Program

1. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "POST SOC Festiwal"

Harmonogram 1. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "POST SOC Festiwal"

- 5 CZERWCA - DUŻA SCENA GODZ. 19.00 „Cholonek” wg Janoscha, reż. Mirosław Neinert, Robert Talarczyk (Teatr Korez – Katowice)
Cholonek” to kultowe dzieło, absolutnie wyjątkowe dla Ślązaków i taki wymiar zachował się po scenicznej adaptacji książki. To jest spektakl o ludziach żyjących pomiędzy. Pomiędzy Polską a Niemcami, pomiędzy groteską a tragedią. Bohaterów cechuje wyjątkowe prostactwo, ale ma ono swoje uzasadnienie w realiach, w których żyją. Tkwi w nich jakaś niezaprzeczalna mądrość. Dzięki poczuciu humoru i wręcz atawistycznym umiejętnościom dostosowywania się ludzie ci mogą przetrwać. Inaczej nie unieśliby prawdy o własnej egzystencji.”

- 6 CZERWCA - PLENER OSIEDLE TEATRALNE GODZ. 20.45 "Symfonia lokatoris" reż. Adam Sroka
Symfonia…” zostanie prezentowana w wersji plenerowej, niejako na osiedlowym podwórku, miedzy teatrem a najbliższym blokiem Osiedla Teatralnego. Jego mieszkańcy będą mogli zasiąść w oknach i na swoich balkonach, niczym w lożach teatralnych, współtworząc jednocześnie ten nietuzinkowy spektakl.

- 7 CZERWCA- DUŻA SCENA, GODZ. 19.00 -  "PRZEDSTAWIENIE HAMLETA WE WSI GŁUCHA DOLNA" reż. Tomasz Obara
Władza ludowa dbała nie tylko o rozwój ideowy, ale również kulturalno-oświatowy wszystkich obywateli. Do lokalnych kolektywów robotniczo-chłopskich co rusz trafiały więc dyrektywy obligujące miejscowy aktyw partyjny do zorganizowania – oczywiście poprawnych politycznie – wydarzeń kulturalnych. I tak aktywiści spółdzielni w Głuchej Dolnej postanowili się „odświeżyć kulturowo”, przygotowując przedstawienie. Przypadek sprawił, że wybór padł na „Hamleta”.
Ta „teatralna” walka o dobre imię ojca staje się głęboką metaforą walki z hipokryzja i ideowym zakłamaniem o prawo i prawdę.

- 9 CZERWCA - SCENA STOLARNIA, GODZ. 20.00 - Vašek Kania „Brygada szlifierza Karhana”, reż. Remigiusz Brzyk (Teatr Nowy – Łódź)
12 listopada 1949 teatralna brygada Kazimierza Dejmka otworzyła nowy etap działalności łódzkiego teatru premierą "Brygady szlifierza Karhana". Przedstawienie było manifestem teatralnego socjalizmu – sztuka mówiła o robotnikach i do nich była skierowana.
To, co z Brygady zostało dzisiaj to aktualny splot teatru i polityki. Mniej chodzi tu jednak o współczesny kontekst drapieżnej rywalizacji na rynku pracy i męki duszy ideologów i krytyków neoliberalnego społeczeństwa, co o dyskretny urok ideologii, który przenika ścieranie się starego z nowym, indywidualne i zbiorowe marzenia o byciu razem, o działaniu razem, o politycznym zaangażowaniu. Dzisiaj patrzymy na Brygadę przez pryzmat nie tyle politycznej i społecznej transformacji (nie chodzi o krytykę lub pochwałę komunizmu), co przez współczesną myśl polityczną i społeczną, która do wszystkich form społecznej i obywatelskiej aktywności każe podchodzić podejrzliwie.

- 10 CZERWCA - DUŻA SCENA GODZ. 19.00 - „Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna Szczakowej”, Teatr Śląski w Katowicach, reżyseria: Jarosław Tumidajski
Spektakl ten to z pewnością okazja do spojrzenia wstecz na przeszłość naszego kraju i nas samych. Każda z galerii postaci jest narysowana grubą kreską, ale oddaje świetnie typy ludzkich osobowości tamtych lat. Świetne kostiumy i scenografia Mirosława Kaczmarka pozwalają nam poczuć klimat PRL-u i początków demokracji. Z nutą nostalgii przypominamy sobie wszystkie sposoby oszukiwania, naciągania i wykorzystywania ludzkiej naiwności, które do czasów dzisiejszych wyraźnie ewoluowały i rozbudowały się. Spektakl ten ma pewien szczególny klimat. Jedyną rzeczą, którą można zarzucić jest czasami nieuzasadnione użycie wulgaryzmów, które nie pasują do sytuacji, a wydają się nastawione na wywołanie prostackiej wesołości, tylko dlatego, że padają ze sceny. Nie jest to jednak zgrzyt na tyle duży, aby uniemożliwił odbiór spektaklu jako dzieła, które w słodko-gorzki sposób przedstawia nam ten okres w historii, który miał taki duży wpływ na nasze życie.

13 CZERWCA, GODZ. 19.00 - Jewgienij Griszkowiec „Zima”, opieka artystyczna Gienadij Szaposznikow, reż. Artiom Dowgopołyj (Irkucki Akademicki Teatr Dramatyczny im. N.P.Ochłapkowa – Rosja)
Sztuka Jewgienija Griszkowca opowiada o dwóch żołnierzach wysłanych na Syberię z absurdalną misją. Młodzi ludzie zostają wyrwani niemal wprost z bezpiecznego dzieciństwa i rzuceni w surowe realia życia w armii. Sytuacja, w jakiej się znaleźli – wokół jedynie las, mróz i zamieć śnieżna – sprawia, że przed oczami staje im całe ich dotychczasowe życie ze wszystkimi jego radościami i rozczarowaniami, we wspomnieniach powracają pierwsze miłości i rozstania, marzenia i nadzieje. Czas płynie, trzyma mróz, nie mogą wrócić, ani rozpalić ogniska, nawet zapalić papierosa, coraz trudniej trwać na mrozie, kiedy całe ciało skostniałe jest z zimna. Wpadają w półsen, w którym otaczająca ich biała bezkresna pustynia kołysze ich i tuli do snu jak kiedyś matka…
Griszkowiec stawia w swojej sztuce najważniejsze życiowe pytania, ale robi to z ogromnym poczuciem humoru i fantazją.

14 CZERWCA - ALEJA RÓŻ, GODZ. 19.00 - Widowisko muzyczne „La dolce NRD”, reż. Łukasz Czuj
Reżyser Łukasz Czuj po zrealizowanych wspólnie z Januszem Radkiem spektaklach, w których podążali wspólnie tropem niemieckiego kabaretu, szukali nowych wcieleń scenicznych wampów, zamieniali role męskie na kobiece, tym razem postanowili udać się w nowe rejony - do świata pełnego taniego blichtru, obciachowych strojów, ale jednocześnie wypełnionego mnóstwem niezłej muzyki. Rockowej, popowej, punkowej.

(-)
Materiały Festiwalu
23 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...