Premiery

Carnavalu Sztukmistrzów w Lublinie 27-30 lipca 2017

Podobnie jak w poprzednich latach w programie Carnavalu Sztukmistrzów pojawiają się produkcje dedykowane festiwalowi. W roku 700-lecia Lublina zobaczymy przedstawienie Kolektywu Kejos „Miasto, którego nie było". Spektakl jest skierowany do osób 12+, odbędzie się 28 lipca o 17.00 i 20.30 w Dużym Namiocie na Błoniach pod Zamkiem. Kolektyw Kejos podczas Carnavalu Sztukmistrzów pokaże również spektakl „Pitagoras 3D", dla osób powyżej 12 roku życia 29 lipca o 18.00 oraz 30 lipca o 17.30 w Sali Widowiskowej Centrum Kultury w Lublinie

"MIASTO KTÓREGO NIE BYŁO"
Tytułowe miasto, to miejsce częściowo wyobrażone. Przestrzeń spotkań ludzi odmiennych i nie do końca poznanych. Miejsce nieustannego krzyżowania się kultur, postaw, sposobów na życie prowadzącego z jednej strony do nieuchronnych nieporozumień i konfliktów ale też do tworzenia życiodajnej, twórczej energii budującej przestrzeń społeczno kulturową miasta.

Poprzez przywołanie zarówno fikcyjnych jak i prawdziwych historii, tworzymy wielowymiarowy, oniryczny świat, którego być może nigdy nie było, z pewnością już nie ma, ale w jakiś sposób przeczuwamy jego potencjalną obecność.

„Miasto, którego nie było" to spektakl łączący techniki sztuki cyrkowej i teatru oraz elementy pokrewnych dziedzin (taniec, teatr ruchu, teatr plastyczny).

Tworzony jest specjalnie z myślą o obchodach jubileuszu 700 lecia Lublina dlatego inspiracją do stworzenia scenariusza spektaklu są historia miasta, legendy, mity, opowiadania, oraz twórczość artystów związanych z Lublinem takich jak Franciszka Arnsztajnowa, I.B Singer, Edward Hartwig.

Spektaklowi towarzyszy grana na żywo muzyka inspirowana folklorem polskim, żydowskim, ukraińskim i cygańskim a także polskimi szlagierami dwudziestolecia międzywojennego.

W przedstawieniu bierze udział pięciu polskich artystów cyrkowych związanych z Kolektywem KEJOS oraz muzycy.

Spektakl produkowany jest z okazji Jubileuszu 700 - lecia Miasta Lublina przez Carnaval Sztukmistrzów i Stowarzyszenie Ke-Jos-The-At-Er przy współpracy z CBK FAMA i Festiwalem OFCA.

Scenariusz, koncepcja: Jacek Timingeriu, Marta Kuczyńska
Reżyseria: Jacek Timingeriu
Drugi reżyser: Marta Kuczyńska
Kierownictwo muzyczne: Katarzyna Timingeriu
Scenografia i kostiumy: Diana Jonkisz, Anna Hul
Reżyseria światła: Maciej Dziaczko
Występują: Marta Kuczyńska, Zuzanna Nir, Matylda Górska, Marcin Janiak, Adam Banach
Muzycy: Katarzyna Timingeriu, Jacek Timingeriu, Mikołaj Nowicki, Mateusz Nowicki

"PITAGORAS 3D"
Bohaterka spektaklu to naukowiec, szukający doskonałości. Bierze na warsztat teorie o związkach Odległości, Muzyki i Geometrii. Ta „domowym sposobem zrobiona naukowiec" ("home made scientist") spotyka się z publicznością na konferencji naukowo – performatywnej by odpowiedzieć na pytanie "Z czego zbudowane jest całe niebo ?". Chce dotknąć absolutu i Ciebie zaprasza do tego samego.

Absurdalna, śmieszna, czasem tragiczna, samozwańcza profesor przeprowadza eksperymenty z dźwiękiem i obrazem oraz prowadzi wywody naukowe oparte na tekstach starożytnych, współczesnych danych statystycznych i własnej wyobraźni. Żonglerka, elementy akrobatyki i ciało w ruchu są narzędziami do mierzenia Świata i Kosmosu: ciemnego i powykręcanego jak spirala...

Video inspirowane jest Keplerowskimi strukturami platońskich brył.

Muzyka elektroniczna tworzona jest między innymi na żywo, na stole z 8 strunami (monochord).
Całość wypełnia światło: mroczne i tajemnicze jak Kosmos.

Marta Kuczyńska (PL) Performerka, reżyserka, producentka,
Darek Jackowski (PL) Muzyka i dźwięk
Zuzanna Rezna (CZ) Światło,
Michał Stenzel (PL) Technik Video,
Evgeniya Opalko (RUS) Animacje
Johan Svartwanger (FR) Trzecie oko

(-)
Materiał organizatora
27 lipca 2017

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia