Progressive w Tczewie

10. Międzynarodowy Festiwal ZDARZENIA im. Józefa Szajny

Pierwszym tygodniem września w Polsce pod względem teatralnym rządzić będzie X Międzynarodowy Festiwal "Zdarzenia". Tegoroczna jubileuszowa edycja obejmie kilka znaczących uroczystości, z których najważniejszą ma być nadanie festiwalowi imienia jego wieloletniego patrona - Józefa Szajny.

W swej strukturze zaś „Zdarzenia” nie będą różnić się od poprzedniej edycji. Miasto Tczew pochłonie prawdziwa gorączka artystycznych działań. Przez trzy dni - od 3 do 6 września - zostanie zaprezentowanych dziesięć konkursowych przedstawień artystów m.in. z Czech, Kijowa, Ukrainy, Rosji i Polski, które oceni jury, w skład którego wchodzić będą m.in.: Teresa Nawrot, Fabio Omodei i Piotr Tomaszuk. Z kolei chodniki, place, skwery i skrzyżowania ulic zostaną ożywione instalacjami debiutujących artystów, które zaklasyfikowały się do konkursu plastycznego.  
 
Jak co roku, będzie też okazja do skonfrontowania swoich doświadczeń artystycznych na czterech cyklach warsztatów z artystami z dziedziny m.in. technik aktorskich, działań plastycznych, warsztatu form ulicznych oraz form animacji materii. Całość wydarzeń ulicznych i warsztatów otwarta jest dla wszystkich chętnych. Nabór na warsztaty artystyczne trwa i można się na nie zapisywać na stronie internetowej www.zdarzenia.com.pl. Dla uczestników warsztatów organizatorzy zapewniają bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie.  
 
W ciągu 9 lat w wydarzeniach festiwalowych udział wzięło blisko trzy tysiące artystów z 21 krajów. „Zdarzenia” w między czasie dojrzały do wizerunku, który odróżnia je na mapie wydarzeń artystycznych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Stały się też miejscem odkryć młodych talentów oraz żywego dialogu debiutantów z zasłużonymi artystami. Tczew ugości nas w tym roku również projektami laureatów poprzednich edycji.

Małgorzata Bryl-Sikorska
Dziennik Teatralny
11 sierpnia 2009

Książka tygodnia

Wyklęty lud ziemi
Wydawnictwo Karakter
Fanon Frantz

Trailer tygodnia