Program poznańskiego festiwalu
2. Festiwal_Raport - Stara Gazownia w PoznaniuObok teatrów, muzyków i artystów równorzędnym bohaterem Festiwalu będzie sama Gazownia - miejsce potencjalnie nieocenione dla poznańskiej kultury, a wciąż niewykorzystane.
Festiwal, na przekór niezdecydowaniu urzędników i pomimo braku decyzji wobec zagospodarowania tego terenu, po raz kolejny otworzy bramy Starej Gazowni i na 3 dni zamieni ją w prawdziwe Centrum Poznańskiej Kultury Niezależnej.
Głównym punktem artystycznym będą wydarzenia rozgrywane na terenie Gazowni. Pokażemy teatry znane i cenione na całym świecie, przyciągające każdorazowo setki widzów, a które w ostatnich latach rzadko lub wcale nie pokazywały się poznańskiej, rodzimej publiczności.
***
W programie znajdą się:
Teatr 8 Dnia_Czas Matek
Współczesność tworzą kobiety, w coraz większym stopniu widoczne, wspaniałe, wielobarwne i heroiczne. Biorąc w ręce sprawy tego świata stają się ikoną naszych czasów. Przedstawienie jest opowieścią o współczesnej matce, kobiecie, wielu matkach, które dają początek życiu, których zasługą jest cud narodzin - jego jedyność i niepowtarzalność. Rytualnie radosne, bajkowo liryczne i czułe początki istnienia to ich kreacja i zasługa. Jednak potem właśnie one doznają największej z klęsk, doznają utraty - życie wydzierane jest z ich objęć. To jedyne i niepowtarzalne - odchodzi w chaos świata - świata niesprawiedliwego i okrutnego. Orientują się, że nie wiedząc, rodziły i cierpliwie pielęgnowały katów i ofiary.
I tak metafizyce narodzin przeciwstawia się wszechogarniająca bylejakość i anonimowość śmierci. Kobiety jednak buntują się przeciw tej stracie, przeciw roli rodzicielek mięsa armatniego, a i proroków, i bohaterów. Kobiety chcą cudu normalności i kontynuacji. Babcie z Buenos Aires walczą o odnalezienie swych wnuków, matki amerykańskich żołnierzy nie chcą zbawiania świata kosztem życia swych synów, Czeczenki walczą o biologiczne przetrwanie, a rosyjskie matki jednoczą się przeciwko czeczeńskiej wojnie. Kobiety Izraela stają obok matek palestyńskich samobójców, kobiety Iraku, kobiety Afganistanu... Kobiety stają razem po stronie życia, przeciw stracie.
***
Teatr Biuro Podróży_Makbet:Kim jest ten człowiek we krw?
Kim są ludzie we krwi? Czego nauczyła ich wojna? Z jakim ciężarem wracają do domu? Czy okrucieństwa wojny, jakich doświadczyli pozwolą im spać spokojnie? Co wyniknie ze spotkania ludzi we krwi powracających do domu z wiedźmami? Spektakl pokazuje świat chaosu, w którym porządek natury, zastępuje logika śmierci. To świat, w którym życie ludzkie zaczyna przedstawiać coraz mniejszą wartość, a zbrodnia staje się czynnością powszednią, której coraz rzadziej towarzyszą rozterki i wątpliwości.
***
Ba-Ku Teatr_Szerot-Aut [premiera]
To akcja teatralna z elementami happeningu zainspirowana specyficzną atmosferą miejsc jakimi są szroty i złomowiska. Przedmiotom, które w tych miejscach zostały porzucone lub oddane na "wieczny odpoczynek", Szrot aut daje ostatnią szansę zaistnienia. Artystyczny recykling akcji wykorzysta potencjał tkwiący w niepotrzebnych beczkach po oleju, skorodowanych karoseriach, zużytych oponach i pordzewiałych konstrukcjach. Czy czas, który pokrył rdzą przedmioty jeszcze nie tak dawno potrzebne może je oddać w ręce demiurgów w roboczych kombinezonach i przywrócić choćby na chwilę życiu? Szrot aut poprzez teatralno-muzyczne środki wyrazu, zderzy ze sobą, industrialny pejzaż z odradzającą się naturą.
