Premiera w Kobierzynie

"Ferdydurke czyli pamiętnik z okresu dojrzewania o sztuce, młodości i twarzo – gębie" - reż. Wojciech Dawid Terechowicz - Teatr Hothaus w Krakowie

Już 17 stycznia o godz. 18 w Teatrze Hothaus w Kobierzynie odbędzie się premiera spektaklu opartego na „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza!

Tej sztuki nie można przegapić! To obowiązkowy punkt na teatralnej mapie Krakowa dla poszukiwaczy tego, co najciekawsze w naszym mieście.

Niezwykle interesującą interpretację dzieła pisarza zaprezentują zawodowi aktorzy, a także ich podopieczni – niezwykle utalentowani młodzi adepci sztuki. Spotkanie na deskach Teatru młodzieńczej energii i aktorskiego doświadczenia pozwoliło stworzyć spektakl, który doskonale oddaje Gombrowiczowską wizję świata. Zachwycająca gra aktorska, niezwykle wnikliwa praca nad tekstem, scenografią i charakteryzacją składają się na doskonałą całość.

Na terenie Szpitala Psychiatrycznego w Kobierzynie znajduje się piękny (bardzo ładna architektura z początków XX wieku), w pełni wyposażony (scena, kulisy, foyer) budynek teatralny. Miejsce, o którym robi się coraz głośniej, to niezwykła przestrzeń, która pozwala na bezpośrednie obcowanie ze sztuką oraz rozwijanie talentów. 12 młodych adeptów sztuki kształci się pod okiem 7 doświadczonych pedagogów – aktorów i muzyków, z szefem Teatru Wojciechem Terechowiczem na czele. Na sukces pracuje cały zespół, którego członkowie aktywnie uczestniczą w całym procesie powstawania spektaklu. Zajmują się m.in. konstruowaniem scenografii, szyciem kostiumów, układaniem muzyki i choreografii. „Hothaus" tworzą prawdziwi entuzjaści, którzy czerpią wielką satysfakcję z tego co robią, a swoją radością i pasją dzielą się z publicznością.

Ten Teatr to dowód na to, że nie tylko w centrum naszego miasta dużo się dzieje. Kilka kilometrów od Rynku znajduje się miejsce tętniące sztuką oraz młodością, które proponuje świeże, indywidualne spojrzenie na teatr.

Więcej informacji o Teatrze, jego aktorach oraz działalności znaleźć można na stronie internetowej www.teatrhothaus.pl oraz na FB https://www.facebook.com/teatrhothaus

Informacje o spektaklu od reżysera Wojciecha Terechowicza

Spektakl to opowieść o formowaniu się człowieka. Poprzez cofnięcie bohatera w czasy jego młodości ma on szansę obserwowania samego siebie i postępującego z nim i z jego towarzyszami procesu kształtowania człowieka konformistycznego. Bohater sięga w głąb swojej osobowości i ją analizuje, przechodzi, oczyszczenie, poprzez konfrontacjię samego z sobą.
Spektakl to szyderstwo z dorosłości, z wrytej w twarz gęby, szyderstwo z nowoczesności i stereotypu.
Spektakl
O – Młodości, żywiole, okresie dorastania, a więc obrzydliwości jego formy połączonej z budzącymi się wielkimi uczuciami. Nasz nastolatek ma zapach nastolatka, i zakochuje się w sposób nielogiczny, i nieokiełznany. Nasi chłopcy z klasy Piórkowskiego to autentyczni młodzieńcy dla których życie jest jeszcze niezrozumiałą formą wygłupu połączoną z bolesnym doświadczaniem głębokiego uczucia.
Spektakl
O – młodych, dla młodych i policzek dla starych z gębą. Młodość nasiąka starością. Nasiąka bo wnikliwie ją obserwuje, czuje silnie i jeszcze silniej interpretuje rzeczywistość zastaną. Młody uczy się od starego, albo go przyjmuje , albo się przeciw niemu buntuje. A potem mija czas i zabija młody w sobie autentyczność, naturalność i przykleja gębę, bo nie każdy ma odwagę krzyknąć „...kiedy nie zachwyca!!!!!". Chrońmy tę młodość walczmy o młodość - młodą nie wiekiem, a duchem, młodość bez formy i gęby.
Spektakl
O sztuce – Kpijmy z szablonu i znawstwa. Uciekajmy od znawców, kanonów, jednoznaczników. Biegnijmy do sztuki swobodnej, wywodzącej się z nieokiełznanej potrzeby odrealniania rzeczywistości. Sztuka jest nieograniczona, a rodzi się z ograniczenia. Sztuka nie dla znawców, dla tych co sztukę czują, a nie ją znają.

Dlaczego coś ma być logiczne skoro rozumowanie wbrew utartym zasadom prowadzi do odkrywania zjawisk nieznanych. Niech myśl Gombrowicza niosą młodzi bo starzy zawsze cos poprzeinaczają.

(-)
Materiał Teatru
10 stycznia 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...