Premierowy spektakl o misji Karskiego

"Karski" - reż. Magdalena Łazarkiewicz - Teatr Telewizji

28 grudnia w telewizyjnej Dwójce odbędzie się premiera spektaklu "Karski" w reżyserii Magdaleny Łazarkiewcz, z Łukaszem Simlatem w tytułowej roli.

Dobiega końca Rok Jana Karskiego ogłoszony w setną rocznicę urodzin legendarnego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego. Niewiele jest we współczesnej historii Polski postaci, które w tak niezwykły sposób uosabiają uniwersalne wartości, takie jak odpowiedzialność za losy bliźnich, odwaga i prawość. Dramatyczny przebieg II wojny światowej, polityka aliantów i los europejskich, w tym polskich, Żydów, a także wypadki ludobójstwa po 1945 roku, sprawiły, że misja Jana Karskiego pozostała niedokończona i stawia przed współczesnymi moralny obowiązek jej kontynuowania. Przesłanie Jana Karskiego ma fundamentalne znaczenie dla pamięci zbiorowej społeczeństw.

Karski zderzył się z ludzką obojętnością, niechęcią do działania i konformizmem. Niestety mimo wszystkich tragicznych doświadczeń XX wieku, te postawy są nadal aktualne, dlatego historia Karskiego nie należy do przeszłości, ale jest bardzo współczesna i właśnie w ten sposób zostanie przedstawiona w stworzonym specjalnie dla Studia Teatralnego Dwójki spektaklu Magdaleny Łazarkiewicz pt. "Karski", który zostanie wyemitowany na antenie TVP2 w niedzielę 28 grudnia o 22:50.

"Karski" to przedsięwzięcie łączące teatr z historyczną literaturą faktu, w którym wykorzystano nowoczesne techniki opracowania zdjęć dokumentalnych, estetycznie nawiązujące do "telewizyjnej sceny faktu".

Widowisko rozgrywa się na kilku płaszczyznach narracyjnych. Część współczesna opowiada o dwojgu młodych ludziach (Julia Kijowska i Piotr Głowacki), realizatorach, którzy w pośpiechu pracują nad fabularyzowanym dokumentem o Karskim (rolę aktora wcielającego się w ich filmie w tę postać gra Łukasz Simlat). Na część historyczną składają się fragmenty zainscenizowanych na potrzeby dokumentu scen opowiadających epizody z życia Karskiego z okresu wojny. Całości dopełnia dyskurs na temat moralnych wyborów i dylematów Karskiego i ich znaczenia dla postaw młodych ludzi wobec współczesnego świata. W spektaklu wykorzystano archiwalia oraz bieżące materiały informacyjne.

Magdalena Łazarkiewicz, reżyserka i współautorka scenariusza, mówi o spektaklu: - Chodzi nam o to, żeby postać Karskiego przefiltrować przez wrażliwość współczesnego widza, pokazać go poprzez optykę młodych ludzi, realizatorów filmu o Karskim, którzy - z różnych pobudek - podejmują się realizacji filmu o nim, a stopniowo, coraz bardziej, ta realizacja zahacza się o ich własne życiowe wybory a dylematy współczesnego świata niebezpiecznie rymują się z realiami "tamtych" czasów.

***

Jan Karski (wł. Jan Romuald Kozielewski) po wybuchu II wojny światowej trafił do niewoli, jednak udało mu się zbiec i podjąć działalność konspiracyjną. Ze względu na doskonałą pamięć i znajomość języków obcych powierzono mu obowiązki politycznego emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego. W 1942 r. pod pseudonimem Jan Karski, którego odtąd będzie stale używał, wyruszył do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Jednym z jego głównych zadań było poinformowanie aliantów o tragicznej sytuacji ludności żydowskiej pod okupacją niemiecką. Zbierając informacje na ten temat, dwukrotnie przedostał się do warszawskiego getta, a także do obozu przejściowego w Izbicy,

z którego Żydzi kierowani byli do obozów zagłady. Wstrząsającą relację naocznego świadka przekazał ogromnej liczbie amerykańskich i brytyjskich polityków, dziennikarzy i artystów. Spotkał się miedzy innymi z ministrem spraw zagranicznych rządu brytyjskiego oraz z prezydentem USA. Jednak dramatyczne apele emisariusza o ratunek dla narodu żydowskiego nie przyniosły rezultatów - większość rozmówców nie dowierzała jego doniesieniom lub je ignorowała.

(-)
Materiał Teatru
27 grudnia 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia