Premierowe spektakle Boskiej Komedii

Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie

Na początku 2012 roku na scenie Łaźni Nowej będzie można zobaczyć spektakle, które miały swoją premierę na zakończonym już 4. Międzynarodowych Festiwalu Boska Komedia: "W imię Jakuba S." (reż. Monika Strzępka), "Jak nie teraz to kiedy, jak nie my to kto?" (reż. Małgorzata Głuchowska) oraz "Aleksandra. Rzecz o Piłsudskim" (reż. Marcin Liber)

"W imię Jakuba S."

reż. Monika Strzępka

26, 27, 28 i 29 stycznia 2012, godz. 19.00

15, 16, 17 i18 marca 2012, godz. 19.00

Koprodukcja: Teatr Dramatyczny M. St. Warszawy /Teatr Łaznia Nowa / Festiwal Boska Komedia

Większość polskiego społeczeństwa ma korzenie na wsi. Nie tej dworkowo-ziemiańsko-szlacheckiej, tylko tej duszonej pańszczyzną, tej chłopskiej, tej chamskiej. Dlaczego w takim razie w kalendarzu polskich świąt nie ma święta zniesienia pańszczyzny? Czy tylko dlatego, że to obca administracja przeprowadzała tę reformę? Czy może po prostu wolelibyśmy o sobie myśleć jako o potomkach tej "lepszej" części narodu. Tej opłakującej dwory zamienione na PGRy? Dzisiejsi aspirujący do klasy średniej to potomkowie Jakuba Szeli. Przyglądamy się tej postaci z perspektywy, która bierze pod uwagę podział klasowy i nieludzkość pańszczyzny. Czy chłopskie państwo Szeli miało jakiś sens? Czy jesteśmy w stanie przyjąć i rozpoznać inne tropy tożsamości niż te uczone w szkołach, gdzie Szela był mściwym prymitywem i zdrajcą, a jego rabacja jedynie inspirowanym przez austriacką administrację mordem na najlepszych synach narodu polskiego? Czy wobec nadchodzącego głośnymi krokami porządku będziemy w stanie porzucić swoje wspomnienia polityki historycznej i tożsamościowej? Czy w ogóle możliwe jest bez wstydu powiedzieć, że dziś jesteśmy europejczykami, bo potrafiliśmy kiedyś mordować?

Premiera - 8 XII 2011 / Boska Komedia

Premiera w Teatrze Dramatycznym Warszawie - 18 XII 2012

Czas trwania 150 minut

***

"Jak nie teraz to kiedy, jak nie my to kto?"

reż. Małgorzata Głuchowska

2, 3, 4 i 5 lutego 2012, godz. 19.00

Koprodukcja: Teatr Ludowy w Krakowie/ Teatr Łaźnia Nowa/ Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia

Najnowszą historię polski postanowiono zmieścić na pokładzie okrętu - ograniczając tym samym przestrzeń scenicznej gry, wprowadzając twarde reguły morskiego kodeksu. W ten hermetyczny świat wkracza Lamia - współczesna dziewczyna, która postanawia stworzyć prywatną narrację historyczną, odnajdując i nazywając tym samym swoje miejsce w historii. Podróż Lamii przypomina wędrówkę Alicji po krainie czarów. Przez meandry i zawiłości polskości, trudnego, buńczucznego patriotyzmu, przeprowadzi ją Pstrąg - figura narratora, który umożliwi także bohaterce osobiste spotkania z ważnymi dla Polaków mitycznymi postaciami: Rejtanem, Emilią Plater, anonimowymi bohaterami Solidarności czy rodzącej się w bólach demokracji. Jako wysłanniczka najmłodszego pokolenia Polaków zadaje niewygodne pytania naszym rodzicom, żąda wytłumaczenia. Próbuje zrozumieć rzeczywistość, w której żyje.

W scenariuszu wykorzystano fragmenty tekstów: Życia Anny Walentynowicz Tomasza Jastruna, Duża Solidarność, mała solidarność. Biografia Henryki Krzywonos Agnieszki Wiśniewskiej, fragmenty powieści Cała jaskrawość oraz Opowiadań Edwarda Stachury, 20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi J. Verna, a także cytaty z dzieł Franciszka Zabłockiego oraz wierszy i piosenek anonimowych autorów.

premiera: 9 XII w ramach 4. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia

Czas trwania: 100 minut

***

"Aleksandra. Rzecz o Piłsudskim"

reż. Marcin Liber

16, 17, 18 i 19 lutego 2012, godz. 19.00

Koprodukcja: Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu / Teatr Łaźnia Nowa / Festiwal Boska Komedia

Teatralna opowieść koncentruje się na drugiej żonie marszałka Józefa Piłsudskiego, Aleksandrze. Z jednej strony pokazując ją jako żonę najważniejszego w kraju polityka, z drugiej strony, jako kobietę o burzliwej przeszłości. Zaangażowana politycznie Aleksandra znana była ze swoich feministycznych, radykalnych poglądów i zdecydowanych działań. Jednak mimowolnie została wpisana w mit Matki Polki, gdyż od chwili narodzin córek, była rozdarta pomiędzy przykładnym prowadzeniem domu, a aktywnym zaangażowaniem w życie polityczne kraju. Dla twórców spektaklu Aleksandra jest również ucieleśnieniem historycznej roli kobiet, ich miejsca przy mężczyznach, zarówno w perspektywie społeczno-historycznej, jak i indywidualnej, prywatnej, intymnej.

Premiera 17 XI 2011 / premiera festiwalowa w ramach IX Wałbrzyskich Fanaberii Teatralnych

Czas trwania 75 minut bez przerwy

Bilety:

30zł ulgowy

40zł normalny

(-)
Materiały Teatru
3 stycznia 2012

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia