Program

17. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu

Warszawa od 10 do 18 czerwca staje się centrum światowej pantomimy i teatru ruchu. Na scenach Teatru Dramatycznego zobaczymy ulubieńców festiwalowej publicz­ności, czyli legendarny duet Bodecker i Neander z naj­nowszym spektaklem „Światła miasta”, ukraińsko-polska „Sin Art. Company” zabierze nas do hotelu z marzeń sennych. Wrocławski Teatr Pantomimy historię świata pokaże jako dzieje okrucieństwa i przemocy, portugalska grupa Gato SA opowie o miłości i samotności, a A3 Teatr zaprezentuje słodko-gorzką opo­wieść o szkolnej klasie. Na deser konfrontacja technik, stylów i form w etiudach artystów z całego świata czyli Wieczór Współczesnej Pantomimy.


„CITY LIGHTS"/„ŚWIATŁA MIASTA" - BODECKER & NEANDER COMPAGNIE Francja/Niemcy – polska premiera
10 czerwca, 19:00, Scena Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego

W tym roku Bodecker & Neander Company po raz dziewiąty wystąpi na Warszawskim Festiwalu. Tym razem twórcy postarają się odkryć fenomen Miasta, zabiorą widzów w podróż po miejskiej przestrzeni: niejednolitej, tajemniczej, pełnej nieznanych zakamarków i nieodkrytych miejsc. Poznamy urok peryferii, ulic, dworców, peronów, a także pozornie zwykłych przechodniów, z których każdy niesie z sobą jakąś tajemnicę.

Reżyseria Lionel Ménard
Światła: Werner Wallner
Występują: Aleksander Neander, Wolfram von Bodecker

W 1996 roku, ukończywszy studia w „École Internationale de Mimodrame de Paris" pod dyrekcją
Marcela Marceau, Wolfram von Bodecker i Alexander Neander powołują do życia Théâtre Mimo Magique. Od 2006 roku posługują się nazwą „Compagnie Bodecker & Neander". Podczas licznych światowych tournee „Compagnie Bodecker & Neander" przemierzają Europę, Azję, Amerykę Północną i Południową. Dzięki uniwersalnemu wymiarowi teatru wizualnego tej pary mimów, są oni szczególnie cenionymi gośćmi na międzynarodowych festiwalach.

WIECZÓR WSPÓŁCZESNEJ PANTOMIMY - skład międzynarodowy
11 czerwca, godzina 19:00, Scena Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego

Wieczór teatralny, który stał się tradycją naszego Festiwalu. Pomyślany jako konfrontacja różnych technik, stylów i form w teatrze pantomimy. Do udziału w prezentacjach zostają zaproszeni artyści pochodzący z różnych miejsc na świecie, którzy prezentują charakterystyczne dla ich pracy krótkie formy teatralne. Zobaczymy kilkudziesięciu artystów, którzy zaprezentują różnorodność i często odmienne oblicza współczesnej sztuki teatru pantomimy.

Wystąpią m.in.: Wolfram von Bodecker (Niemcy), Alexander Neander (Francja), Luisa Braga (Szwajcaria), Mai Rojas (Hiszpania), Bartłomiej Ostapczuk (Polska), Radim Vizvary (Czechy).

WIECZÓR HISTORII TEATRU PANTOMIMY impreza towarzysząca
12 czerwca, 19:00, Scena Przodownik

W tym roku po raz trzeci przybliżymy Państwu sylwetki najważniejszych twórców teatru pantomimy. Zrobimy to rozmawiając z aktorami teatrów, które założyli, studentami szkół, które prowadzili oraz teatrologami, którzy przedstawią i zanalizują koncepcje sztuki pantomimy rozwijane na świecie. Rozmowy wzbogacone zostaną fragmentami spektakli ww. twórców oraz pokazami w wykonaniu prowadzących. Tegoroczni goście to Aleksander Neander z Francji i Wolfram von Boedecker z Niemiec.

Prowadzenie Bartłomiej Ostapczuk
Wstęp wolny

„LOST HOTEL" - SINART COMPANY - Ukraina/Polska
13 czerwca, 19:00, Scena Przodownik

Premiera.

To pełna magii i tajemnicy historia spotkania kobiety i mężczyzny. Senne wizje mieszają się z rzeczywistością deszczowego wieczoru, tworząc surrealistyczne obrazy. Przeszłość przenika się z sennym marzeniem oraz z realnością hotelowej przestrzeni.

Scenariusz i reżyseria: Ewelina Grzechnik, Artem Manuilov
Muzyka: DVA (Bara Kratochvil, Jan Kratochvil)
Scenografia: Barbara Wojtkowiak

Występują: Ewelina Grzechnik, Artem Manuilov

Zespół tworzą Ewelina Grzechink - aktorka Warszawskiego Centrum Pantomimy oraz Artem Manuilov - aktor wywodzący się z Lwowskiego Teatru im. Łesia Kurbasa oraz Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice.

