Premiera w Muzycznym

"Różowy Młynek.." - Reż. Maciej Korwin - Teatr Muzyczny w Gdyni

15 czerwca ostatnia premiera Muzycznego w tym sezonie - "Różowy Młynek. Wieczór kabaretowy Teatru Muzycznego". Spektakl pełen teatralnych niespodzianek, magiczna podróż dookoła musicalowego świata w anturażu piór, kabaretek i wysokich obcasów.

Przenieś się do samych początków kabaretu, gdzie rozrywka łączy się z piosenką, żartem i tańcem.

Początków kabaretu należy szukać w Paryżu drugiej połowy XIX w. To tam tętniło życie kulturalne i towarzyskie. Szukano miejsca na rozładowanie artystycznych inspiracji i pomysłów.

Potoczne wyobrażenie o początkach kabaretu uruchamia w wyobraźni obraz tandetnych spelunek, nagich ciał tancerek, mrocznych ulic i nocnych barów, w których strumieniami leją się mocne trunki, a zapach dymu rozprzestrzenia się po całym lokalu. I rzeczywiście jest w tym wyobrażeniu sporo prawdy, ale trzeba przy tym pamiętać, że kabaret spośród innych sztuk wyróżniał niezwykle wysoki poziom artystyczny scenicznych produkcji oraz wyjątkowa atmosfera niespotykana nigdzie indziej. Kabaret włączał w obszar sceniczny zakazane dotąd zachowania - rozmowę, jedzenie, picie i palenie. Był oryginalnym artystycznym konceptem czerpiącym zarówno ze sztuki niskiej jak i wysokiej. Z czasem główną rolę zaczęła odgrywać piosenka. Jej moc sprawcza była ogromna. Z jednej strony mogła ośmieszać władzę, wzywać do mobilizacji sił, z drugiej natomiast stanowiła narzędzie satyry i protestu wymierzone w uprzywilejowane warstwy społeczne.

Miejsce spotkań artystów, w którym niepodzielnie królowała piosenka, było zarówno kawiarnią, jak i teatrem sensu stricto. Program kabaretowy składał się z kilkunastu niepowiązanych ze sobą numerów - piosenek, monologów, skeczy, poezji, tańca i improwizacji. Pewne elementy, takie jak: mała scenka, niewielka publiczność, atmosfera dymów i rozmów, udział widza w spektaklu stanowiły trzon kabaretowych występów. Artysta obecny na scenie zwracał się wprost do publiczności, oczekiwał jej reakcji, gdyż tylko w ten sposób mógł wpłynąć na żywy odbiór swego dzieła. Kabaret będący salonem awangardy i narodzin nowych idei zawierał w swoim programie także sztukę satyryczną - żarty, kawały i humoreski. Zderzał ze sobą to co popularne z wysokim poziomem artystycznym i oryginalnymi założeniami awangardy. Aktualna satyra, dowcipna wymiana zdań między wykonawcami a publicznością stanowiła o powodzeniu kabaretowego przedsięwzięcia. Kabaret mógł działać na zasadzie niespodzianki, w której główną atrakcją była spontaniczna improwizacja obecnych na scenie artystów, ale równie często zdarzały się przedstawienia dokładnie zaplanowane, posiadające niezwykle wysoki poziom. Do takich właśnie artystycznych początków kabaretu nawiązuje "Różowy młynek", czyli "Moulin Rouge" po gdyńsku.

(-)
Materiały Teatru
14 czerwca 2012

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...