***
Circus Ferus_Freak Show [premiera]
Freak Show były to wystawy biologicznych rarytasów (zarówno ludzi, jak i zwierząt) popularne w Europie i Stanach Zjednoczonych od połowy XIX, do połowy XX wieku. Zmiany w kulturze popularnej i rozrywce oraz zmiana postaw dotyczących różnic fizycznych, doprowadziły do upadku formuły dziwacznego pokazu jako formy rozrywki. Lecz teraz Freak Show wraca, i to w wielkim stylu!
Oto przed państwem:
najprawdziwszy z prawdziwych,
najbardziej przerażający z przerażających
najzabawniejszy z najśmieszniejszych
i najbardziej fantastyczny...z rzeczywistych,
jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny:
Freak show!
Dziwolągi i osobistości jakich oczy wasze nie widziały a uszy nie słyszały.
Wybryki natury i natura wybryków!
Otwórzcie szeroko oczy, otwórzcie umysły i wkroczcie do uniwersum dziwów natury!
***
Teatru Fuzja_Alicja [premiera]
Ściąć
ich wszystkich!
Obciąć głowy!
Skrócić te królicze mowy.
Gąsienice na stół podać.
Na kapelusz mirę wziąć.
I Alicje ugotować.
Talia kart wypada w rąk!
***
Piknik Artystyczny_Kontenerart
Miasteczko sztuki rozłożone nad Wartą w przestrzeniach KontenerArt zaprasza dzieci i młodzież wraz z rodzicami na spotkanie ze sztuką, czyli cykl warsztatów artystycznych.
Na warsztaty zapraszamy w sobotę i niedzielę.
Piknik zwieńczy:
Teatr Wariate_Koło Fortuny
Koło Fortuny to niezwykła zabawa, w której wszystko może się zdarzyć!
Tu każdy los wygrywa, ale wygrana to nie tylko prezenty.
Największą atrakcją jest uczestnictwo dzieci w zwariowanych etiudach teatralnych.
Przy odrobinie szczęścia dzieci mogą trafić do zwariowanego Salonu Fryzjerskiego, ustrzelić kurczaka i spróbować go upiec, zjeść balonową cytrynę, a nawet wylosować...bombę!
Zatem bombowa zabawa gwarantowana!
***
Koncerty_Kontenerart
Codziennie w KontenerArt grać będą poznańskie zespoły.
Usłyszymy:
Dyzmatronik [premiera]
Co dzieje się, kiedy spotyka się hiphopowiec i producent muzyki
teatralnej? Powstaje Dyzmatronik. Maciora i Sosen pracują razem od
dwóch lat. Lada moment ukaże się ich pierwsze wspólne wydawnictwo.
Takiego połączenia gatunków, jakiego się dopuścili nie powstydziłby
się nawet Miczurin. To miejski folklor i wiejskie electro w jednym.
Będzie śmieszno, będzie straszno. Po prostu: Dyzmatronik
Vermones, Dead Snow Monster, We Call it a Sound oraz Napszykłat
nocne imprezy dj\'skie.
***
Wystawa_Stara Gazownia
Jerz Kopeć_Unaturzeni
Jerzy Kopeć - autor monumentalnych obrazów, rzeźb i instalacji eksponowanych w plenerze miejskim. W 1984 r. ukończył studia na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Jego dzieła poruszają najważniejsze problemy naszych czasów i człowieka uwikłanego w pluralizm współczesnej kultury. Autor 38 wystaw indywidualnych, zorganizował kilkanaście dużych prezentacji w plenerze miejskim w kraju i za granicą.
Organizator: Stowarzyszenie Spółdzielnia Teatralna