Program na październik i listopad

HartOFFanie Teatrem w Bytomiu

Cykl HartOFFanie Teatrem - to projekt realizowany od 2003 roku. Podczas ponad 10 lat, zrealizowaliśmy 59 wieczorów HartOFFania Teatrem, prezentując spektakle teatrów niezależnych, eksperymentalnych, poszukujących, podejmujących w swoich realizacjach tematykę skłaniającą do podjęcia dialogu o świecie współczesnym. Pointą każdej prezentacji jest spotkanie publiczności z zespołem, ponieważ HartOFFanie to również zaproszenie do rozpoczęcia rozmowy o sprawach, które są dla nas ważne, trudne, ciekawe.

22 października - „Burza" Studio Teatralne Koło (Warszawa), Teatr Ochoty (Warszawa)
BURZA
wg W. Shakespeare'a
reżyseria: Igor Gorzkowski
Studio Teatralne Koło | Teatr Ochoty

W spektaklu Studia Teatralnego Koło i Teatru Ochoty reżyser podąża tropem pięciu postaci z szekspirowskiej „Burzy". Kameralna forma przedstawienia skupia intrygę całego dramatu jak w soczewce, a wypreparowane fragmenty tekstu tworzą okazję do wnikliwego studium relacji córka-ojciec oraz wypróbowywania granicy pomiędzy iluzją i rzeczywistością.
Bohaterowie „Burzy" przypominają osobliwości rodem z filmów Federico Felliniego. Bliżej im do aktorów z jarmarcznej budy teatralnej niż potomków rodziny królewskiej. Wszyscy podlegają reżyserskiej wizji Prospero, a ta często bywa zaskakująca i nieprzejednana. W scenariuszach stworzonych przez starego maga opiekuńczość miesza się z zaborczością, a bezwarunkowa miłość z pokusą kontroli. Wyspa przestaje być wyspą. Realność traci kształty i kontury.
W przedstawieniu zobaczymy mistrzowską obsadę. Główną rolę gra Henryk Talar, aktor do niedawna związany w Teatrem Narodowym w Warszawie, laureat nagrody im. Boya-Żeleńskiego przyznawanej przez polską sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych IATC/AICT oraz Klubu Krytyki Teatralnej SD RP. W pozostałych rolach widzowie zobaczą Bartłomieja Bobrowskiego (nagrodzonego, za kreację Ariela statuetką Feliksa Warszawskiego 2013), Mateusza Rusina, Wiktora Korzeniewskiego oraz Marię Pawłowską.

Czas trwania spektaklu: 100 minut (bez przerwy)

Pokaz spektaklu odbędzie się w ramach programu TEATR POLSKA realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
TEATR POLSKA ma na celu ułatwienie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zintensyfikowanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, niezależne i stowarzyszenia otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego.
W tegorocznym programie weźmie udział 19 teatrów, które zaprezentują swoje przedstawienia w 91 miejscowościach w całej Polsce. Objazdy odbędą się między 6 sierpnia a 30 listopada 2014 roku.
TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej informacji na stronie: www.polska.e-teatr.pl.

Bilety: 25 zł, 20 zł (ulgowy)
Miejsce: sala ToTu, BECEK Bytomskie Centrum Kultury

30 października - wieczór poświęcony historii bytomskiego Teatru „Wiatyk": projekcje archiwalnych spektakli, przypomnienie historii teatru, spotkanie z byłymi aktorami teatru
Teatr „Wiatyk" – powstał w listopadzie 1979 roku, swoją siedzibę miał w Regionalnym Ośrodku Studenckim „Pyrlik" przy ul. Jagiellońskiej 12 w Bytomiu. Na swoim koncie miał premiery takich sztuk, jak „Gag gratisowy", „Rozdarcie" i „Sen Laubego" z 1985 roku w reżyserii Romualda Czubaka.

Listopad 2014
9 listopada - „Twarze Medei" projekt Anny Kosiorowskiej
(absolwentka bytomskiego WTT PWST w Krakowie) realizowany we współpracy z PWST - WTT

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
(próby w październiku)

15 listopada - „THREE" - Jo Stromgren Kompani (Norwegia)

Czterech zbiegów z byłego Związku Radzieckiego znajduje się na opuszczonym międzystrefowym obszarze między Wschodem i Zachodem. Nostalgia, wyczerpanie psychiczne i desperacka potrzeba kontaktu z drugim człowiekiem jest daleka od wymarzonej harmonii i uczucia błogości. Jednak najważniejszym pozostaje pytanie – powinni kontynuować podróż w nieznane czy też wrócić do miejsca, które już znają?
„There" jest jak do tej pory najbardziej pożądanym spektaklem wystawianym przez Jo Stromgren Kompani. Był on także punktem zwrotnym w działalności teatru, kiedy to zwrócono większą uwagę na pracę aktora niż tancerza, a także zainicjowano współpracę na arenie międzynarodowej z innymi placówkami kulturalnymi. Po wystawieniu ponad 100 spektakli na całym świecie stało się jasne, że problem egzystencji poruszony w sztuce jest i na zawsze pozostanie uniwersalny bez względu na region lub kulturę, w której żyjemy.
Po 13 latach od premiery „There", teatr ponownie stawia na ukazanie ludzkich słabości wraz z pierwotną obsadą, a także młodymi aktorami. Wznowienie spektaklu odzwierciedla również siłę Jo Stromgren Kompani – ich występy nigdy nie zostały pozbawione stylu. A może tak naprawdę nigdy nie były modne...?

Listopad lub grudzień 2014
„Pobyt tolerowany"

Pobyt tolerowany (termin prawny) – forma ochrony, dzięki której cudzoziemiec, któremu odmówiono nadania statusu uchodźcy, może legalnie przebywać na terytorium obcego państwa.
Pobyt tolerowany to niepewne jutro, łączące aspekty uchodźczej przeszłości i teraźniejszości. Jest soczewką skupiającą jednostkowość, wobec której Inni to my; kalejdoskopem przedstawiającym warianty postrzegania przemilczanej rzeczywistości.
Dylemat odpowiedzialności za usłyszane historie oraz ich wykorzystanie staje się problemem wspólnym – niewiedza i niepamięć przestają być wymówką. Pobyt tolerowany to stan pozornej ochrony i bezpieczeństwa. Nikt nie jest „u siebie".

działania:
- warsztaty dla młodzieży: „Inni są w nas"
- warsztaty dla seniorów: „Obce smaki"
- spotkania sąsiedzkie: „Na prywatce"
- performance: „Pobyt tolerowany"
- otwarte spotkanie: „Gościnność. Gość, Inny"
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

(-)
Materiał Organizatora
13 października 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...