Program koncertu

Koncert Moniuszkowski w Operze na Zamku w Szczecinie

W poniedziałek 2 grudnia o 18.00 odbędą się obchody 25. urodzin działającego przy Operze na Zamku Stowarzyszenia Miłośników Opery i Operetki*. Z tej okazji w Operze zaprezentowany zostanie Koncert Moniuszkowski poprowadzony przez znawcę opery – dr. Andrzeja Wątorskiego.

Koncert Moniuszkowski w Operze na Zamku w Szczecinie

W poniedziałek 2 grudnia o 18.00 odbędą się obchody 25. urodzin działającego przy Operze na Zamku Stowarzyszenia Miłośników Opery i Operetki*. Z tej okazji w Operze zaprezentowany zostanie Koncert Moniuszkowski poprowadzony przez znawcę opery – dr. Andrzeja Wątorskiego.

Serdecznie zapraszamy media!

Wejściówki na koncert można odebrać u mnie (wejście H, III piętro). Zainteresowanych uprzejmie proszę o kontakt.

Program koncertu jubileuszowego 25-lecia SMOiO

1. S. Moniuszko - kwartet smyczkowy wyk. O. Kharytonowa, N. Lebedeva, M. Olejak, M. Tsebriy

2. S. Moniuszko "Flis" - aria Zofii wyk. Lucyna Boguszewska

3. S. Moniuszko "Straszny dwór"- aria Skołuby wyk. Janusz Lewandowski

4. H. Melcer Parafraza "Dumki" wyk. Olga Bila , Misza Tsebriy

5. S. Moniuszko "Hrabina"- piosenka Broni wyk. Lucyna Boguszewska

6. S. Moniuszko "Hrabina"- piosenka Chorążego wyk. Janusz Lewandowski

7. S. Moniuszko Walc wyk. Olga Bila

8. S. Moniuszko "Paria"- aria Neali wyk. Lucyna Boguszewska

9. S. Moniuszko "Halka'" - aria Stolnika wyk. Janusz Lewandowski

10. S. Moniuszko - "Prząśniczka" wyk. Lucyna Boguszewska

11. S. Moniuszko - Sonet Krymski wyk. Olga Bila

12. S. Moniuszko - "Dziad i baba" duet wyk. Lucyna Boguszewska i Janusz Lewandowski

13. Występ chóru amatorskiego przy Operze na Zamku pod dyrekcją Małgorzaty Bornowskiej

*Stowarzyszenie Miłośników Opery i Operetki powstało w 1994 roku z inicjatywy 4 osób: Haliny Drabek, Barbary Zielińskiej-Kwietniowskiej, Ludwika Kwietniowskiego i Romana Kraszewskiego. W spotkaniu założycielskim 23 czerwca 1994 roku uczestniczyli ówcześni dyrektorzy Ryszard Markow i Warcisław Kunc. Spotkanie zaszczycił swoją obecnością również Wiesław Ochman.

Głównym celem stowarzyszenia jest propagowanie wśród szczecinian piękna muzyki operowej i operetkowej oraz popularyzowanie dzieł polskiej i światowej twórczości muzycznej. W 2001 roku SMOiO powołało Klub Melomana, który w różnorodnej formie realizuje cele przyjęte przez członków założycieli. W ramach cotygodniowych spotkań klubowych odbywają się projekcje video spektakli operowych, operetkowych i baletowych, udostępniane są filmy biograficzne dotyczące wielkich śpiewaków i twórców operowych, organizowane są pogadanki z zakresu historii muzyki, przedpremierowe spotkania z realizatorami spektakli oraz z solistami i artystami goszczącymi w Szczecinie.

W ciągu 25 lat swojej działalności SMOiO prezentowało recitale solistów oraz koncerty uczniów i studentów szkół muzycznych. Zarząd stowarzyszenia organizował także wyjazdy do opery w Poznaniu, w Bydgoszczy czy w Berlinie, dzięki którym melomani mogli podziwiać dzieła operowe wielkich kompozytorów, których opery rzadziej wystawiane były na deskach teatru w Szczecinie. Wyjazdy dawały możliwość usłyszenia tak wybitnych śpiewaków jak Piotr Beczała, Anna Netrebko, Placido Domingo, Jose Cura, Marcello Alvarez czy Rolando Villazon. Od początku swojej działalności SMOiO ściśle współpracuje z Operą na Zamku.

Dyrekcja Opery udostępnia stowarzyszeniu pomieszczenie, w którym odbywa ją się spotkania członków Klubu Melomana. W ciągu 25 lat współpracy na szczególną uwagę zasługuje zaangażowanie członków SMOiO w akcję "Zbieramy złotówki na premierę Wdówki", ufundowanie tablicy poświęconej pamięci dyrektora Tadeusza Bursztynowicza z okazji 40-lecia szczecińskiej sceny muzycznej czy też pomoc w organizacji kolejnych edycji Turnieju Tenorów.

Od wielu lat SMOiO jest fundatorem nagrody dla najbardziej utalentowanego śpiewaka Wielkiego Turnieju Tenorów.

W czasie 25 lat działalności SMOiO funkcję przewodniczących pełniły Halina Drabek, Jadwiga Misiak i obecnie – Dorota Walkowiak.

Magdalena Jagiełło-Kmieciak
Materiał Opery Śląskiej
29 listopada 2019

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia