Problem. Wiek. Płeć. Majętność. Pochodzenie.

Kogo dopadają problemy? Wszystkich!

Ale kiedy problem staje się chorobą? Poważny kryzys czy tylko drobne nieporozumienie? To tylko wrażliwość czy już nadwrażliwość?


Słuchowisko „Nadwrażliwi" przygotowane przez Katarzynę Łęcką w oparciu o książkę Włodzimierza Zakrzewskiego "W psychiatrycznym gabinecie" dla Teatralnej Sceny Trójki, czyli Programu 3 Polskiego Radia.

Włodzimierz Zakrzewski to internista oraz psychiatra, który swoje doświadczenie lekarskie przenosi na karty książek. Katarzyna Łęcka, która opracowała i wyreżyserowała „Nadwrażliwych", jest absolwentką Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Szkoły Wajdy. Zajmuje się reżyserią filmową oraz teatralną.

Dzięki radiu mamy możliwość uczestniczenia w kilku fragmentach spotkań z psychoterapeutą.

Okazuje się, że z problemami dnia codziennego nie radzą sobie zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Bez względu na wiek, czy stan cywilny. Mało tego, stajemy się nawet świadkami rozmowy z przypadkową dziewczynką.

Ale czy to aby na pewno przypadek? Przecież dzieci też borykają się ze swoimi zmartwieniami i pytaniami, na które usilnie szukają odpowiedzi, często u dorosłych – mądrzejszych i bardziej doświadczonych. I tak przez około trzy kwadranse mierzymy się z wątpliwościami i rozterkami dotyczącymi wiary w cuda czy sensu i bólu istnienia. Rozważamy jak daleko można, a może należy, się posunąć by wzbudzić czyjeś uczucia? A może tylko wywołać emocje u człowieka, z który spędziliśmy już 30 lat i nadal jest dla nas obcy. Spokojnie, bo to nie tylko rozważania o sprawach wzniosłych, egzystencjalnych. Dowiadujemy się dlaczego odwiedzamy cmentarze. Zmierzymy się z traumą, walczymy z obsesją, definiujemy nasze miejsce w związku, a nawet w rodzinie.

Brak obrazu zupełnie nie przeszkadza, gdyż głosy między innymi Sławomira Packa, Lidii Bogaczówny, Olafa Lubaszenko czy Wojciecha Paszkowskiego, bardzo subtelnie pobudzają wyobraźnie i przenoszą nas w te, momentami „dziwaczne" sytuacje. Słuchowisko, czyli radio nie obejdzie się bez muzyki. W tym wypadku na wysokości zadania stanął Igor Przebindowski, uznany autor muzyki filmowej i teatralnej. Dźwięki, wypełniajcie przerwy miedzy sesjami psychoterapii, pozwalają na chwile refleksji, ale też ukojenia, przecież za chwilę spotkanie z kolejnym pacjentem, nowe dylematy, pytania i odpowiedzi.

Wieczór. Kubek aromatycznej herbaty. Słuchawki w uszach czy też na uszach, a może bardziej przestrzenny dźwięk... i dzięki Radiowej Trójce przenosimy się do gabinetu psychoterapeuty. Tylko czy na „kozetkę"? A może w fotel terapeuty? Albo jako niemy świadek?
Każdy znajdzie coś dla siebie, a może i każdy odnajdzie siebie.

Anna Kłapcińska
Dziennik Teatralny Kraków
3 września 2020

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...