Premierowe pokazy
„Kalejdoskop Fredrowski" - Młoda Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej„Kalejdoskop Fredrowski" to nowa produkcja Młodej Sceny Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Pokazy premierowe przedstawienia, zrealizowanego na podstawie „Ślubów panieńskich" oraz „Męża i żony", odbędą się w sobotę i niedzielę na deskach Szajna Galerii.
Jak przypomniała sekretarz literacka rzeszowskiej „Siemaszki" Marta Fortowska, Młoda Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie rozpoczęła swoją działalność w 2018 roku. Tworzą ją uczniowie szkół średnich i studenci pod kierownictwem aktorki i reżyserki Barbary Napieraj. Młoda Scena ma już na swoim koncie kilka produkcji, które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem widzów.
„Tym razem, z okazji Roku Fredry, przygotowali wyjątkową komplikację jego tekstów, na którą składają się historie zaczerpnięte z +Męża i żony+ oraz +Ślubów panieńskich+" – wskazała Fortowska.
Dodała, że pokaz przedpremierowy „Kalejdoskopu Fredrowskiego" został doskonale przyjęty przez publiczność i właśnie powraca na deski Szajna Galerii w pokazach premierowych.
W spektaklu młodzi aktorzy i aktorki wspólnie pochylili się nad pytaniem, co twórczość tego komediopisarza może dzisiaj dać współczesnym czytelnikom.
Reżyserka przedstawienia Barbara Napieraj zauważyła, że jego pisane wierszem utwory „stanowią materiał trudny, obarczony silnym rymem, a realia sztuk mogą wydawać się muzealne". Dodała, że aby sobie z tym poradzić, do przygotowanego w ramach Młodej Sceny spektaklu została dodana szczypta współczesności. „Czy zaowocuje to wspólną pointą? Czy Aniela i Klara to przyszłe Elwiry? Czy Gucio i Albin będą musieli przebaczyć swoim żonom, a żony – mężom?" – tak o spektaklu opowiadała reżyserka.
Premierowe pokazy „Kalejdoskopu Fredrowskiego" odbędą się w sobotnie i niedzielne popołudnia o godz. 16 w Szajna Galerii w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.
Projekt zrealizowany został w ramach programu Przestrzenie Sztuki, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Aleksander Fredro urodził się 20 czerwca 1793 roku w Surochowie k. Jarosławia (obecnie woj. podkarpackie). Jest autorem komedii, fars i wodewilów, które trafiały na deski teatrów. Jego scenicznym debiutem był utwór „Intryga na prędce, czyli nie ma złego bez dobrego", a najbardziej znane dzieła to: „Śluby panieńskie, czyli magnetyzm serca", „Zemsta", „Mąż i żona", „Damy i huzary" czy „Pan Jowialski".