Program Performatywny

Art Stations Foundation

1.12, godz.19:00, Studio Słodownia +3, Mama Perform!

MaMa Perform jest spektaklem, którego tematem przewodnim jest macierzyństwo: stereotypy z nim związane, społeczne i kulturowe wyobrażenia o nim, ale przede wszystkim osobiste doświadczenia uczestniczek - matek. Maria Stokłosa zebrała i połączyła to wszystko w serię wieloznacznych obrazów, w których równorzędne role odgrywa to co ważne, to z czego się śmiejemy, świętości, wulgaryzmy i banały życia codziennego. Rola matki nie ulega tu zaszufladkowaniu. Widzimy prawdziwe kobiety, ich troski, ich pytania (o to co tracimy, a co zyskujemy dzięki doświadczeniu macierzyństwa) i ich marzenia o tym jak mogłoby być. Celem MaMa Perform jest zarówno aktywizacja grupy matek, które podczas kilku miesięcy poznawały tajniki eksperymentalnego tańca i tworzyły materiał do spektaklu, jak również zaangażowanie odbiorców do dialogu na temat macierzyństwa.

8 i 9.12, godz.19:00, Studio Słodownia +3

Mikołaj Mikołajczyk
Noce i dnie

Spektakl w ramach programu „Wielkopolska: Rewolucje"

Bezpłatne wejściówki do odbioru w punktach informacyjnych Starego Browaru

Projekt. Noce i dnie jest kolejną odsłoną współpracy Mikołaja Mikołajczyka z Zespołem Śpiewaczym „Wrzos" z Zakrzewa. Po sukcesach spektaklu „Teraz jest czas", Mikołajczyk wraz z zespołem realizatorów – Małgorzatą Dziewulską (współpraca dramaturgiczna), scenografem i artystą video Mirkiem Kaczmarkiem i kompozytorem Zbigniewem Kozubem – poszli o krok dalej. Seniorzy z chóru „Wrzos" mierzą się już nie tylko z zadaniami teatru ruchu, ale także z własną opowieścią o życiu. Inspiracji dla siebie szukają we wpisanej w historię Wielkopolski powieści Marii Dąbrowskiej Noce i dnie, stawiającej pytania o podsumowanie życia, jego spełnienie i niespełnienie. W przedstawieniu udział bierze piętnastu seniorów ze swoim choreografem Mikołajem Mikołajczykiem. Zakrzewski zespół wspierają tancerka Iwona Pasińska i aktor Adam Ferency. W niecodziennym gatunku scenicznym, który można nazwać teatrem uczestnictwa, tworzy się wspólny język.

15.12, GODZ.19:00, STUDIO SŁODOWNIA +3

Harakiri Farmers

Stille

bilety w cenie 10/15 zł do nabycia w punktach informacyjnych starego browaru i na ebilet.pl

Słowo „utopia" kojarzy się z fantazją i szlachetną naiwnością – z marzeniem o lepszym świecie. Z drugiej strony jednak nierzadka jest sytuacja, gdy myślenie utopijne prowadzi do tragicznych konsekwencji. Dwudzieste stulecie dało liczne tego dowody. Problem utopii jest zatem w jakimś sensie odbiciem ogólniejszego problemu kultury współczesnej Te zagadnienia podejmuje spektakl zespołu Harakiri Farmers. Czwórka tancerzy wybiera się na oczach widzów w podróż po historii myślenia utopijnego. Towarzyszy im kwartet smyczkowy grający specjalnie skomponowaną na potrzeby spektaklu kompozycję. W tej podróży zanurzamy się coraz głębiej w gąszcz obrazów i dźwięków mających niezwykle zmysłowy charakter. To, co początkowo wygląda jak prezentacja, staje się z czasem wyzwaniem. Tak jak cisza, która kończy każdą bitwę, ale też każdą z nich poprzedza. Cisza złowroga i kojąca równocześnie. Cisza nie jako brak dźwięków, ale ostateczny spokój, o którym wszyscy marzymy, ale który jest przecież tu, na Ziemi, dla ciała niemożliwy.

(-)
Materiał Organizatora
25 listopada 2013

Książka tygodnia

Małe cnoty
Wydawnictwo Filtry w Warszawie
Natalia Ginzburg

Trailer tygodnia