„PLAN LEKCJI" - A3 TEATR – Polska
14 czerwca, 19:00, Scena Przodownik

Opowieść o szkolnej klasie opowiedziana gestem. Ożywają wspomnienia, uruchamiają się rytuały znane każdej klasie – podpowiadanie, dzielenie się kanapkami. W kolejnych obrazach obserwujemy pierwsze porażki, pierwsze miłości i wspólne zabawy. A3 Teatr zaprasza nas w podróż do wszystkim znanej przeszłości szkolnej, słodko-gorzkiego świata wspomnień.

Scenariusz, reżyseria: Dariusz Skibiński
Muzyka: Jacek Hałas
Występują: Dariusz Skibiński, Stanisław Vojtechowski, Jan Kochanowski/Bartłomiej Ostapczuk
A3 Teatr łączy ruch z muzyką. Przetwarza codzienność tworząc z niej kod rytuałów, niezależnych aktów, które układają się na scenie w sekwencje. W swoich spektaklach pozostawia widzom ogromną przestrzeń interpretacyjną.

„SZKOŁA BLAZNÓW" – WROCŁAWSKI TEATR PANTOMIMY
15 czerwca, 19:00, Scena Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego

Kluczem do interpretacji tekstu belgijskiego dramaturga było ostatnie słowo padające w „Szkole błaznów" – okrucieństwo. „Szkoła błaznów" stała się impulsem do zastanowienia się nad koncepcją historii ludzkości, jako dziejów okrucieństwa, przemocy i prześladowań. Współczesny świat – obwarowany różnorodnymi aktami prawnymi, w tym konwencjami praw człowieka – nadal nie potrafi sobie poradzić z okrucieństwem. Ciągle jesteśmy świadkami przemocy i co raz bardziej wobec niej stajemy się bezsilni. W przedstawieniu Zbigniewa Szymczyka temat okrucieństwa badamy na kilku płaszczyznach: człowieka wobec człowieka, systemu wobec jednostki i natury wobec człowieka. Czy wygrywa silniejszy, czy sprytniejszy? Uratuje cię spokój ducha, czy histeryczny śmiech? A może maska błazna jest tym najwłaściwszym kamuflażem, szansą na przetrwanie?

Scenariusz i reżyseria: Zbigniew Szymczyk
Kostiumy: Wanda Kowalska
Muzyka: Jacek Wierzchowski

Występują: Agnieszka Charkot, Izabela Cześniewicz, Agnieszka Dziewa, Maria Grzegorowska, Paula Krawczyk-Ivanov, Sandra Kromer-Gorzelewska, Agnieszka Kulińska, Anna Nabiałkowska, Monika Rostecka, Artur Borkowski, Anatoliy Ivanov, Jan Kochanowski, Mateusz Kowalski, Piotr Sabat, Mariusz Sikorski, Krzysztof Szczepańczyk

Wrocławski Teatr Pantomimy powstał w 1956 roku. Jego założycielem i kierownikiem artystycznym był choreograf i reżyser Henryk Tomaszewski. Unikalność Wrocławskiego Teatru Pantomimy to efekt wypracowanego przez Tomaszewskiego studyjnego sposobu kształcenia mima totalnego. Poszukiwania prawdy (w) ruchu oraz nowych środków wyrazu umożliwiły tworzenie choreodramów spektaklowych: widowisk o bogatej scenografii i oprawie muzycznej, w których ruch nie jest prostym ekwiwalentem słowa, a syntezą doznań i wrażeń. Osobliwe wizje reżyserskie i autorskie programy Tomaszewskiego przyniosły zespołowi popularność w kraju i za granicą oraz liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach.

„VAI VEM" - GATO SA GROUP – Portugalia
18 czerwca, 19:00, Scena Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego

Podróż jako metafora ludzkiego losu. Cztery postacie, ich historie, wrak statku i otwarte morze. Pogoń za miłością, ucieczka przed przeszłością i poszukiwanie miejsca, gdzie można zapuścić korzenie. Vai Vem to podróż, inspirowana migracją jako wizualną przestrzenią oraz fizycznym teatrem jako narzędziem narracji. Uniwersalna opowieść o iluzji, lęku, nadziejach i miłości.

Dramaturgia: Ángela Valderrama
Reżyseria: Juan Carlos Agudelo

Występują: Helena Rosa, Marina Leonardo, Raul Oliveira, Tomás Porto

Grupa GATO SA, założona w 1988 roku w Santo André Secondary School, kładzie największy nacisk na tworzenie i eksperymentowanie z różnymi gatunkami sztuki. Portugalscy artyści inspiracji szukają również w podróżach i tradycji teatru ruchu.

Bilety: www.biletyteatrdramatyczny.pl, 22 656 68 44, kasa@teatrdramatyczny.pl

(-)
Materiał organizatora
29 maja 2017

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia