Premiera w Teatrze Telewizji

"Bezdech" - reż. Andrzej Bart - Teatr Telewizji

28 października o godz. 20.20 TVP1 pokaże premierę „Bezdechu” – autorskiego spektaklu Andrzeja Barta, z Bogusławem Lindą w roli głównej i specjalnym udziałem Tadeusza Konwickiego.Premiera w Tetrze Telewizji

Tytułowy „Bezdech" to krótki moment zawieszenia między życiem a śmiercią. Jerzy, światowej sławy polski reżyser, który od wielu lat mieszka i tworzy w Hollywood, pojawia się niespodziewanie w Warszawie. W swojej wędrówce po mieście odnajduje syna, którego nigdy nie widział; odwiedza ojca; rozmawia o śmierci ze słynnym filozofem, a także z pisarzem Tadeuszem Konwickim; spotyka przyjaciół, wrogów i dawne miłości. Niczym wolterowskiemu Kandydowi przyjdzie mu dziwić się, cieszyć, ale i przerażać.

Twórcy i wykonawcy „Bezdechu" zostali docenieni na XIII Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2013". Andrzej Bart otrzymał nagrodę za oryginalny współczesny polski tekst dramatyczny, Zbigniew Zbrowski za opracowanie muzyczne, Milenia Fiedler za montaż, Bogusław Linda za rolę męską, a Arkadiusz Jakubik i Dawid Ogrodnik uzyskali wyróżnienia aktorskie.

W październiku TVP1, poza premierowym „Bezdechem", w Teatrze Telewizji pokaże jeszcze spektakle: „Kontrym" Marka Pruchniewskiego i Marcina Fischera w reżyserii Marcina Fischera (emisja: 14 października o godz. 20.20) oraz „Getsemani" Davida Hare'a w reżyserii Waldemara Krzystka (emisja: 21 października o godz. 20.20).

"Kontrym"

Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry w 2011 r. Sztuka Marka Pruchniewskiego w reż. Marcina Fischera to opowieść o losach Bolesława Kontryma ps. Żmudzin.

„Kontrym" to sztuka opowiadająca o cenie, jaką trzeba zapłacić za zachowanie własnej godności. Bolesław Kontrym „Żmudzin" był legendarną postacią – z jednej strony cichociemny, bohaterski dowódca w trakcie Powstania Warszawskiego, uczestnik bitew o Narwik, walk we Francji, współorganizator Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa, postrach konfidentów w okupowanej Warszawie, żołnierz Dywizji gen. Stanisława Maczka; z drugiej zaś – kombryg Armii Czerwonej odznaczony trzema czerwonymi sztandarami, uczestnik Bitwy Warszawskiej – ale po stronie czerwonoarmistów, bohater Rewolucji Październikowej.

Józef Światło to wysoko postawiony oficer Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, wicedyrektor Departamentu X MBP, ale także autor słynnych audycji nadawanych na falach Radia Wolna Europa, które przyczyniły się do upadku Urzędu Bezpieczeństwa, oraz aresztowania najbardziej brutalnych śledczych. Spotkanie tych dwóch postaci – niecodzienne, dziwne i mroczne, ich pełna napięć gra, tworzy niezwykle emocjonującą oś dramaturgiczną scenariusza spektaklu... Poza tym to opowieść o wielkiej miłości i wielkiej zdradzie, brawurowych ucieczkach i tajnych więzieniach, skorumpowanych urzędnikach i wielopoziomowej, pełnej zaskakujących zwrotów rozgrywce, pomiędzy legendarnymi postaciami.

"Getsemani"

Sztuka znanego i cenionego angielskiego pisarza i dramaturga Davida Hare'a w reż. Waldemara Krzystka. Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry w 2012 r.

Zainspirowany kulisami funkcjonowania brytyjskiej Partii Pracy i ekipy Tony'ego Blaira, autor odsłania brutalne mechanizmy gry z władzą i o władzę, pełne skorumpowania i obłudy kulisy wielkiej polityki. Zbuntowana 16-letnia córka pani minister spraw wewnętrznych swoim lekkomyślnym zachowaniem wywołuje kryzys rządowy. Czym przykryć ten skandal w mediach? Jak ocalić reputację pani minister i premiera? Czy wizerunek jest ważniejszy od wyznawanych poglądów, sprawność działania od pryncypiów, umiejętność reagowania na bieżące kryzysy od dalekosiężnej wizji?

Sztuka Davida Hare utrzymana jest w konwencji realistycznej, pełna jest nieoczekiwanych zwrotów i świetnie trzymająca napięcie. Realizacji telewizyjnej podjął się uznany i doświadczony reżyser Waldemar Krzystek. Udało się też zaprosić do współpracy wspaniałych aktorów. Obok Magdaleny Cieleckiej wcielającej się w postać minister spraw wewnętrznych rządu Wielkiej Brytanii zobaczymy Agnieszkę Grochowską, Agatę Buzek, Przemysława Bluszcza, Mariusza Banaszewskiego, Antoniego Pawlickiego, Piotra Adamczyka, Macieja Zakościelnego oraz debiutującą w Teatrze Telewizji Emilię Nagórkę (studentkę PWST we Wrocławiu). Temat i bohaterowie sztuki są na tyle ciekawe, że zainteresują szeroką widownię Teatru Telewizji.

(-)
Materiał Teatru
14 października 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia