Premiera "Zimowej opowieści" na otwarcie

45. Jeleniogórskie Spotkania Teatralne

Premierą "Zimowej opowieści" Williama Szekspira w adaptacji i reżyserii Aleksandry Popławskiej i Marka Kality Teatr im. Cypriana Kamila Norwida otwiera tegoroczne jubileuszowe XLV Jeleniogórskie Spotkania Teatralne. Pierwsze wystawienie spektaklu będzie miało miejsce 26 września (w sobotę) o godz. 19.00 na Dużej Scenie.

- Przepełniony tajemnicą i mroczną intrygą tekst Williama Szekspira w reżyserii znanego w całej Polsce duetu Popławska/Kalita to piękny i zarazem bolesny dramat - tak o przedpremierowym spektaklu czytamy w zapowiedziach Teatru im. Norwida.

W historii jeleniogórskiego teatru "Zimowa opowieść" jest dwunastą z kolei inscenizacją dzieła dramatycznego Szekspira. W ciągu siedemdziesięciu lat istnienia teatru w Jeleniej Górze w repertuarze znalazło się osiem komedii szekspirowskich: "Wiele hałasu o nic" w reż. Zbigniewa Besserta (1967), dwukrotnie "Wieczór Trzech Króli" w reż. Wiktora Biegańskiego (1949) i Tadeusza Kozłowskiego (1969), wtedy dyrektora teatru, trzykrotnie "Sen nocy letniej" w reż. Bronisława Orlicza (1960), Henryka Tomaszewskiego (1975) i Waldemara Zawodzińskiego (1988), "Poskromienie złośnicy" w reż. Jurija Krasowskiego (1994) we współpracy reżyserskiej ówczesnego dyrektora teatru Andrzeja Bubienia oraz "Miarka za miarkę" w reż. Krzysztofa Pankiewicza (1996). Na jeleniogórskiej scenie zrealizowano także trzy spektakle dwóch słynnych szekspirowskich tragedii: "Hamlet" w reż. Marka Oliwy (1985) oraz dwukrotnie "Romeo i Julia" w reż. Krystyny Tyszarskej (1962) i w reż. Krzysztofa Rekowskiego (2006; wyróżnienie w konkursie na najlepszy spektakl szekspirowski w Polsce w sezonie 2005/2006 na X Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku).

"Zimowa opowieść" zaliczana jest do tzw. ostatnich sztuk Szekspira, określanych jako romanse lub tragikomedie. Osią intrygi jest obsesyjna zazdrość króla Sycylii Leontesa o jego ciężarną żonę Hermionę, ze swym przyjacielem z dzieciństwa, królem Czech, który bawił z wizytą na Sycylii. Wartka akcja stanowi tło dla rozważań natury filozoficznej. Realność i fantazja łączą się ze sobą, a wydarzenia dramatyczne przeplecione są rubasznym humorem.

Reżyserii podjęli się: Aleksandra Popławska i Marek Kalita, popularni aktorzy teatralni, filmowi i telewizyjni, którzy wspólnie od kilku lat z powodzeniem zajmują się także reżyserią. Aleksandra Popławska i Marek Kalita zdobyli m.in. wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za reżyserię "Generała" Jarosława Jakubowskiego (2011) w Teatrze IMKA w Warszawie. Wyreżyserowali także "Noc żywych Żydów" (2014) wg nominowanej do literackiej Nagrody Nike 2013 powieści Igora Ostachowicza w stołecznym Teatrze Dramatycznym, a ich "Czerwone Zagłębie" Jarosława Jakubowskiego (2014) w Teatrze Zagłębie w Sosnowcu zostało dostrzeżone przez jury 21. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Scenografię i kostiumy zaprojektowała Paula Grocholska, muzykę skomponował Bartosz Dziadosz, a choreografię przygotowali bracia Paweł i Piotr Kamińscy.

Grają: Agata Grobel, Marta Kędziora, Magdalena Kępińska, Elżbieta Kosecka, Iwona Lach, Agata Moczulska, Robert Dudzik, Jacek Grondowy, Andrzej Kępiński, Piotr Konieczyński, Kazimierz Krzaczkowski, Robert Mania, Jacek Paruszyński oraz gościnnie: Karol Kadłubiec i Grzegorz Margas.

Kolejne spektakle: 9 i 10 października o godz. 19.00 oraz 11 października o godz. 17.00 na Dużej Scenie.

Manu
www.jelonka.com
9 września 2015

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia