku. W tym procesie historycznym dominuje brak zrozumienia między ludźmi, a narastające konflikty niepostrzeżenie rodzą coraz większą nienawiść. Nasza klasa to wstrząsająca opowieść o zbiorowej winie, o prawdzie i odpowiedzialności, która okazuje się nikomu niepotrzebna.
Prapremiera sztuki odbyła się w londyńskim Royal National Theatre w 2009.
Katona József Színhaz jest najbardziej znanym na świecie węgierskim teatrem. Jako niezależny zespół teatralny Katona powstał w 1982 roku, wydzielając się z Teatru Narodowego w Budapeszcie pod dyrekcją Gábora Székely i artystycznym przewodnictwem Gábora Zsámbéki’ego. Od 1989 roku głównym głównym reżyserem teatru jest Gábor Máté. Zespół regularnie odbywa zagraniczne tournee –występowali w miastach całego świata. Spektakle i artyści Katony wielokrotnie zdobywali ważne międzynarodowe nagrody.
"Liberation" pisał o zespole teatru: ,,Nie ma tam jakiegoś jednego, znakomitego artysty, kogoś nadzwyczajnego. Jest Zespół. Kilka pokoleń aktorów, aktorek, scenografów i inscenizatorów. Wszystko, co najlepsze na Węgrzech."
W repertuarze Katony jest zarówno klasyka, jak i sztuki współczesne. W latach osiemdziesiątych najbardziej znaczący reprezentanci nowej generacji dramaturgów rozpoczynali karierę sceniczną u Katony. "Szalbierz" i "Kurzy łepek" Gyorgy Spiró oraz "Alleluja" Michály Kornis są dziś uznawane za klasyczne sztuki współczesnego teatru węgierskiego. Również dziś najciekawsi autorzy młodego pokolenia powierzają Katonie wystawienie swoich sztuk.